Blokada na koło - mandat - co zrobić z blokadą na kole 2019/2020

Blokada na koło - mandat - co zrobić z blokadą na kole 2019/2020

Kierowcy najczęściej tłumaczą się słowami „ja tu tylko na chwilę”. To nie wystarczy, by uniknąć poniesienia odpowiedzialności w postaci unieruchomienia samochodu. Blokada na kole to przykra niespodzianka i duża niedogodność, ale także potencjalny koszt. Warto wiedzieć, jak uniknąć jej założenia, a w przypadku faktu dokonanego – co zrobić, aby ją możliwie szybko zdjęto.

Powody zakładania blokady
Najczęstszą przyczyną założenia klamry na koło jest nieprawidłowe zaparkowanie pojazdu – w miejscu niedozwolonym, przeznaczonym dla niepełnosprawnych z upośledzoną sprawnością ruchową, na zakazie postoju, zatrzymywania się lub nieadekwatnie do znaku określającego sposób pozostawienia auta na miejscu parkingowym (np. zaparkowanie równoległe w miejscu oznaczonym jako postój prostopadły). Blokada może zostać założona, o ile pojazd stoi w miejscu niedozwolonym, ale nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i tegoż ruchu nie utrudnia.

Inną z przyczyn może być nieuiszczenie opłaty parkingowej w strefie płatnego parkowania. Warto pamiętać, że jeśli nawet miejsce znajduje się pod naszą posiadłością, ale jest objęte strefą nie upoważnia to nas do pozostawiania na nim samochodu bez stosownej opłaty.

Osoby uprawnione do założenia blokady na koła
Zgodnie z artykułem 130a ustęp 9 Kodeksu Drogowego jedynymi uprawnionymi organami do założenia blokady na koła jest straż miejska i policja. Według interpretacji Ministra Spraw Wewnętrznych oznacza to, że nawet jeżeli ktoś bezprawnie zaparkował samochód na prywatnym terenie, właściciel nie ma prawa unieruchomić pojazdu – nie może tego dokonać ani sam, ani wynająć firmy zewnętrznej w tym celu. Nie oznacza to jednak, że sprawca pozostanie bezkarny. Możliwe jest odholowanie pojazdu na koszt prowadzącego, ale wyłącznie pod warunkiem odpowiedniego oznakowania terenu informującego o takiej możliwości.

Powyższy przypadek nie ma jednak zastosowania, jeżeli miejsce postojowe jest wynajmowane na podstawie umowy. O ile w dokumencie znajduje się zapis o opłacie za korzystanie z udostępnionego terenu, a jako jedną z konsekwencji przekroczenia czasu lub nieuiszczenia opłaty wskazuje się założenie blokady, to właściciel ma prawo tę sankcję zrealizować. Zdjęcie klamry blokującej ma wtedy miejsce po opłaceniu należności.

Blokada… i co dalej?
Urządzenia unieruchamiające zakładane są na przednie koło, po stronie kierownicy. Na drzwiach i przedniej szybie umieszczana jest dodatkowa informacja, na której musi znajdować się nazwa organu, numer ewidencyjny klamry, oraz dane kontaktowe umożliwiające zgłoszenie prośby o zdjęcie blokady. Usunięcie urządzenia odbywa się po telefonicznym zgłoszeniu – do zablokowanego pojazdu wysyłany jest uprawniony do tej czynności patrol.

Dodatkową konsekwencją pozostawienia samochodu w miejscu nieprawidłowym i unieruchomienia go jest mandat karny – według taryfikatora może on wynosić od 100 do 500 zł. Przyjęcie mandatu nie może być warunkiem usunięcia blokady, ale odmowa oznacza automatyczne skierowanie sprawy do sądu. Warto wiedzieć, że w szczególnych, uzasadnionych przypadkach funkcjonariusze mogą zdjąć blokadę i odstąpić od ukarania mandatem udzielając pouczenia. Jednak „ja tu tylko na chwilę” nie jest wyjątkową okolicznością.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty