Wyznacz-trase.pl

Jak działa system lokalizacji GPS?

Lokalizacja GPS to rozwiązanie, które jest instalowane w coraz większej ilości pojazdów – zarówno osobowych, jak i ciężarowych, a także specjalnych, a nawet w motocyklach. Dzieje się tak z uwagi na szereg korzyści, jakie zapewnia taki monitoring – związanych zarówno z bezpieczeństwem, jak i optymalizacją kosztów. Możesz się jednak zastanawiać, w jaki sposób działa taka instalacja. Dowiedz się więcej na ten temat.

Lokalizacja GPS, czyli co?


Określenie „lokalizacja GPS” dotyczy systemu monitorowania w czasie rzeczywistym. Kiedy urządzenie zostanie zamontowane w samochodzie czy motocyklu, pojazdy stają się widoczne w systemie, a każda zmiana ich pozycji jest odnotowywana.

System monitoringu GPS śledzi m.in.:


To jednak nie wszystko. Najbardziej zaawansowane wersje takich instalacji odnotowują również np. nieautoryzowane próby uruchomienia pojazdu, otwarcie wlotu do baku paliwowego i wiele innych parametrów związanych z codziennym funkcjonowaniem auta czy motocykla. Dlatego warto wybrać odpowiednią wersję lokalizacji GPS, dopasowaną do specyfiki prowadzonej działalności biznesowej.

Jak działa lokalizacja GPS w praktyce?


Nowoczesne systemy lokalizacji GPS są oparte o zaawansowane rozwiązania technologiczne. Jednak podstawowa zasada ich działania pozostaje niezmiennie taka sama. I tak:


Warto wiedzieć, że niektóre, bardziej zaawansowane systemy są również wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą pojazdu. Np. w systemach lokalizacji GPS oferowanych przez Konsalnet można zastosować dodatkowo moduł radiowej lokalizacji. Na czym polega?

Jest to dodatkowy kanał komunikacji między samochodem a centralą monitoringu, oparty na działaniu fal radiowych. Uruchamia się go w przypadku, gdyby doszło do kradzieży pojazdu. W efekcie nadajnik radiowy – działający w oparciu o niezależne zasilanie, także wówczas, gdy złodzieje wyjmą lub odepną akumulator – zaczyna nadawać sygnał. Ekipy poszukiwawcze, korzystając z odbiorników radiowych, podejmują próbę jego odnalezienia. Co ważne, prawdopodobieństwo namierzenia pojazdu, w którym zamontowano system RLOM, jest wysokie, ponieważ fale radiowe przenikają przez niemal każdy ośrodek. A to oznacza, że nie zostaną zagłuszone (w przeciwieństwie do sygnału GPS) przez umieszczenie pojazdu w kontenerze metalowym albo na parkingu podziemnym.

Jak zatem widać, system lokalizacji GPS to niezwykle przydatne rozwiązanie o szeregu zastosowań praktycznych. Wykorzystywany w pojazdach firmowych, pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne aut nawet o 30%. Warto zatem poznać bliżej możliwości, jakie daje i dobrać najlepszą wersję takiego monitoringu dla swojego auta czy motocykla.