Awaria samochodu? Z Assistance nie zepsujesz sobie urlopu!

Awaria samochodu? Z Assistance nie zepsujesz sobie urlopu!

Kosztuje mniej niż 100 zł rocznie, a może uratować rzecz bezcenną - wakacyjny urlop. Jakie Assistance oszczędzi nam kłopotów z samochodem podczas zagranicznego wyjazdu?

Assistance często traktowane jest jak mało istotny bonus do ubezpieczenia OC lub AC, na który niespecjalnie zwracamy uwagę. Tymczasem może okazać się na wagę złota. Szczególnie w czasie podróży zagranicznej, gdy podczas awarii do wielkiego problemu urasta bariera językowa, nieznajomość przepisów, brak osób, do których można zwrócić się o pomoc, czy bardzo wysokie koszty podstawowej pomocy.

Co trzeba wiedzieć o ASS?
Przede wszystkim należy zatroszczyć się o to, by Assistance obowiązywało na terenie, gdzie jedziemy. Polisy dzielą się bowiem na obowiązujące na terytorium Polski (na ogół są to te tańsze, dodawane do OC) oraz całej Europy.
Następnie należy dokładnie sprawdzić, w jakim terminie ochrona ma obowiązywać, tak aby nie okazało się, że awaria nastąpiła kilka godzin po wygaśnięciu polisy. Równie istotne jest, czy Assistance ma zastosowanie zarówno w przypadku kolizji (wypadku), jak i kradzieży oraz awarii pojazdu. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się więc z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Co obejmuje Assistance?
Zakres polis znacznie się różni. Mogą one zawierać (lub nie) m.in.:
- holowanie pojazdu,
- naprawę,
- wymianę opony,
- dostarczenie benzyny,
- podstawienie samochodu zastępczego,
- nocleg dla pasażerów,
- udzielenie informacji i pomocy prawnej.

Należy jednak pamiętać, że niektóre usługi w pakiecie mogą być ograniczone. Np. holowanie następuje tylko do określonej liczby kilometrów, a naprawa może się odbyć tylko na miejscu, więc dotyczy mniej skomplikowanych awarii. W tym przypadku na ogół obowiązuje zasada – im droższa polisa, tym szerszy zakres i wyższe limity.

Co powinna obejmować polisa na wyjazd zagraniczny?
- Brak benzyny, wyładowanie akumulatora, awaria opony.
Przykład: Pan Michał wyjechał na kolejny etap podróży po Chorwacji mając zapas benzyny na 300 km. Okazało się to jednak za mało, ponieważ trafił na nowo wybudowaną autostradę, gdzie infrastruktura dopiero powstawała. W ostatniej chwili ratował się zjechaniem do pobliskiego miasteczka, bo GPS wskazywał tam stację benzynową. Niestety, była ona nieczynna.

Właśnie w takiej sytuacji kanister z benzyną przywieziony w ramach Assistance jest na wagę złota. Podobnie jest z rozładowaniem akumulatora czy też przebiciem opony.

- Holowanie auta, transport pasażerów, zapewnienie noclegu, samochód zastępczy. Te potrzeby często występują równocześnie. Przede wszystkim należy jednak sprawdzić, kiedy należy nam się holowanie. W niektórych polisach jest to tylko w przypadku kolizji, a w innych także awarii. Należy sprawdzić również, czy w umowie uwzględniony został transport pasażerów (do miejsca holowania pojazdu lub do miejsca zamieszkania lub noclegu). Niektóre towarzystwa oferują również noclegi oraz pojazdy zastępcze, ale tu także należy zwrócić uwagę, w jakich przypadkach nam przysługują i na jak długo.

- Pomoc tłumacza, prawna, informacyjna, medyczna.
Przykład: Pan Wiesław wybrał się na długi weekend na Węgry. Gdy jego samochód odmówił posłuszeństwa, chciał dowiedzieć się od miejscowych, gdzie może wymienić pasek rozrządu. Próbował po polsku, kombinował po angielsku, używał języka migowego. Gdy już udało się wyjaśnić, o co mu chodzi, to odpowiedź brzmiała jak zaklęcie. Można więc sobie wyobrazić, jak w takiej sytuacji wyglądałaby np. rozmowa o sprawach prawnych czy medycznych.

I właśnie w takich przypadkach przydaje się pomoc informacyjna czy prawna.

Gdzie kupować Assistance i ile kosztuje?
Assistance często proponowany jest jako dodatek do polisy OC lub AC (zazwyczaj za darmo). W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia na ogół zakres ochrony jest dość ubogi, dlatego warto zastanowić się nad jego poszerzeniem. Plusem Assistance kupowanego w pakiecie jest na ogół niższa cena, a także całoroczna ochrona (tutaj przeczytasz więcej o tanim OC).

Na rankomat.pl sprawdziliśmy, ile kosztuje Assistance w przypadku kupowania polisy OC dla 10-letniego Volkswagena Golfa.

Najtańsze OC, jakie uzyskaliśmy dla tego pojazdu, kosztowało 662 zł i zawierało już Assistance Mini (obowiązuje tylko w Polsce, holowanie do 50 km, naprawa na miejscu zdarzenia, po wypadku i kolizji).

Jeśli jednak właściciel auta zdecyduje się dopłacić 90 zł, wówczas otrzymuje już Assistance Pełne, w skład którego wchodzi: zasięg na całą Europę, holowanie do 200 km (w Polsce) lub do najbliższego warsztatu (poza Polską), naprawa na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy, wymiana kół, uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora, dostarczenie paliwa. Wszystko nie tylko po wypadku czy kolizji, ale także awarii.

Assistance można zakupić również tylko na wybrany okres, ale wówczas jest znacznie droższe. Za pakiet zbliżony do pełnego należy zapłacić co najmniej 50 zł za tydzień.

PODSUMOWANIE
1. Assistance przede wszystkim zapewnia pomoc w przypadku problemów z pojazdem, ale może obejmować również pomoc prawną, informacyjną i medyczną.
2. Assistance na ogół dodawany jest do polis OC i AC, ale za dopłatą można rozszerzyć jego zakres.
3. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakim terytorium obowiązuje, w jakim przypadku można z niego skorzystać i jakie limity obowiązują.
4. Assistance może obejmować m.in.: holowanie pojazdu, naprawę, wymianę opony, dostarczenie benzyny, podstawienie samochodu zastępczego, zagwarantowanie noclegu, udzielenie informacji i pomocy prawnej.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty