Cudze Chwalicie Swego Nie Znacie - Polska Enoturystyka

Cudze Chwalicie Swego Nie Znacie - Polska Enoturystyka

Enoturystyka w Polsce ciągle zyskuje na popularności. W naszym kraju jest wiele winnic i ciągle powstają nowe. Szczególnie spotykamy się z nimi w południowo-wschodniej części kraju, czyli województwie małopolskim i podkarpackim. Wzgórza obsadzone winoroślami z powodzeniem znajdziemy również w województwie świętokrzyskim, lubuskiem, czy na lubelszczyźnie. Oczywiście w innych rejonach kraju również znajdują się winnice i pola okraszone winoroślami. Jeżeli interesuje Cię temat enoturystyki, koniecznie przeczytaj ten poradnik, a dowiesz się więcej!

Czym jest enoturystyka

Na początek może trochę teorii na temat samej enoturystyki. Inaczej można ją nazwać turystyką winną. Jej ideą jest odwiedzanie miejsc związanych z winiarstwem, czyli m.in. winnic, czy imprez okolicznościowych. Często na tematycznych eventach, czy nawet w samych winnicach, degustacje połączone są z wykładami na temat konkretnych gatunków winorośli i przedstawieniu zasad ich uprawy. Dzięki temu otrzymujemy okazję do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie winiarstwa.

Enoturystyka to doskonała forma podróżowania, nie tylko dla koneserów wina, ale również dla osób, które swoją przygodę z winiarstwem chcą dopiero rozpocząć. Enoturystyka w Polsce ciągle zyskuje na popularności, jednak nadal brakuje jej do takich krajów jak Hiszpania, Włochy, czy Francja, gdzie ta forma turystyki cieszy się ogromną popularnością już od dawna.

Zwiedzanie winnic i regionów winiarskich — gdzie pojechać

Tradycje w Polsce pomimo tego, że mają mały staż, sięgają i tak kilkuset lat. Za początek uprawy winorośli i wytwarzania wina w naszym kraju uznaje się około XII wiek. Całe to przedsięwzięcie trwało do około XVI lub XVII wieku. Od tego czasu zaczęto prowadzić eksport z południa Europy. W okresie pomiędzy XII, a XVI-XVII wiekiem rejonami słynącymi z wina były:

 • Kraków,
 • Sandomierz,
 • Lublin,
oraz Śląsk.W późniejszych czasach produkcja wina w wielu winnicach została zawieszona. Aktualnie mnóstwo polskich winnic się odradza, i znaleźć je można w wielu zakątkach kraju.

Nie można również nie wspomnieć o tzw. szlakach enoturystycznych. Za najdłuższy i najstarszy, uznaje się Lubuski szlak wina i miodu. Jego pętla przebiega przez bardzo atrakcyjne przyrodniczo rejony. Na szlaku można również odwiedzić obiekty muzealne, które działają w zakresie enoturystyki, ale nie tylko. Do takich miejsc się zaliczają:

 • Muzeum etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
 • Muzeum Lubuskie im. Jana Dekarta w Gorzowie Wielkopolskim,
 • Muzeum ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze,
 • Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim.

Jeżeli decydujesz się na enoturystykę na ziemi Lubuskiej, koniecznie rozpocznij swoją przygodę jesienią. Możesz wtedy wziąć udział w dużej imprezie nazwanej "Winobraniem", która odbywa się w Zielonej Górze. Jest to najbardziej hucznie obchodzone w Polsce święto związane z winem, które liczy sobie już 160 lat. Jest to święto o charakterze kulturalnym, handlowym, oraz rozrywkowym. Wydarzenie rozpoczyna się od odegrania hejnału  oraz uroczyste wręczenie kluczy do miasta bogowi wina i płodności - Bachusowi.Ważne rejony dla polskiego wina — Małopolska i Podkarpacie

Małopolska również posiada swoje szlaki enoturystyczne. Ponadto znaleźć tam można ponad 40 winnic. Najważniejsza atrakcja to "Dni otwarte winnic". Podczas trwania wydarzenia odbywają się spotkania w poszczególnych winnicach, gdzie można wziąć udział w degustacjach, warsztatach, czy prelekcjach.

Jeżeli chodzi o Podkarpacie, mamy do wyboru trzy szlaki enoturystyczne. Karpacki Szlak Wina powstał dzięki współpracy winiarzy z Podkarpacia przy organizacji różnych wydarzeń winiarskich. Szlak obejmuje około 20 winnic znajdujących się w województwie jak i na terenie Słowacji.

Innym wyborem może być Podkarpacki Szlak Winny, który krzyżuje się z Jasielskim Szlakiem Winnym. Warto połączyć odwiedziny tych szlaków ze szlakiem kulinarnym Podkarpackie Smaki, gdzie spróbować można regionalnych potraw, trunków i innych specjałów. Podkarpackie winnice nie są duże i liczą maksymalnie kilka hektarów.

 

Województwo Świętokrzyskie i Lubelskie 

W województwie świętokrzyskim znajdziemy ciekawy szlak enoturystyczny, jakim jest Sandomierski Szlak Winiarski. Wokół Sandomierza powstało kilka winnic, które korzystają z dobrodziejstw klimatu. Całkowita trasa szlaku liczy około 60 km. W większości obiektów możesz spróbować trunków oraz zakupić autorskie produkty. To nie wszystko, bo również możesz zakupić winorośle.

Jeżeli Sandomierz mamy odhaczony, warto wybrać się do sąsiedniego województwa Lubelskiego na Roztoczański Szlak Winnic. Szlak sam w sobie nie jest zbytnio duży, jednak oferuje niesamowite widoki  i krajobrazy. Mało tego, krajobrazy Roztocza w 2019 roku zostały wpisane na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO, jako Transgraniczny Rezerwat Biosfery "Roztocze". Ten region charakteryzuje się malowniczymi walorami przyrodniczymi oraz kulturowymi.Polskie winnice — kilka z nich, które warto odwiedzić

Poniżej zobaczyć możecie kilka Polskich winnic, które warto odwiedzić ze względu na swoją unikalność.

 1. Winnica nad Jarem — znajduje się ona na wsi pod Sandomierzem, konkretnie w miejscowości Złota przy drodze krajowej Sandomierz - Kraków, dokładnie 5 km od Sandomierza. Produkowane wina to białe, różowe, czerwone, zarówno wytrawne jak i półsłodkie. Podczas wizyty można odwiedzić całą winiarnię oraz zakupić produkowane w niej wina.

 2. Winnica Sanna — ulokowana jest w województwie Lubelskim, konkretnie w miejscowości Wierzchowiska Drugie w dolinie Roztocza. Winnica ta, posiada uprawę rozpościerającą się na ponad 2 hektary. Znajdują się tam takie odmiany winorośli jak m.in. Johanniter, Muscaris, Seyval Blanc, Jutrzenka, Chardonnay, czy bardzo popularne Regent, które służą do produkcji czerwonego wina, jak również wina białego Solaris. Winnica ta jest częścią kompleksu, na który składa się dwór, stadnina, restauracja i wiele innych bardzo ciekawych atrakcji. Oczywiście na miejscu jest możliwość degustacji trunków oraz ich zakupu.

 3. Winnica Wieczorków Borek — winnica ta powstała w 2005 roku, a więc jest stosunkowo młoda, lecz niech was to nie zmyli, ponieważ wina z tej winnicy są wręcz doskonałe. Uprawy, jakie można znaleźć w winnicy Wieczorków Borek to m.in. Hibernal, Aurora, Bianca, Rondo, Regent, Arden, Arkadia, Nero. Na miejscu można degustować wina, spacerować i podziwiać widoki jak również zakupić produkty.

 4. Winnica Świdnicka — znajduje się na wzgórzu obok Świdnicy. Roztacza się stamtąd piękny widok na samą Świdnicę, jak również góry, do których zaliczają się Masyw Ślęży, Góry Sowie na czele z wielką sową, oraz Góry Wałbrzyskie. Powstała ona w 2004 roku. Obecnie w winnicy uprawia się ponad 100 różnych odmian winorośli, w tym szlachetne szczepy takie jak Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot noir, Muskat, Regent, Rondo, Leon Milot, Cabernet Dorsa, a także wiele innych. Tym, co wyróżnia winnicę Świdnicką, jest możliwość spaceru pomiędzy rzędami winorośli i porównywanie jaki smak ma owoc zerwany bezpośrednio z krzewu, oraz tego, jaki smak ma wino z niego zrobione. Najlepiej udać się tam w okresie dojrzewania winogron, czyli we wrześniu lub październiku. Przez cały sezon od maja do października organizowane są degustacje wina oraz różnego rodzaju eventy okraszone przekąskami do win. Możemy również pokusić się o zakup sadzonek różnych winorośli, które oferuje ta winnica.

 5. Winnica Dwie Granice — może tym razem Podkarpacie? Winnica znajduje się w Przysiekach koło Jasła i powstała w 2004 roku. W winnicy tej znajduje się około 7500 krzewów winorośli. Uprawia się tam odmiany takie jak Aurora, Bianca, Hibernal, Muskat Odeski, Jutrzenka, Rondo, Regent, Cabernet Cortis i wiele innych. Winnica Dwie Granice otrzymała rekomendację Gault&Millau w 2015 roku z kategorii produkt regionalny. Gault&Millau jest prestiżowym przewodnikiem  po świecie hoteli, restauracji, czy miejsc zakupowych. Uznaje się to za jedną z najbardziej wpływowych publikacji na świecie, zaraz obok Michelin. W winnicy możesz spróbować win, zwiedzić okolicę jak również zakupić niektóre produkty.

 6. Winnica Julia — usytuowana jest 5 km od Zielonej Góry, wśród wzgórz pokrytych lasami. Malownicze krajobrazy są m.in. tym, co możemy zobaczyć w tym miejscu. Ponadto znajduje się tam ponad 1300 krzewów szlachetnych winorośli, do których zaliczają się m.in. Saint Luarent, Chrupka, Solaris, Silvaner, Kernling, Veltliner i inne. Za specjalność winnicy uważa się białe wina. Oczywiście produkuje się tam również wina czerwone, które m.in. leżakują w dębowych beczkach. Podczas wizyty w Winnicy Julia możemy liczyć na oprowadzenie po obiekcie, a także ogrodzie ziołowym, oraz pasiece. Ponadto można wziąć udział w degustacji win, wysłuchać różnych cennych wskazówek na temat produkcji wina i uprawy winorośli, jak również można dokonać zakupu sadzonek. Nową atrakcją winnicy jest Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich. Eksponaty, które tworzą park, zostały wykonane za pomocą techniki malarskiej i rzeźbiarskiej. Są to repliki obiektów, które zniknęły bezpowrotnie z planu miasta lub uległy przebudowie. Dla grup autokarowych istnieje możliwość skosztowania regionalnych specjałów z takich miejsc jak masarnie, piekarnie, czy serowarnie.

Oczywiście w naszym pięknym kraju istnieje mnóstwo innych winnic, które są godne odwiedzin, lub degustacji wytwarzanych przez nie win. Te wymienione wyżej zostały wybrane zupełnie losowo.

Enoturystyka w Polsce — czy warto się nią zainteresować

Na pewno trzeba zaznaczyć, że turystyka winiarska w Polsce jest trochę do tyłu względem podobnych, z którymi spotykamy się w innych krajach Europy. Być może dlatego, że jest również dużo młodsza. Jednakże warto postawić na taką formę turystyki, gdyż w pewnym sensie, nie tylko czeka nas bardzo ciekawe zwiedzanie winnic, czy ogółem regionów winiarskich, ale również podziwianie wspaniałych widoków, krajobrazów. Turystyka winiarska to nie tylko zwiedzanie, ale również degustacje. Jeżeli lubimy wino, i chcemy spróbować czegoś więcej niż te, które do tej pory piliśmy, to wykupienie tego typu wycieczki, lub zorganizowanie jej na własną rękę, może być strzałem w dziesiątkę. Wybierając niektóre ze szlaków enoturystycznych mamy okazję spróbowania lokalnych specjałów. 

Jedno jest pewne, enoturystyka w Polsce będzie piąć się go góry i na pewno jeszcze nie jednokrotnie usłyszymy o naszych rodzimych winnicach.

Podsumowanie

Wina białe, czerwone, słodkie, wytrawne — jeżeli interesujesz się tym tematem, lub jesteś smakoszem wina, to turystyka winiarska jest dla Ciebie. Poza degustacjami masz możliwość spędzenia czasu na łonie natury, podziwiania widoków, czy poznawania, chociażby nowych ludzi. Wypróbuj już teraz i przekonaj się sam!Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega