Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce - mapa, gdzie, aktualne mandaty

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce - mapa, gdzie, aktualne mandaty

W Polsce od pewnego czasu spotkać możemy się na drodze z nowością, która służy zwiększeniu bezpieczeństwa ruchu. Mowa tutaj o odcinkowym pomiarze prędkości. Z miesiąca na miesiąc przybywa lokalizacji, w których dokonywany jest odcinkowy pomiar prędkości. Jak działa, kto za niego odpowiada, jakie grożą kary za przekroczenie prędkości, gdzie znajdują się odcinki objęte tym systemem - to postaramy się wam przybliżyć w niniejszym artykule.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
System jest montowany w miejscach, gdzie historycznie odnotowywano wiele niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Bazuje on na pomiarze czasu przejazdu auta pomiędzy dwoma tzw. bramkami - wylicza na bazie tego czasu średnią prędkość przejazdu. Pierwsza bramka odpowiada za zarejestrowanie danych o pojeździe: numeru rejestracyjnego, marki, czasu wjazdu na odcinek. Druga bramka weryfikuje natomiast dla auta wyjeżdżającego z odcinka pomiarowego czas przejazdu i oblicza jego średnią prędkość. Jest to rozwiązanie dużo bardziej niż stacjonarne fotoradary gdyż zmusza kierowcę do przestrzegania prędkości na całym odcinku pomiarowym (zazwyczaj kilku kilometrów), a nie tylko w miejscu gdzie postawiony został fotoradar. W 2015 roku w całej Polsce działało już 20 różnych odcinków pomiaru prędkości. Liczba ta na pewno będzie rosła - gdyż system ten sprawdza się w innych krajach - np. we Włoszech.

Kto odpowiada za zarządzanie odcinkowymi pomiarami prędkości?
Za organizację projektu odcinkowego pomiaru prędkości odpowiada CANARD - czyli Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. CANARD podlega bezpośrednio pod GITD - czyli Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To od tych instytucji możemy otrzymać wezwanie do wskazania osoby kierującej pojazdu. Na stronach CANARD opisana jest cała procedura, jaką powinniśmy wykonać w przypadku otrzymania takiego wezwania. Właściciel pojazdu powinien wypełnić jedno z trzech oświadczeń - w zależności od sytuacji. Przyznanie się do winy i przyjęcie mandatu lub jego odmowe. Wskazanie komu został powierzony pojazd do kierowania lub użytkowania w danym czasie. Właściciel może również nie wskazywać osoby kierującej pojazdu - musi wtedy przyjąć mandat lub też odmówić przyjęcia. W przypadku odmowy - CANARD kieruje sprawę do sądu, który będzie rozpatrywał konkretny przypadek.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości?
Przekroczenie prędkości możemy z zasady podzielić na poszczególne grupy wartości o jaką została przekroczona prędkość. W zależności od tego ile ta wartość wynosi - możemy spodziewać się danej kary. I tak:

przekraczając prędkość dopuszczalną o maksymalnie 10km/h - otrzymamy 0 pkt karnych i mandat w wysokości do 50zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 11-20km/h - otrzymamy 2 pkt karne i mandat w wysokości 50-100zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 21-30km/h - otrzymamy 4 pkt karne i mandat w wysokości 100-200zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 31-40km/h - otrzymamy 5 pkt karnych i mandat w wysokości 200-300zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 41-50km/h - otrzymamy 6 pkt karnych i mandat w wysokości 300-400zł
przekraczając prędkość dopuszczalną o 51km/h i więcej - otrzymamy 10 pkt karnych i mandat w wysokości 400-500zł

Warto zwrócić również uwagę na to, że przekraczając prędkość o ponad 50km/h w terenie zabudowanym zostanie nam odebrane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Warto więc zdjąć nogę z gazu!

Gdzie znajduje się odcinkowy pomiar prędkości
Na dzień dzisiejszy (25.10.2016) w Polsce jest aktywnych 20 punktów odcinkowych pomiarów prędkości. Poniżej znajduje się ich lista oraz mapa. Warto w tych miejscach szczególnie mocno zwrócić uwagę na to z jaką prędkością poruszamy się po drodze.

- Kluki (województwo łódzkie);
- Kolbuszowa (województwo podkarpackie);
- Krościenko Wyżne – Iskrzynia (województwo podkarpackie);
- Lubin (województwo dolnośląskie);
- Strachówka – Warmiaki (województwo mazowieckie);
- Gorzyce (województwo śląskie);
- Gorzyce (województwo śląskie);
- Wilcza – Nieborowice (województwo śląskie);
- Radlin (województwo świętokrzyskie);
- Rybitwy – Polesie (województwo mazowieckie);
- Szymaki (województwo mazowieckie);
- Pawłowo (województwo mazowieckie);
- Szlichtyngowa-Górczyna (województwo lubuskie);
- Sulechów (województwo lubuskie);
- Złota (województwo łódzkie);
- Babigoszcz-Gniazdowo (województwo zachodniopomorskie).