5 elementów konstrukcyjnych, które będą kluczowe przy budowie domu

5 elementów konstrukcyjnych, które będą kluczowe przy budowie domu

Decydując się na budowę domu pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego projektu. Należy go dokładnie przemyśleć i dopasować do potrzeb osób, które będą w nim mieszkać, a także do własnych wymagań estetycznych. Współcześnie na rynku istnieje tysiące gotowych pomysłów przygotowanych przez specjalistów w dziedzinie projektowania. Wybierając gotowy projekt z całą pewnością zaoszczędzamy na czasie. Bez względu na to, jaki projekt wybierzemy podstawowe elementy konstrukcyjne będą niezmienne.

Więźba dachowa i stropy Więźba dachowa to drewniany element konstrukcyjny dachu, spełniający funkcję szkieletu przenoszącego obciążenia z pokrycia dachowego na ściany.  Typ konstrukcji więźby dachowej jest zależny od typu dachu, jaki wybierzemy. Wyróżnia się więźbę jętkową, krokwiową oraz płatwiową.
Strop to poziomy element konstrukcji budynku, oddzielający jego kondygnacje, mający za funkcję przenoszenia obciążenia na pionowe elementy konstrukcji. Dolna warstwa stropu to sufit pomieszczenia poniżej, a górna warstwa to podłoga pomieszczenia powyżej. Kolejno budowane stropy różnią się między sobą parametrami np. ciężarem, izolacyjnością akustyczną i cieplną czy sposobem ułożenia. Od wytrzymałości stropu zależy bezpieczeństwo całej konstrukcji budynku.

Nadproża
Nadproża, czyli poziome belki nadprożowe okienne lub drzwiowe, to kolejny podstawowy element konstrukcji domu. Nadproża wykorzystuje się głównie nad otworami w ścianach nośnych, ale obecnie także i ścianach działowych. Nie chodzi tylko o okna i drzwi, ale również o przejścia lub otwarte przestrzenie w ścianach. 

Celem zastosowania nadproża jest przeniesienie obciążeń na mury po obu stronach otworu. Więcej na temat zastosowania na: https://kb.pl/porady/jakie-nadproze-zastosowac-porady-ekspertow/

Fundamenty -  ławy fundamentowe czy płyta fundamentowa
Budowa domu rozpoczyna się zawsze od jego fundamentów. Jakie fundamenty wybrać? Do wyboru mamy tradycyjne ławy fundamentowe lub nowoczesną płytę fundamentową.

W przypadku ławy fundamentowej, baton zostaje bezpośrednio wylany do wykopu ze zbrojeniem. Najlepiej sprawdzi się na suchym i zwartym podłożu. Do jej wad specjaliści w temacie zaliczają trudności w wykonaniu właściwej  izolacji termicznej. Takie fundamenty zakłada większość gotowych projektów domów. Zaletą jest ich niższa cena.

Płyta fundamentowa charakteryzuje się dużą i równomierną nośnością w przenoszeniu obciążeń do gruntu.  Płyty fundamentowe zajmują większe przestrzenie, co w efekcie zmniejsza ryzyko pojawiania się odkształceń w konstrukcji.  Niewątpliwą zaletą jest krótszy czas budowy takich fundamentów i brak głębokich wykopów. To niestety wiąże się z wyższą ceną tego rozwiązania.

Ściany nośne
Kolejnym podstawowym elementem konstrukcyjnym są ściany nośne. Ich funkcją jest przenoszenie obciążenia z wyższych kondygnacji (dach, strop i ściany)  na fundamenty. Ponadto mają oczywiście rolą akustycznego oddzielenia pomieszczeń. Jako ich budulec najczęściej wykorzystuje się pustaki ścienne.

W przeciwieństwie do ścian działowych, ściany nośne muszą spełniać wymagania techniczne określone dokładnie w  prawie. Należą do nich m.in. odporność ogniowa,  grubość,  izolacyjność termiczna i akustyczna.

Tagi: wyznacz trasę do domu, wyznacz trasę do domu, wyznacz trasę do domu, wyznacz trasę do domu, wyznacz trasę do domu, wyznacz trasę do domu, wyznacz trasę do domu, wyznacz trasę do dom, wyznacz trasę do dom, wyznacz trasę do dom, wyznacz trasę do dom, wyznacz trasę do dom, wyznacz trasę do dom, wyznacz trasę do dom, wyznacz trasę,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty