5 elementów konstrukcyjnych, które będą kluczowe przy budowie domu

5 elementów konstrukcyjnych, które będą kluczowe przy budowie domu

Decydując się na budowę domu pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego projektu. Należy go dokładnie przemyśleć i dopasować do potrzeb osób, które będą w nim mieszkać, a także do własnych wymagań estetycznych. Współcześnie na rynku istnieje tysiące gotowych pomysłów przygotowanych przez specjalistów w dziedzinie projektowania. Wybierając gotowy projekt z całą pewnością zaoszczędzamy na czasie. Bez względu na to, jaki projekt wybierzemy podstawowe elementy konstrukcyjne będą niezmienne.

Więźba dachowa i stropy Więźba dachowa to drewniany element konstrukcyjny dachu, spełniający funkcję szkieletu przenoszącego obciążenia z pokrycia dachowego na ściany.  Typ konstrukcji więźby dachowej jest zależny od typu dachu, jaki wybierzemy. Wyróżnia się więźbę jętkową, krokwiową oraz płatwiową.
Strop to poziomy element konstrukcji budynku, oddzielający jego kondygnacje, mający za funkcję przenoszenia obciążenia na pionowe elementy konstrukcji. Dolna warstwa stropu to sufit pomieszczenia poniżej, a górna warstwa to podłoga pomieszczenia powyżej. Kolejno budowane stropy różnią się między sobą parametrami np. ciężarem, izolacyjnością akustyczną i cieplną czy sposobem ułożenia. Od wytrzymałości stropu zależy bezpieczeństwo całej konstrukcji budynku.

Nadproża
Nadproża, czyli poziome belki nadprożowe okienne lub drzwiowe, to kolejny podstawowy element konstrukcji domu. Nadproża wykorzystuje się głównie nad otworami w ścianach nośnych, ale obecnie także i ścianach działowych. Nie chodzi tylko o okna i drzwi, ale również o przejścia lub otwarte przestrzenie w ścianach. 

Celem zastosowania nadproża jest przeniesienie obciążeń na mury po obu stronach otworu. Więcej na temat zastosowania na: https://kb.pl/porady/jakie-nadproze-zastosowac-porady-ekspertow/

Fundamenty -  ławy fundamentowe czy płyta fundamentowa
Budowa domu rozpoczyna się zawsze od jego fundamentów. Jakie fundamenty wybrać? Do wyboru mamy tradycyjne ławy fundamentowe lub nowoczesną płytę fundamentową.

W przypadku ławy fundamentowej, baton zostaje bezpośrednio wylany do wykopu ze zbrojeniem. Najlepiej sprawdzi się na suchym i zwartym podłożu. Do jej wad specjaliści w temacie zaliczają trudności w wykonaniu właściwej  izolacji termicznej. Takie fundamenty zakłada większość gotowych projektów domów. Zaletą jest ich niższa cena.

Płyta fundamentowa charakteryzuje się dużą i równomierną nośnością w przenoszeniu obciążeń do gruntu.  Płyty fundamentowe zajmują większe przestrzenie, co w efekcie zmniejsza ryzyko pojawiania się odkształceń w konstrukcji.  Niewątpliwą zaletą jest krótszy czas budowy takich fundamentów i brak głębokich wykopów. To niestety wiąże się z wyższą ceną tego rozwiązania.

Ściany nośne
Kolejnym podstawowym elementem konstrukcyjnym są ściany nośne. Ich funkcją jest przenoszenie obciążenia z wyższych kondygnacji (dach, strop i ściany)  na fundamenty. Ponadto mają oczywiście rolą akustycznego oddzielenia pomieszczeń. Jako ich budulec najczęściej wykorzystuje się pustaki ścienne.

W przeciwieństwie do ścian działowych, ściany nośne muszą spełniać wymagania techniczne określone dokładnie w  prawie. Należą do nich m.in. odporność ogniowa,  grubość,  izolacyjność termiczna i akustyczna.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin