Jak bezpiecznie jeździć we mgle - jazda we mgle na autostradzie - jak zachować się podczas karambolu?

Jak bezpiecznie jeździć we mgle - jazda we mgle na autostradzie - jak zachować się podczas karambolu?

Ostatnie wydarzenia w Polsce zmusiły nas do przygotowania krótkiego poradnika na temat tego jak powinniśmy zachowywać się na drodze jak spotka nas mgła. Jazda we mgle wcale nie jest taka oczywista dla wielu kierowców, którzy mają nadzieję, że złe warunki za chwilę znikną i w związku z tym nie zwalniają oni i pędzą przed siebie. Jak bezpieczenie jeździć we mgle - w szczególności na autostradzie gdzie prędkości aut są zdecydowanie wyższe.

Czym jest mgła i skąd się bierze
O tym, że mgła może spotkać nas w każdym momencie jazdy musimy, jako kierowcy, być przygotowani. Mgła to nic innego jak krople wody zawieszone w powietrzy. Gęsto mgła znacząco ogranicza widoczność przez co nasze zachowanie za kierownicą powinno się diametralnie zmienić. Przyczyn powstawania mgły jest wiele. Wyróżnić możemy m.in. mgły radiacyjne, adwekcyjne, radiacyjno-adwekcyjne, frontowe.

Jak jeździć podczas mgły
Przede wszystkim musimy znacząco obniżyć prędkość z jaką się poruszamy. Mgła zmniejsza nam widoczność drogi dlatego mniejsza prędkość pozwoli nam na bezpieczniejsze poruszanie się w tak trudnych warunkach. Jeśli nasz samochód wyposażony jest w przednie światłe przeciwmgielne to skorzystajmy z nich właśnie teraz. Pomagają one w zwiększeniu widoczności przed samochodem. Jeśli warunki są bardzo trudne i mgła robi się coraz gęstsza skorzystajmy również z tylnego światła przeciwmgielnego. Jest ono dosyć intensywne i w normalnych warunkach oślepiać będzie kierowców jadących za nami, jednak podczas mgły zwiększy nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy aby nie włączać świateł drogowych, tzw. „długich” ponieważ pogorszą one nam widoczność na drodze. Jeśli nie mamy przednich świateł przeciwmgielnych możemy spróbować ustawić światła mijania na najniższej pozycji. Większość aut posiada już elektryczną regulacje świateł. Może nam to pomóc w lepszej widoczności na drodze. Bardzo rozsądnym zachowaniem podczas jazdy we mgle jest obserwacja linii poziomych znajdujących się na drodze. Ich biała barwa powinna być dobrze widoczna i powinna nam wyznaczać drogę jazdy. Kluczowe tu jednak będzie zachowanie odpowiedniej prędkości, która pozwoli nam na reakcję, np. zbliżając się do zakrętu czy do przejścia dla pieszych.

Szczególnie niebezpieczne we mgle mogą być przejazdy kolejowe. Mając ograniczoną widoczność nie jesteśmy pewni czy za chwilę nie nadjedzie pociąg. Jak temu zaradzić? Po zatrzymaniu auta przed przejazdem opuśćmy szyby w naszym samochodzie oraz wyłączmy radio. Nasłuchujmy odgłosów pociągu. Pozwoli nam to podjąć decyzję o sprawnym i bezpiecznym pokonaniu przejazdy kolejowego. Wyprzedzanie jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów na drodze. Tym bardziej niebezpieczne jest ono podczas mgły. Powinniśmy unikać wyprzedzania innych aut podczas takich warunków pogodowych. Jednak jeśli już jesteśmy do tego zmuszeni upewnijmy się kilka razy, że mamy prostą, wolną drogę, a manewr przeprowadźmy tak szybko i dynamicznie na ile pozwala nam moc naszego auta. Wykorzystajmy ją maksymalnie jak to tylko możliwe aby skrócić cały manewr.

Ostatnie dwie kwestie jakie chcielibyśmy poruszyć na temat jazdy we mgle to czysta szyba przednia oraz nawigacja. Używajmy zatem spryskiwaczy oraz nawiewów na szybę aby mieć cały czas możliwie czystą szybę przednią bez oznak zaparowania. Nawigacja pozwoli nam ja podejmowanie pewniejszych decyzji - tzn. podpowie nam gdzie będzie ostry zakręt, rozjazd drogi czy inny, ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa moment na drodze.

Jak zachować się podczas karambolu - np. na autostradzie.
Jeśli poruszając się autem we mgle nie zachowaliśmy należytej ostrożności i znaleźliśmy się w niebezpiecznym miejscu, np. w korku na autostradzie w gęstej mgle musimy podejmować szybkie i racjonalne decyzje. Pozwolą nam one na uratowanie zdrowia, a nawet życia. Przede wszystkim starajmy się stanąć jak najbliżej prawej krawędzi drogi. Jeśli już zatrzymaliśmy swoje auto uderzając w inny samochód będący w karambolu - szybko opuśćmy pojazd i przemieśćmy się poza obszar drogi. Im dalej na bok uda nam się odejść tym będziemy bezpieczniejsi. Kluczowe tutaj jest to, że auta jadące autostradą rozwijają bardzo wysokie prędkości. Jeśli ktoś nie zacznie w porę hamować uderzy nagle w stojące auta. Jeśli będziemy siedzieć w środku z pewnością odniesiemy ogromne obrażenia. Szczególnie niebezpieczne przypadki to uderzenie samochodu ciężarowego. Dlatego tak ważne jest opuszczenie pojazdu i udanie się poza pas drogi. Koniecznie musimy poinformować służby drogowe, policje i karetkę. Do auta możemy wrócić dopiero w momencie jak na miejscu pojawiają się służby ratunkowe, a za naszym autem ustawi się długi korek samochodów. Wtedy możemy mieć względną pewność, że żaden inny samochód jadący autostradą już nam nie zagraża.


Tagi: raporty spalania, audi q2, mgła na autostradzie, raport spalania, samochodzie, samochody na akumulator bmw, razem bezpieczniej, pociągu, olej samochodu, jaki akumulator, dekoder vin audi, bmw i3, toyota vin historia,

Oszczędzaj podróżując autem

Tagi

ardeny atrakcje zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie odcinkowy pomiar prędkości mapa 2016 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu auto do 10 tys aktualne cisnienie skoda kodiaq dane techniczne wymiana terminowego prawa jazdy dekoder vin automatyczna skrzynia biegów jak jeździć the grand tour online pl akcyza 2017 audi q2 wymiary audi q2 dane techniczne jakie opony zimowe 2016 jaki akumulator kategorie prawa jazdy zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą ceny samochodów elektrycznych w polsce jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu alfa romeo stelvio dane techniczne akcyza 2017 samochód klasy mercedesów autostrada wolności akcyza 2017 akcyza samochody 2017 akcyza 2017 tajlandia aktualności akcyz za samochód 2017 najbezpieczniejsze samochody 2016 jaki najlepszy olej silnikowy który pickup najwygodniejszy ranking niezawodności samochodów akcyza 2017 auta targi motoryzacyjne genewa 2017 jakie opony zimowe toyota wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu akcyza 2017 samochod zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 akcyza 2017 samochody agencja wywiadu akcyza 2017 samochody audi q2