Wyznacz-trase.pl

Sprawdź, jak ulżyć swoim nogom podczas podróży

Długa podróż nie sprzyja dobrej kondycji nóg. W trakcie wielogodzinnego siedzenia w autobusie, samochodzie, samolocie czy pociągu mogą pojawić się problemy z prawidłowym przepływem krwi w żyłach. Zobaczmy, jak dbać o nogi podczas podróży.

Dlaczego długa podróż nie jest bezpieczna dla nóg?
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są nogi do utrzymania prawidłowego krwiobiegu w naszym ciele. Samo serce nie wystarczy, aby zasysać powracającą z żył krew, dlatego jest ono wspomagane przez mięśnie, masujące ściany żył. To właśnie dzięki temu procesowi krew żylna nie ulega przyciąganiu grawitacji i może przedostawać się do serca oraz płuc.

Jeżeli długi czas przebywamy w pozycji siedzącej lub stojącej, przyczyniamy się do powstania problemów z powrotem krwi z nóg do serca, powodując jej gromadzenie się w obrębie kończyn dolnych. Przyczyną tego jest fakt, że podczas przebywania w jednej pozycji nasze mięśnie zazwyczaj nie wykonują żadnego ruchu i nie mogą wspomagać naczyń żylnych swoją pracą. W rezultacie dochodzi do problemów z obiegiem krwi w żyłach oraz pojawienia się pierwszych objawów zakrzepicy żylnej.

Jak dbać o nogi, jadąc samochodem lub autobusem?
Jeżeli czeka Cię wielogodzinna podróż samochodem lub autobusem, nie zawsze masz możliwość rozprostowania kości w dowolnym momencie. Jednak każda wycieczka trwająca ponad 5 godzin powinna być wzbogacona o systematyczne postoje, podczas których warto wstać i przejść się po przydrożnym parkingu. Pozwoli to na poprawienie krążenia w żyłach i wpłynie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia objawów zakrzepicy żył.

Jak dbać o nogi, podróżując samolotem lub koleją?
Na pokładzie samolotu lub w wagonie pociągu mamy większą mobilność. Oznacza to, iż możemy nie tylko w systematycznych odstępach czasu rozprostować nogi, ale także mamy możliwość wykonywania pewnego rodzaju ćwiczeń wspomagających krążenie krwi.

Podróżując samolotem lub koleją, warto:

Jak złagodzić ból i obrzęki nóg w podróży?
Wybierając się w długą podróż, warto zabrać ze sobą Lioton 1000. Jest to żel o działaniu miejscowym, wyprodukowany na bazie heparyny – składnika znanego ze swojego potrójnego działania – przeciwzapalnego, przeciwobrzękowego i przeciwzakrzepowego. Heparyna poprawia również mikrokrążenie nóg. Żel Lioton 1000 jest łatwy w aplikacji, ma łagodny zapach i nie pozostawia tłustych plam, a dzięki wodno-alkoholowemu podłożu przyjemnie chłodzi i daje uczucie ulgi bezpośrednio po aplikacji.