Intermodalny przewóz towarów coraz ważniejszym ogniwem branży transportowej

Intermodalny przewóz towarów coraz ważniejszym ogniwem branży transportowej

Realizowanie przewozów z wykorzystaniem jednej jednostki ładunkowej i kilku gałęzi transportu to realne korzyści dla wszystkich: producentów, przewoźników oraz końcowych odbiorców. Intermodalne usługi logistyczne ze względu na swoje liczne zalety z roku na rok zyskują na popularności, a znaczenie rozwiązań intermodalnych w rynku transportowym sukcesywnie wzrasta.

Rozwój infrastruktury oraz rosnące realne zainteresowanie przewozami intermodalnymi ze strony rynku - różnych sektorów gospodarki pozwala zakładać, że w najbliższych latach, niezmiennie, coraz więcej towarów będzie dostarczanych odbiorcom właśnie w ten sposób.

O tym, że transporty kombinowane stają się coraz chętniej wybieranym sposobem organizacji łańcucha dostaw, najlepiej świadczą statystki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku łączna masa ładunków skonteneryzowanych przeładowanych w terminalach intermodalnych wyniosła 67,3 mln ton, co w stosunku do roku 2017 stanowi wzrost o 10,6%. Jednocześnie, do 35 wzrosła sama liczba morskich i lądowych terminali obsługujących transport kombinowany.

Przewozy kombinowane w praktyce


Zgodnie z definicją, aby dana usługa przewozowa mogła zostać uznana za transport intermodalny, spełnione muszą zostać łącznie dwa warunki:
  1. Towar na całej trasie przewożony jest za pomocą jednej jednostki ładunowej (np. w kontenerze),
  2. Przy przewozie wykorzystywane są różne gałęzie transportu.W Polsce głównie: droga + kolej. Dodatkowo może być również fracht morski i transport śródlądowy ).


Najważniejsze korzyści z wyboru transportu kombinowanego


Wybór metody intermodalnej pozwala optymalizować zarówno samą organizację procesu logistycznego, jak i jego koszty. Elastyczność usług świadczonych przez liderów nowoczesnych rozwiązań logisycznych w Polsce i za granicą pozwala dostosowywać sposób realizacji dostaw do indywidualnych potrzeb klienta. Warto przywołać tu przykład spółki PCC Intermodal SA, obsługującej 5 krajowych i zagranicznych terminali intermodalnych, skomunikowanych z największymi polskimi i europejskimi portami morskimi (m.in. Rotterdam, Hamburg, Gdańsk, Gdynia). Nowoczesna infrastruktura oraz umiejętne wykorzystanie sieci połączeń pozwalają operatorowi wykonywać przewozy intermodalne ładunków skonteneryzowanych od drzwi do drzwi w oparciu o nowoczesne usługi terminalowe i regularne połączenia kolejowe, łączące najważniejsze gospodarczo regiony Europy. Rozwiązanie intermodalne daje pewność, przewidywalność, przy zapewnieniu jednocześnie elastyczności. Zmniejsza koszty, dostarcza towary w sposób bezpieczny i na czas (Zastosowanie jednej jednostki załadunkowej na całej trasie przewozu pozwala wyeliminować koszty przeładunku, jednocześnie zmniejszając ryzyko uszkodzenia transportowanych produktów. Umożliwia zrównoważony rozwój transportu w globalnym świecie rosnącej wymiany handlowej. Zmniejsza emisje CO2 do atmosfery.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalety oraz statystki dotyczące przewozów intermodalnych, nie ulega wątpliwości, że ranga tej formy transportu będzie wzrastać w kolejnych latach. W tym miejscu należy nadmienić że wiele projektów intermodalnych było i będzie możliwych dzięki Funduszom Europejskim i zorientowaniu UE na rozwiązania sprytne, mądre i nowoczesne, kompleksową logistykę i idący za nią transpot, które w synergii pozwalają rozwijać się gospodarkom lokalnym, pozytywnie oddziałowują na handel międzynarodowy,stymulując jego systematyczny wzrost, a jednocześnie są w pełni zgodne z polityką zmniejszania emisji dwutlenku węgla.

Przykład efektywnego rozwiązania intermodalnego i wykorzystania Funduszy Unijnych do budowy infrastruktury terminalowej.

Tu mapa naszych połączeń intermodalnych i zdjęcia terminali intermodalnych Kutno, Gliwice, FFO, Brzeg Dolny.

Zobacz stronę Grupy PCC.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty