Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na badania techniczne 2019/2020

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na badania techniczne 2019/2020

W każdym dowodzie znajduje się miejsce na maksymalnie sześć pieczątek, które poświadczają odbycie przeglądu technicznego danego pojazdu. Jak wiadomo, przegląd należy przeprowadzać regularnie, co 12 miesięcy. Oznacza to, że po upływie 6 lat, w dowodzie zabraknie miejsca. Co należy zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji w 2019 roku?

Czy w 2019 roku trzeba wymieniać dowód rejestracyjny?
Od października 2018 roku kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego. Jest to możliwe za sprawą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w której znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danego pojazdu oraz kierowcy. Wydawać by się mogło, że od tego momentu nie będzie konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego po upływie 6 lat. Wszak zarówno policja i straż miejska będą miały dostęp do CEPiK i za pomocą kilku kliknięć sprawdzą dane. Niestety tak się nie stało i obowiązek wymiany dowodu wciąż istnieje, mimo iż z logicznego punktu widzenia nie ma za wiele sensu. Tak czy inaczej - prawo to prawo i trzeba go przestrzegać. Należy się spodziewać, że wkrótce konieczność wymiany dowodu również zostanie zniesiona. Kiedy dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym pojazdu - co robić?
Jak już wyżej zostało nadmienione, w przypadku braku miejsca na pieczątkę, konieczna będzie wymiana dowodu. Najlepiej dokonać tego przed wykonaniem siódmego przeglądu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Jeśli jednak z przyczyn indywidualnych nie mamy takiej możliwości, możemy uzyskać tzw. pozwolenie czasowe. Należy pamiętać, że takie pozwolenie wydawane jest po uiszczeniu dodatkowej opłaty.

Dowód rejestracyjny można wymienić w odpowiednim urzędzie, domyślnie jest to Wydział Komunikacji danego miasta. Do wymiany dowodu potrzebne będą:

wniosek o wymianę dowodu,
zaświadczenie badania technicznego od diagnosty (podczas gdy w dowodzie rejestracyjnym upłynął termin badania technicznego),
dotychczasowy dowód rejestracyjny,
dokument tożsamości (dowód osobisty),
karta pojazdu (jeśli została wydana),
dowód opłaty za wymianę dowodu,
ubezpieczenie OC,
w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej - KRS (dopuszczalny jest wydruk ze strony internetowej).
Jeśli dany pojazd ma kilku właścicieli, trzeba zabrać ze sobą również ich dokumenty potwierdzające tożsamość. W przypadku gdy dostarczenie dowodów innych właścicieli z jakichś przyczyn nie jest możliwe, można dostarczyć pełnomocnictwo.

Ile kosztuje wymiana dowodu pojazdu?
Obecny koszt wymiany dowodu rejestracyjnego pojazdu wynosi 54,50 zł. W razie przekroczenia terminu konieczna będzie dodatkowa opłata za pozwolenie czasowe w wysokości 19 zł. Jeśli mamy w planach złożenie pełnomocnictwa, trzeba liczyć się z kolejną dopłatą - 17 zł.

Wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego jest istotne z powodu ubezpieczenia OC i AC. Jeśli firma ubezpieczeniowa doszuka się jakichś nieprawidłowości, nie wypłaci należnego odszkodowania. Posiadanie aktualnego dowodu rejestracyjnego jest w tym przypadku konieczne.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty