Jak dbać o karoserię samochodu?

Jak dbać o karoserię samochodu?

O poszczególne części karoserii trzeba należycie dbać, chronić przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Stosowanie odpowiedniej chemii samochodowej i różnego typu akcesoriów pozwoli na utrzymanie lakieru w nienagannym stanie przez długi czas. Pielęgnacją karoserii można zająć się we własnym zakresie lub skorzystać z profesjonalnych usług car detailingu, które polegają na kompleksowym czyszczeniu pojazdu.

Jakiej chemii warto używać do mycia i pielęgnacji samochodu

Niekorzystne czynniki atmosferyczne przyczyniają się do niszczenia lakieru samochodowego. Gradobicie jest w stanie spowodować wgięcia w karoserii. Niezwykle problematyczne są kamienie i piasek, które wylatują spod kół w trakcie jazdy. Mogą spowodować powstanie dużych odprysków. Na lakier niekorzystny wpływ ma promieniowanie ultrafioletowe. Powoduje między innymi łuszczenie się farby i blaknięcie koloru. Dochodzi do uszkodzenia lakieru, przez co traci swoje pierwotne właściwości. Zniszczony lakier w połączeniu z wilgocią sprzyja powstawaniu korozji. Dużym zagrożeniem dla karoserii jest także sól, która wchodzi w reakcje chemiczne z metalowymi elementami. Do odbarwiania lakieru i powstawania nieestetycznych plam mogą przyczynić się nawet ptasie odchody.

Do mycia samochodu najlepszym rozwiązaniem będzie użycie profesjonalnej chemii, wysokiej jakości, renomowanej marki. Za pomocą szamponów samochodowych można usunąć różnego typu osady, smołę, oleje z poszczególnych części karoserii. Godne polecenia są kosmetyki, które tworzą powłokę zabezpieczającą lakier. Do dokładnego oczyszczania karoserii, usunięcia głębszych zabrudzeń najlepiej sprawdzi się glinkowanie. Usuwa nawet mocno klejące się substancje, których nie można wyeliminować przy wykorzystaniu szamponu. Glinkę należy rozprowadzić na całej karoserii, rozcierając cały czas w tym samym kierunku. Czynność powinna zostać powtórzona kilkukrotnie w celu uzyskania pożądanego efektu. W ten sposób lakier zostanie zabezpieczony przed wnikaniem zabrudzeń głęboko w jego strukturę. Zwiększy się także efektywność późniejszego woskowania.

W jaki sposób można zadbać o karoserię samochodową?

Po dokładnym oczyszczeniu karoserii zaleca się pokryć ją woskiem, co przeciwdziała nadmiernemu nagrzewaniu lakieru. Jest on należycie chroniony przed promieniowaniem słonecznym i wysokimi temperaturami. Woskowanie tworzy powłokę hydrofobową, dzięki czemu woda szybko spływa po lakierze. Ułatwia to usuwanie z niego zabrudzeń. Można także liczyć na błyszczącą powierzchnię. Bardzo ważne jest to, aby nawoskowane auto myć specjalnym szamponem samochodowym, który nie niszczy warstwy ochronnej. Kosmetyk musi mieć neutralne pH, które nie uszkadza powłoki. Znaczenie ma również to, aby nie ścierać brudu z karoserii na sucho

Do polerowania lakieru i usuwania zarysowań należy dobrać właściwy środek. Unikać trzeba agresywnych preparatów, które mają zbyt silne właściwości ścierne. Przyczyniają się do spotęgowania problemu, powstania kolejnych rys, początkowo niewidocznych gołym okiem. W przypadku starej karoserii można sięgnąć po środki lekkościerne w celu starcia utlenionej warstwy lakieru i zredukowania większości zarysowań. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście stosowanie wyłącznie produktów renomowanych marek. Godne polecenia są politury, które niwelują płytkie zarysowania i redukują większe rysy dzięki zawartości wypełniaczy. Zawartość wosku idealnie sprawdza się do zakonserwowania powłoki.

SPA dla samochodu, czyli car detailing – co warto o nim wiedzieć? 

W przypadku car detailingu pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie pojazdu z zanieczyszczeń. Używa się do tego myjki wysokociśnieniowej, specjalistycznych środków czyszczących i profesjonalnych materiałów. W ten sposób możliwe jest usunięcie różnego typu osadów, pozostałości po owadach, smoły, rdzy i żywicy. Każdy zakamarek jest dokładnie oczyszczony, dotyczy to także elementów zawieszenia i hamulców, końcówek wydechu, ościeżnicy drzwi itd. Nawet w przypadku dokładnego mycia trudno jest usunąć wszystkie zabrudzenia z samochodu. 

W car detailingu stosuje się glinkowanie, które pozwala na usunięcie pozostałych zanieczyszczeń znajdujących się w porach lakieru. Efektem jest wygładzona powierzchnia, idealnie przygotowania do kolejnych zabiegów. Uzupełnia się powstałe odpryski. Następnie przechodzi się do polerowania. Kolejnym krokiem w car detailingu jest woskowanie, które służy do zabezpieczenia karoserii i pozostałych elementów typu reflektory. Usługa może dotyczyć również nałożenia powłoki ceramicznej lub bezbarwnej folii, impregnacji dachu. Auto po car detailingu wygląda jak nowe. Sprawia wrażenie pojazdu, który dopiero wyjechał z taśmy produkcyjnej. Lakier staje się mniej podatny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Podsumowując, warto zdecydować się na car detailing, ponieważ:

  •   Zmniejsza podatność lakieru na uszkodzenia mechaniczne,
  •   Podnosi walory estetyczne karoserii,
  •   Zabezpiecza lakier przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi,
  •   Zwiększa wartość auta,
  •   Chroni oryginalny lakier.

Partnerem artykułu jest awparts.pl