Czy w samochodzie trzeba mieć maseczkę - przepisy 2022

Czy w samochodzie trzeba mieć maseczkę - przepisy 2022

Pandemia Covid – 19 na długi czas zdeterminowała nasze życie. Jej wpływ odbija się na bardzo wielu płaszczyznach, musieliśmy zmienić swoje postępowanie, przyzwyczajenia, a także dostosować się do nowej rzeczywistości. Wprowadzane przy różnych okazjach nowe przepisy wkradają się w naszą codzienność, jeżeli więc nie chcemy być narażeni na sankcje powinniśmy na bieżąco poznawać ich treść . Czy w samochodzie trzeba mieć maseczkę?

Nowe przepisy, nowe obowiązki

Nieznajomość prawa szkodzi – to naszym obowiązkiem jest zapoznać się z przepisami prawa i dostosowanie do nich na co dzień. Ustawowy nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej zakazał dowolności w tej kwestii, z pewnymi jednak wyjątkami. Obowiązkowi noszenia maseczek nie podlegają osoby, których stan zdrowia nie pozwala na noszenie maseczki. W takim przypadku konieczne jest, żeby te osoby miały ze sobą stosowne zaświadczenie lekarskie, które w razie kontroli należy okazać. Nakaz ten nie obowiązuje także dzieci do lat 5.

Samochód prywatny oraz podróże służbowe

Maseczka w samochodzie nie obowiązuje nawet w sytuacji, kiedy podróżujemy z osobami, z którymi nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa domowego. Warunkiem jest jednak to, żeby samochód, którym się przemieszczamy, nie zaliczał się do środków transportu publicznego. Jeżeli więc podróżują ze sobą osoby, nawet te niemieszkające wspólnie, czyli np. współpracownicy odbywający wspólną podróż służbową, obowiązek noszenia maseczki ich nie dotyczy. Tutaj nie ma znaczenia, czy poruszamy się pojazdem prywatnym, czy też służbowym.

A co z podróżą taxi?

Podczas podróży taksówką sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj już zarówno kierowca, jak i pasażerowie powinni mieć założoną maseczkę. Co ważne, warto pamiętać, że nakaz noszenia maseczki, od lutego 2021 został uszczegółowiony – nie jest to już nakaz zakrycia ust i nosa, do czego wielu używało chusty, przyłbicy, czy komina, ustawodawca narzuca, że do zakrycia nosa i ust ma służyć jedynie maseczka.

Jak się zachować w przypadku kontroli drogowej?

Kiedy kierowca zostaje zatrzymany przez patrol policji, jego obowiązkiem jest założyć maseczkę. Sposób przeprowadzania kontroli w czasie pandemii także się zmienił. Zatrzymany kierowca nie otwiera całkowicie szyby, jedynie ją uchyla. Jeżeli można tego uniknąć, nie powinien też podawać policjantowi dokumentów bezpośrednio do ręki – może je np. przystawić do szyby, jeżeli funkcjonariusz o to poprosi. Maseczkę w trakcie kontroli kierowca zdejmuje jedynie na wyraźną prośbę policjanta np. kiedy konieczne jest wykonanie badania alkomatem.

Kontrolę tego, czy nosimy maseczkę, może przeprowadzić służba ochrony kolei, straż miejska oraz przede wszystkim policja. Każdy z nas powinien jednak skalkulować czy niestosowanie do nakazu noszenia maseczki nam się opłaca na różnych płaszczyznach i tej finansowej, a także zdrowotnej. Prawo w tym zakresie może się zmieniać w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju, dlatego warto śledzić dokonywane w tym zakresie nowelizacje, by być na bieżąco.