Blokada na koło - mandat - co zrobić z blokadą na kole 2019/2020

Blokada na koło - mandat - co zrobić z blokadą na kole 2019/2020

Kierowcy najczęściej tłumaczą się słowami „ja tu tylko na chwilę”. To nie wystarczy, by uniknąć poniesienia odpowiedzialności w postaci unieruchomienia samochodu. Blokada na kole to przykra niespodzianka i duża niedogodność, ale także potencjalny koszt. Warto wiedzieć, jak uniknąć jej założenia, a w przypadku faktu dokonanego – co zrobić, aby ją możliwie szybko zdjęto.

Powody zakładania blokady
Najczęstszą przyczyną założenia klamry na koło jest nieprawidłowe zaparkowanie pojazdu – w miejscu niedozwolonym, przeznaczonym dla niepełnosprawnych z upośledzoną sprawnością ruchową, na zakazie postoju, zatrzymywania się lub nieadekwatnie do znaku określającego sposób pozostawienia auta na miejscu parkingowym (np. zaparkowanie równoległe w miejscu oznaczonym jako postój prostopadły). Blokada może zostać założona, o ile pojazd stoi w miejscu niedozwolonym, ale nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i tegoż ruchu nie utrudnia.

Inną z przyczyn może być nieuiszczenie opłaty parkingowej w strefie płatnego parkowania. Warto pamiętać, że jeśli nawet miejsce znajduje się pod naszą posiadłością, ale jest objęte strefą nie upoważnia to nas do pozostawiania na nim samochodu bez stosownej opłaty.

Osoby uprawnione do założenia blokady na koła
Zgodnie z artykułem 130a ustęp 9 Kodeksu Drogowego jedynymi uprawnionymi organami do założenia blokady na koła jest straż miejska i policja. Według interpretacji Ministra Spraw Wewnętrznych oznacza to, że nawet jeżeli ktoś bezprawnie zaparkował samochód na prywatnym terenie, właściciel nie ma prawa unieruchomić pojazdu – nie może tego dokonać ani sam, ani wynająć firmy zewnętrznej w tym celu. Nie oznacza to jednak, że sprawca pozostanie bezkarny. Możliwe jest odholowanie pojazdu na koszt prowadzącego, ale wyłącznie pod warunkiem odpowiedniego oznakowania terenu informującego o takiej możliwości.

Powyższy przypadek nie ma jednak zastosowania, jeżeli miejsce postojowe jest wynajmowane na podstawie umowy. O ile w dokumencie znajduje się zapis o opłacie za korzystanie z udostępnionego terenu, a jako jedną z konsekwencji przekroczenia czasu lub nieuiszczenia opłaty wskazuje się założenie blokady, to właściciel ma prawo tę sankcję zrealizować. Zdjęcie klamry blokującej ma wtedy miejsce po opłaceniu należności.

Blokada… i co dalej?
Urządzenia unieruchamiające zakładane są na przednie koło, po stronie kierownicy. Na drzwiach i przedniej szybie umieszczana jest dodatkowa informacja, na której musi znajdować się nazwa organu, numer ewidencyjny klamry, oraz dane kontaktowe umożliwiające zgłoszenie prośby o zdjęcie blokady. Usunięcie urządzenia odbywa się po telefonicznym zgłoszeniu – do zablokowanego pojazdu wysyłany jest uprawniony do tej czynności patrol.

Dodatkową konsekwencją pozostawienia samochodu w miejscu nieprawidłowym i unieruchomienia go jest mandat karny – według taryfikatora może on wynosić od 100 do 500 zł. Przyjęcie mandatu nie może być warunkiem usunięcia blokady, ale odmowa oznacza automatyczne skierowanie sprawy do sądu. Warto wiedzieć, że w szczególnych, uzasadnionych przypadkach funkcjonariusze mogą zdjąć blokadę i odstąpić od ukarania mandatem udzielając pouczenia. Jednak „ja tu tylko na chwilę” nie jest wyjątkową okolicznością.

Tagi: ile kosztuje zdjęcie blokady z koła, ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2021, blokada koła straż miejska koszt 2020, ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020, blokada na kole mandat, blokada na koło mandat, zdjecie blokady koszt, koszt zdjecia blokady z kola, ile kosztuje ściągnięcie blokady z koła, ile kosztuje zdjęcie blokady, ile kosztuje blokada na koło, ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 poznań, ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2019 kraków, ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 kraków, ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 warszawa,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega