5 elementów konstrukcyjnych, które będą kluczowe przy budowie domu

5 elementów konstrukcyjnych, które będą kluczowe przy budowie domu

Decydując się na budowę domu pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego projektu. Należy go dokładnie przemyśleć i dopasować do potrzeb osób, które będą w nim mieszkać, a także do własnych wymagań estetycznych. Współcześnie na rynku istnieje tysiące gotowych pomysłów przygotowanych przez specjalistów w dziedzinie projektowania. Wybierając gotowy projekt z całą pewnością zaoszczędzamy na czasie. Bez względu na to, jaki projekt wybierzemy podstawowe elementy konstrukcyjne będą niezmienne.

Więźba dachowa i stropy Więźba dachowa to drewniany element konstrukcyjny dachu, spełniający funkcję szkieletu przenoszącego obciążenia z pokrycia dachowego na ściany.  Typ konstrukcji więźby dachowej jest zależny od typu dachu, jaki wybierzemy. Wyróżnia się więźbę jętkową, krokwiową oraz płatwiową.
Strop to poziomy element konstrukcji budynku, oddzielający jego kondygnacje, mający za funkcję przenoszenia obciążenia na pionowe elementy konstrukcji. Dolna warstwa stropu to sufit pomieszczenia poniżej, a górna warstwa to podłoga pomieszczenia powyżej. Kolejno budowane stropy różnią się między sobą parametrami np. ciężarem, izolacyjnością akustyczną i cieplną czy sposobem ułożenia. Od wytrzymałości stropu zależy bezpieczeństwo całej konstrukcji budynku.

Nadproża
Nadproża, czyli poziome belki nadprożowe okienne lub drzwiowe, to kolejny podstawowy element konstrukcji domu. Nadproża wykorzystuje się głównie nad otworami w ścianach nośnych, ale obecnie także i ścianach działowych. Nie chodzi tylko o okna i drzwi, ale również o przejścia lub otwarte przestrzenie w ścianach. 

Celem zastosowania nadproża jest przeniesienie obciążeń na mury po obu stronach otworu. Więcej na temat zastosowania na: https://kb.pl/porady/jakie-nadproze-zastosowac-porady-ekspertow/

Fundamenty -  ławy fundamentowe czy płyta fundamentowa
Budowa domu rozpoczyna się zawsze od jego fundamentów. Jakie fundamenty wybrać? Do wyboru mamy tradycyjne ławy fundamentowe lub nowoczesną płytę fundamentową.

W przypadku ławy fundamentowej, baton zostaje bezpośrednio wylany do wykopu ze zbrojeniem. Najlepiej sprawdzi się na suchym i zwartym podłożu. Do jej wad specjaliści w temacie zaliczają trudności w wykonaniu właściwej  izolacji termicznej. Takie fundamenty zakłada większość gotowych projektów domów. Zaletą jest ich niższa cena.

Płyta fundamentowa charakteryzuje się dużą i równomierną nośnością w przenoszeniu obciążeń do gruntu.  Płyty fundamentowe zajmują większe przestrzenie, co w efekcie zmniejsza ryzyko pojawiania się odkształceń w konstrukcji.  Niewątpliwą zaletą jest krótszy czas budowy takich fundamentów i brak głębokich wykopów. To niestety wiąże się z wyższą ceną tego rozwiązania.

Ściany nośne
Kolejnym podstawowym elementem konstrukcyjnym są ściany nośne. Ich funkcją jest przenoszenie obciążenia z wyższych kondygnacji (dach, strop i ściany)  na fundamenty. Ponadto mają oczywiście rolą akustycznego oddzielenia pomieszczeń. Jako ich budulec najczęściej wykorzystuje się pustaki ścienne.

W przeciwieństwie do ścian działowych, ściany nośne muszą spełniać wymagania techniczne określone dokładnie w  prawie. Należą do nich m.in. odporność ogniowa,  grubość,  izolacyjność termiczna i akustyczna.


Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega