Czy kupowanie auta ma jeszcze sens? Ujawniamy, że nie!

Czy kupowanie auta ma jeszcze sens? Ujawniamy, że nie!

Posiadanie własnego pojazdu dla wielu z nas jest oczywistością. Trudno bowiem wyobrazić sobie wygodniejszy i bardziej wszechstronny rodzaj transportu. Warto jednak wiedzieć, że zakup auta nie jest rozwiązaniem do końca opłacalnym z perspektywy domowych czy firmowych wydatków.

Prosta matematyka jest brutalna – poza ceną, za którą nabywamy pojazd, musimy liczyć się również z innymi, wysokimi kosztami. Jaki to rząd wydatków, zwłaszcza w momencie, gdy ceny rosną w zastraszającym tempie? Czy istnieje jakakolwiek sensowna alternatywa? Okazuje się, że tak.

Ile tak naprawdę kosztuje własne auto?

Dla większości z nas posiadanie własnego samochodu nie jest już wyznacznikiem luksusu. Wielu Polaków decyduje się nawet na zakup nowego auta z salonu. Wiele z modeli możemy nabyć bowiem w cenie wynoszącej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy jednak wydatek taki oznacza jedyne obciążenie dla domowego budżetu? Oczywiście, że nie. Jednym z podstawowych kosztów, które ponosimy, jest oczywiście zakup paliwa. Jednakże nie jest to jedyny wydatek, związany z utrzymaniem własnego pojazdu.

Każdego roku musimy przecież wykupić obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, a jeśli chcemy czuć się bezpieczniej, również AC oraz assistance. To spore koszty, które po podzieleniu przez liczbę miesięcy w roku mogą wynieść nawet kilkaset złotych w każdym z nich. Ponosimy również wydatki związane z serwisowaniem samochodu: wymiana oleju, filtrów, przeglądy techniczne – wszystko to też obciąża nasz domowy budżet o kolejne kilkaset złotych. Co więcej, jeśli dojdzie do awarii, wydatki mogą urosnąć nawet w tysiące.

Warto też wspomnieć o ryzyku kolizji, wypadku, a nawet delikatnego uszkodzenia karoserii np. podczas wykonywaniu manewrów. W tym przypadku także musimy liczyć się z tym, że nasz domowy budżet zostanie znacznie uszczuplony. A jak możemy ostatnio zaobserwować, ceny usług znacząco rosną – nawet z miesiąca na miesiąc. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że auto z upływem czasu traci na wartości. I choć nie odczuwamy tego bezpośrednio w czasie jego użytkowania, to gdy zdecydujemy się na zmianę pojazdu, może okazać się, że cena, jaką uzyskamy przy sprzedaży, jest niższa o kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych w porównaniu z tą, za którą go nabyliśmy.

Wynajem długoterminowy – po prostu tańsza alternatywa

Nic więc dziwnego, że zdając sobie sprawę z wszystkich tych obciążeń finansowych, wiele osób zastanawia się nad rezygnacją z zakupu własnego auta. Czy jednak oznacza to, że nie będziemy mogli cieszyć się wygodą i komfortem, jakie daje jego posiadanie? Na szczęście – nie jest to konieczne. Warto bowiem zdać sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach możemy auto wynająć podobnie jak np. na zagranicznych wakacjach. Różnica polega jedynie na tym, że samochód wynajmujemy na długi termin i możemy użytkować go nawet przez wiele lat.

Decydując się na wynajem długoterminowy, płacimy stałą miesięczną opłatę oraz pokrywamy koszty paliwa. Nie przejmujemy się żadnymi dodatkowymi wydatkami. Koszty ubezpieczenia, przeglądów, a nawet napraw ponosi firma wynajmująca auto. Nie musimy również martwić się żadnymi formalnościami, takimi jak np. rejestracja pojazdu. Słowem, oszczędzamy więc nie tylko pieniądze, ale też czas. Auto możemy wynająć na dowolny okres. Nie ma także problemu ze zmianą go w sytuacji, gdy zmieniły się nasze potrzeby dotyczące pojazdu.

Zaletą wynajmu długoterminowego jest też fakt, że mamy pewność, iż otrzymujemy auto sprawne, bez ukrytych wad, czy usterek co nie jest takie oczywiste choćby w przypadku zakupu samochodu z drugiej ręki. Podstawową zaletą długoterminowego wynajmu auta jest jednak fakt, że jest ono zwyczajnie tańsze od zakupu oraz utrzymywania własnego pojazdu. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że kompaktowy, zwrotny samochód miejski możemy wynająć za kwotę nieprzekraczającą 600 złotych, zaś luksusowe auto nie będzie kosztowało więcej niż 1150 złotych. Jeśli policzymy koszty napraw, serwisowania i ubezpieczenia, to okaże się, że często niewiele mniej płacimy za samo utrzymanie auta (nie mówiąc o tym, ile kosztował jego zakup).







Dla kogo wynajem na długi termin będzie lepszą opcją?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – dla każdego. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy samochodu prywatnie, czy do wykorzystywania go w pracy, wynajem długoterminowy jest zwyczajnie bardziej opłacalny. Zapewnia nam również komfort psychiczny – nie musimy martwić się o naprawy czy serwisowanie pojazdu. Warto również dodać, że dobre firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym, są w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom każdego klienta.

Doskonałym przykładem jest TM Flota – firma oferująca wynajem pojazdów marki Toyota. Jej oferta jest bardzo szeroka i różnorodna. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy małego auta miejskiego, dynamicznego samochodu sportowego, rodzinnego SUV-a, czy eleganckiego pojazdu z segmentu premium – możemy znaleźć model, który spełni nasze oczekiwania i zapewni komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Podsumowując, zakup własnego samochodu nie jest wcale jedyną możliwością na cieszenie się wygodnym i bezpiecznym pojazdem. Wynajem długoterminowy to atrakcyjna finansowo alternatywa, dzięki której nie tylko możemy zaoszczędzić, ale również przestać martwić się serwisowaniem czy naprawą auta. Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok popularność tego rozwiązania ciągle rośnie.