Czy ładowarki samochodowe są bezpieczne?

Czy ładowarki samochodowe są bezpieczne?

Coraz większa liczba współczesnych modeli samochodów jest wyposażona w gniazda USB, dzięki którym naładowanie telefonu albo tabletu czy zasilanie wideorejestratora nie stanowi żadnego problemu. Wciąż jednak po polskich drogach porusza się ogromna liczba aut, w których USB brakuje – jest za to gniazdo zapalniczki, które pozwala na podłączenie ładowarki samochodowej. Czy jednak taka ładowarka jest w pełni bezpieczna dla podłączonych do niej urządzeń i o czym trzeba koniecznie pamiętać, by zakupiona ładowarka spełniła nasze oczekiwania?

Jak działa ładowarka samochodowa?

Każda ładowarka samochodowa generuje energię elektryczną po podłączeniu do gniazda zapalniczki w danym aucie, przy czym prąd ten pobierany jest bezpośrednio z akumulatora. W praktyce oznacza to, że w typowej ładowarce prąd o napięciu 12 lub 24V jest przetwarzany na prąd 5V i podawany do podpiętego urządzenia za pośrednictwem kabla. 

Warto jednak pamiętać, że o ile wszystkie ładowarki są w stanie bez problemu zapewnić 5V napięcia, o tyle już natężenie generowanego prądu może być bardzo różne. Nominalnie najniższe natężenie to 1A, czyli wystarczająco, by podładować baterię w urządzeniu, z którego w danej chwili nie korzystamy. W najtańszych ładowarkach często zdarza się jednak, że generowany prąd nie osiąga nawet tej wartości. W efekcie urządzenie się nie ładuje. Z kolei mocna ładowarka samochodowa może generować nawet ponad 3 lub 4A prądu, co pozwala sprawnie ładować nawet bardzo „prądożerne” urządzenia. 

Co równie ważne, najtańsze ładowarki bardzo rzadko (o ile w ogóle) są wyposażone w zabezpieczenia antyprzepięciowe, co przekłada się na możliwość uszkodzenia podłączonego telefonu czy innego urządzenia w przypadku większych wahań prądu wyjściowego. Dobra ładowarka samochodowa zawsze posiada tego typu zabezpieczenia i warto upewnić się przy zakupie, czy faktycznie wybrany przez nas model chroni podłączone sprzęty przed przepięciami. 


źródło: https://hurtel.com/pl/menu/ladowarki-samochodowe-74401.html

Rodzaje ładowarek samochodowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ładowarek, wśród których każdy kierowca znajdzie bez większych problemów model dopasowany do swoich potrzeb. Przed zakupem warto się dokładnie zorientować, jak wygląda otoczenie i ilość dostępnego miejsca wokół poszczególnych gniazd zapalniczek (w wielu autach są 2: jedno z przodu, drugie dla pasażerów jadących na tylnych siedzeniach) i odpowiednio dobrać kształt ładowarki, by korzystanie z niej było wygodne. 

Ładowarki USB

To najpowszechniej spotykany typ ładowarki samochodowej. W zależności od modelu może być wyposażony w jedno, dwa, trzy lub więcej gniazd USB, przy czym każde z gniazd może dostarczać prąd o innym natężeniu. Standardem są ładowarki z 2 gniazdami – jedno z nich zapewnia prąd o natężeniu 1A, drugie 2A lub więcej. Dzięki temu można jednocześnie ładować np. wideorejestrator i smartfon, na którym mamy uruchomioną nawigację GPS. 

W sprzedaży dostępne są także samochodowe ładowarki USB z dodatkowymi funkcjami, jak np. jonizator powietrza czy transmiter FM. Coraz częściej spotyka się także ładowarki samochodowe QuickCharge, które pozwalają w krótkim czasie (np. 10 czy 15 minut) podładować baterię telefonu na tyle, by wystarczyła nawet na kilka godzin pracy. Ładowarki indukcyjne

Ta grupa ładowarek sukcesywnie zyskuje na popularności ze względu na wygodę użytkowania. Pomiędzy ładowarką a telefonem czy innym urządzeniem ładowanym indukcyjnie nie ma bowiem żadnych kabli, co we wnętrzu samochodu ma ogromne przełożenie na komfort – szczególnie dla kierowcy. Sama ładowarka indukcyjna do samochodu najczęściej przyjmuje formę uchwytu na telefon, na stałe wpiętego w gniazdo zapalniczki. 

Warto mieć na uwadze, że bezprzewodowa ładowarka samochodowa ładuje urządzenia nieco wolniej, niż jej przewodowe odpowiedniki, co wynika z drobnych strat energii w trakcie procesu indukcji elektromagnetycznej. Ładowarki kablowe

To dziś coraz rzadszy standard, ale wciąż na rynku są dostępne rozwiązania wyposażone np. w gniazdo typu USB Type-C, dzięki któremu można zasilać wiele nowoczesnych modeli smartfonów i innych urządzeń. Z reguły to dość szybka ładowarka samochodowa – w niektórych modelach prąd wyjściowy sięga nawet 3A. Pewnym minusem tego typu ładowarek może być znalezienie modelu, który ma na tyle długi kabel, by wygodnie podpiąć urządzenie i z niego korzystać, a jednocześnie na tyle krótki, by nie przeszkadzał podczas jazdy (przykładowo podczas zmiany biegów). 

Wybierając ładowarkę samochodową na pewno warto szerokim łukiem omijać najtańsze urządzenia, ponieważ nie dość, że nie posiadają one żadnych zabezpieczeń, to rzadko kiedy pracują z parametrami podanymi w specyfikacji. Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z oferty renomowanych sprzedawców i sklepów internetowych, w których dostępne są ładowarki samochodowe znanych marek i gdzie można liczyć na profesjonalną, fachową obsługę. Jednym z takich miejsc jest sklep hurtel.com – wśród dostępnych tam produktów bez problemu można znaleźć odpowiednią ładowarkę do każdego telefonu czy urządzenia, z którego chcemy korzystać podczas jazdy samochodem. W razie potrzeby obsługa klienta doradzi, jaki model najlepiej spełni oczekiwania klienta.


Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega