Hak holowniczy - czy samemu można zamontować hak?

Hak holowniczy - czy samemu można zamontować hak?

Hak holowniczy to coś, co zapewnia nam naprawdę sporą wygodę. Znacząco zwiększa funkcjonalność naszego auta, a także uniezależnia nas od wszelkiego rodzaju usług transportowych, które z roku na rok stają się coraz bardziej kosztowne. Jednak czy możemy zamontować hak samodzielnie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dla kogo hak holowniczy?


Hak holowniczy to akcesorium, które może przydać się tak naprawdę każdemu. Bez względu na to, czy prowadzimy firmę remontową, budujemy dom, czy uwielbiamy wycieczki rowerowe, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Wszystkie wyżej wymienione czynności, stają się znacznie prostsze właśnie z użyciem haka holowniczego. Wbrew ogólnie przyjętej opinii, nie jest to bardzo drogie rozwiązanie, a jego montaż jest dość nieskomplikowany.

Jaki hak wybrać?


Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy haków holowniczych. Jedne z nich to takie, które montowane są na stałe. Drugim rodzajem są rozwiązania, które możemy zdemontować. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku haków, które charakteryzują się swoim zaczepem kulowym, mamy do czynienia ze starym oraz niezbyt zaawansowanym rozwiązaniem, które jest popularne w przypadku starszych pojazdów. Haki demontowane to nieco bardziej modernistyczna opcja. Jakie mamy do wyboru?

Haki półautomatyczne. Aktywujemy je, korzystając ze specjalnej dźwigni;
Haki przykręcane. W większości wypadków mocujemy je za pomocą kilku odpowiednich śrub;
Haki automatyczne. Są wyposażone w zamek na klucz.

Modele, w których demontaż, czy też montaż przeprowadzany jest poprzez odkręcenie śrub, to bardzo podstawowy wariant, który wymaga od nas wykorzystania narzędzi. W związku z tym to haki, które wyposażone są w wypinanie automatyczne, są znacznie bardziej wygodne. Ich demontaż jest bardzo prosty i nie trwa dłużej niż kilka sekund. Ostatnią grupą są haki, które możemy ukryć pod zderzakiem. To najbardziej zaawansowane rozwiązanie jest ono jednak stosunkowo drogie.

Ile kosztują haki holownicze?


Koszta haków wyglądają następująco:
Hak z przykręcaną kulą 350-550 złotych;
Hak, który montujemy na stałe 250-400 złotych;
Hak automatyczny 350-2200 złotych.

W czasie zakupu należy pamiętać, że cena nie powinna być ostatecznym wyznacznikiem. Produkty nieznanych firm w większości wypadków nie dość, że są niskiej jakości, to również negatywnie wpływają na aspekty bezpieczeństwa. Bardzo ważną rzeczą jest również maksymalny udźwig haka oraz typ wiązki elektrycznej. Nie możemy także zapomnieć, że każdy hak powinien mieć swoją tabliczkę znamionową. W przeciwnym razie legalizacja w stacji diagnostycznej będzie po prostu niemożliwa.

Czy hak holowniczy możemy zamontować samemu?


Prawda jest taka, że sam montaż haka to niezbyt skomplikowany proces. Jeśli mamy odpowiednie urządzenia oraz trochę wiedzy z zakresu elektryki, to z pewnością sobie poradzimy. Warto jednak wspomnieć, że im nowszy samochód, tym będzie nam trudniej. Dzieje się tak za sprawą tego, że w starszych modelach producenci stosowali o wiele mniej elektroniki. Zanim przejdziemy do mocowania haka, należy odkręcić zderzak, a także wyciąć w nim nieduży otwór. Później musimy przykręcić wsporniki oraz belki zaczepu. Ostatnim krokiem jest ponowny montaż zdemontowanych elementów.

Nie możemy jednak zapomnieć, że niedoświadczone osoby mogą napotkać na swojej drodze wiele problemów. Uszkodzenie zderzaka, wycięcie za dużego otworu, czy też korozja, to jedynie góra lodowa kłopotów, jakie mogą nas dotknąć. W związku z tym, jeśli nasza wiedza na temat mechaniki nie jest zbyt duża, to warto skorzystać z usług profesjonalistów.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty