Drukarka przenośna - wady i zalety rozwiązania

Drukarka przenośna - wady i zalety rozwiązania

W czasach minimalizmu i wygody sięgamy po urządzenia, które możemy wszędzie ze sobą zabrać. Dlatego też na popularności zyskały drukarki przenośne, które są zazwyczaj niewielkie, a przy tym mobilne, co znacznie ułatwia korzystanie z nich poza domem lub biurem.

Przenośne drukarki sprawdzają się już nie tylko w konkretnych zawodach, ale także na co dzień – w niewielkich biurach czy w domach. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom są proste w transporcie i przechowywaniu. Z łatwością można je ukryć w niewidocznym miejscu.

Zazwyczaj są one wyposażone w akumulator, dzięki któremu możliwe jest uruchomienie urządzenia w dowolnym miejscu, bez konieczności podpinanie go do prądu. Sam akumulator umożliwia kilka godzin pracy drukarki. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że mogą być transportowane w torbie lub plecaku.

Pomimo swojej kompatybilności, drukarki przenośne umożliwiają wykonanie wysokiej jakości wydruków, jednak w dowolnym miejscu, w odróżnieniu od drukarek stacjonarnych.

Drukarki przenośne atramentowe mogą obsługiwać format A4. Ich prędkość nie jest zawrotna, jednak wystarczająca poza biurem – mogą bowiem wydrukować około 15 stron monochromatycznych na minutę oraz około 10 stron kolorowych.

Jak w przypadku każdego urządzenia drukującego, przed podjęciem decyzji zakupowej należy sprawdzić cenę oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Tylko zastosowanie oryginalnych tuszy i tonerów zagwarantuje wysoką jakość wydruków. Ponadto urządzenia te są nadal mniej popularne niż tradycyjne drukarki, a co za tym idzie – na rynku jest niewiele zamienników. Bardzo szybko może się okazać, że nowe materiały eksploatacyjne są, w przypadku wybranego przez nas modelu urządzenia, droższe od zakupu nowej drukarki.

Więcej informacji na temat drukarek przenośnych znajdziesz tutaj.Jakie są rodzaje drukarek przenośnych?


W zmniejszaniu wielkości drukarki przenośnej na przeszkodzie stoi fakt, iż musi się w niej zmieścić kartka papieru, dlatego w rzeczywistości może się okazać, że urządzenie to nie jest tak małe, jak mogłoby nam się wydawać. Przyglądając się dokładniej rynkowi drukarek z łatwością można zauważyć, że wiele urządzeń mobilnych swoją wielkością dorównuje modelom uważanym za stacjonarne. Pod względem niewielkich rozmiarów prym wiodą drukarki fotograficzne, do etykiet, ale także – wbrew pozorom – do tradycyjnego wydruku.

Drukarki przenośne nie mogą być zbyt duże, dlatego też mają spore ograniczenia, co do wielkości wydruku, który w tym przypadku nie przekracza raczej formatu A4.

Przenośne urządzenia drukujące możemy podzielić, podobnie jak tradycyjne – ze względu na technologię wydruku, dzięki czemu możemy wyróżnić:

 • drukarkę przenośną termiczną, która do swojej pracy wykorzystuje specjalny, termiczny papier. Podczas wydruku jest on zapełniany przez matrycę igieł, działających pod wpływem wysokiej temperatury.
 • drukarkę przenośną termiczno-atramentową, która jest hybrydą urządzenia termicznego i atramentowego. Łączy ona w sobie najważniejsze cechy obu rodzajów drukarek – wysoką jakość wydruku oraz większą wytrzymałość samego urządzenia.
 • drukarkę przenośną atramentową. Jest ona wyposażona w tusz i głowicę, podobnie jak urządzenia stacjonarne. Jednak jakość wydruków może być dużo niższa, a sam proces wydruku – wolniejszy. Niedogodności te rekompensuje niezbyt wygórowana cena urządzenia.
 • drukarkę przenośną laserową, wykorzystującą do swojej pracy toner. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia uzyskanie wysokiej jakości wydruków w stosunkowo krótkim czasie. Niestety jest to najdroższe z dostępnych rozwiązań.


Wśród drukarek przenośnych możemy wyróżnić:
 • drukarkę przenośnią fotograficzną, służącą przede wszystkim do wydruku zdjęć. Tańsze modele umożliwiają wydruk za pomocą kabla, natomiast droższe posiadają opcję bezprzewodowego druku poprzez WiFi lub Bluetooth. Ten rodzaj drukarki przenośnej nie cieszy się zbytnią popularnością, ponieważ charakteryzuje się wysokimi kosztami eksploatacji.
 • drukarkę przenośną A4, która oferuje największy możliwy w tym przypadku format. Wykorzystywane są przede wszystkim do szybkiego wydruku dokumentów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na obudowę, ponieważ lżejsze urządzenia zostają wykonane z mniej wytrzymałego plastiku, dlatego warto przed zakupem zdecydować czy zależy nam na mniejszej wadze drukarki czy większej wytrzymałości.
 • drukarkę przenośną do etykiet, stanowiącą najmniejsze możliwe przenośne urządzenie drukujące. Posiada ono niewielką klawiaturę i ekran LCD, które służą do przygotowywania etykiet. Wbrew prostocie tego urządzenia, dostępne jest ono w wersji monochromatycznej i kolorowej.


Drukarki przenośne mogą zostać podzielone również ze względu na sposób ich łączności z poszczególnymi urządzeniami:
 • drukarki przenośne WiFi to najdroższe, ale przy tym najwygodniejsze rozwiązanie, które umożliwia wydruk bezpośrednio z urządzeń oraz poczty elektronicznej.
 • drukarki przenośne USB należą do najtańszych dostępnych urządzeń mobilnych, bywają jednak ograniczające przez konieczność posiadania kabla oraz jego długość.
 • drukarki przenośne Bluetooth są bardzo wygodną alternatywą, ponieważ wystarczy nawiązać połączenie między urządzeniami, by rozpocząć wydruk. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie drukarki posiadają tę możliwość, a z kolei najtańsze modele mogą zrywać połączenie, co na dłuższą metę bywa kłopotliwe.


Nie da się ukryć, że również w przypadku drukarek przenośnych, niezwykle ważna jest szybkość pracy urządzenia. Wprawdzie mają one stanowić wygodną alternatywę dla urządzeń stacjonarnych, jednak mimo to wielu użytkowników ceni sobie możliwość szybkiego wydruku. Drukarki przenośne mieszczą się gdzieś w połowie tej drogi. Parametr ten jest określany przeważnie w milimetrach na sekundę, dzięki czemu możliwe jest ustalenie prędkości urządzenia.

Niewielkie rozmiary urządzeń przenośnych nie wpływają negatywnie na tworzenie wysokiej jakości wydruków.Wady i zalety drukarek przenośnych


Chyba największą zaletą drukarek przenośnych jest fakt, iż posiadają one wbudowany akumulator, dzięki czemu nie wymagają stałego podłączenia do prądu. Mają one różne pojemności w zależności od modelu, co z kolei wpływa na długość ich pracy. Jest to jeden z parametrów, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia, ponieważ w praktyce niezbyt przydatna okaże się drukarka przenośna, której akumulator pozwala na jedynie kilka minut pracy.

Bardzo istotna jest również waga drukarki przenośnej. Zbyt ciężkie urządzenie może sprawiać problemy podczas transportu. W dużej mierze waga drukarki zależy od formatu wydruku, ale także od obudowy, która w przypadku lżejszych urządzeń bywa mniej odporna na uszkodzenia. Stworzona jest bowiem z materiałów o mniejszej wadze.

Wady drukarek przenośnych:
 • ograniczona dostępność,
 • wysokie ceny,
 • wymagania, co do używanego papieru.


Zalety drukarek przenośnych:
 • pojemny akumulator umożliwi długą pracę urządzenia,
 • drukarki mogą działać w oparciu o WiFi lub Bluetooth,
 • możliwość zabrania drukarki ze sobą w dowolne miejsce,
 • dodatkowe funkcje,
 • jakość wydruku porównywalna z urządzeniami stacjonarnymi.


Najczęściej spotykane dodatkowe funkcje w drukarkach przenośnych:
 • funkcja PicBridge,
 • wskaźnik poziomu naładowania akumulatora,
 • czytnik pamięci,
 • wbudowany ekran.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drukarki przenośnej?


Podczas wyboru drukarki przenośnej, użytkownicy najczęściej zwracają uwagę na takie parametry, jak:
 • obsługiwane formaty,
 • szybkość wydruku,
 • technologia wydruku,
 • rozdzielczość,
 • sposób komunikowania się pomiędzy urządzeniami,
 • waga drukarki,
 • pojemność akumulatora,
 • procesor,
 • pamięć RAM.


Wymienione parametry mają wpływ na szybkość i stabilność pracy drukarki. Warto zwrócić uwagę również na obudowę urządzenia – zastosowanie lekkich tworzyw wpływa na zmniejszenie wagi drukarki przenośnej, ale także sprawia, że jest ona mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Drukarki przenośne są droższe w zakupie niż tradycyjne urządzenia stacjonarne. Jednak odkąd ich popularność zaczęła wzrastać, stały się bardziej dostępne na rynku, a ich cena zaczęła powoli spadać.

Wynajem drukarek


W niektórych zawodach drukarki przenośne są bardzo przydatnym rozwiązaniem, jednak w przypadku biur, w zupełności wystarczają urządzenia stacjonarne, najczęściej wielofunkcyjne. Tu z pomocą przychodzi wynajem drukarek, który umożliwia dzierżawę urządzeń bez konieczności inwestowania w ich zakup.

Szczegółowe informacje na temat wynajmu drukarek znajdziesz tutaj.

Profesjonalni doradcy ustalą miesięczne zapotrzebowanie na wydruki w firmie i na tej podstawie pomogą dobrać odpowiednie urządzenie. Od tej chwili przedsiębiorca nie musi martwić się o stan materiałów eksploatacyjnych ani o ewentualne serwisowanie, ponieważ zajmuje się tym firma zewnętrza. Zastosowanie systemu zarządzania wydrukiem umożliwia stały dostęp do aktualnego stanu materiałów eksploatacyjnych oraz stanu technicznego drukarki. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest szybka reakcja osoby odpowiedzialnej za urządzenia w danej firmie oraz zapobiegnięcie ewentualnym przestojom w pracy drukarki. Materiały eksploatacyjne zostają wymienione na czas, a urządzenie w przypadku awarii naprawione lub odesłane do serwisu. Wówczas na jego miejsce dostarczana jest nowa drukarka o tych samych lub wyższych parametrach, która pełni rolę urządzenia zastępczego do czasu naprawy poprzedniej drukarki.

Więcej informacji na temat systemu zarządzania wydrukiem znajdziesz tu.

Wynajem drukarek jest bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla firm, które mają ogromne zapotrzebowanie na wydruki, jak i dla tych wykorzystujących urządzenia drukujące mniej intensywnie. Stała opieka nad drukarkami, która już nie leży w kwestii przedsiębiorcy, jest bardzo wygodna dla całej firmy, ponadto urządzenia nie generują przestojów w pracy, kiedy zabraknie materiałów eksploatacyjnych, dzięki czemu pozostałe drukarki nie są przeciążane, co z kolei wpływa na efektywność ich pracy oraz żywotność.

Podsumowanie


Drukarki przenośne są bardzo korzystnym rozwiązaniem dla osób które potrzebują stałego dostępu do urządzenia drukującego. Ich działanie poza biurem umożliwia zastosowanie akumulatora, dzięki czemu nie wymagają one stałego dostępu do prądu.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty