Jak działa system lokalizacji GPS?

Jak działa system lokalizacji GPS?

Lokalizacja GPS to rozwiązanie, które jest instalowane w coraz większej ilości pojazdów – zarówno osobowych, jak i ciężarowych, a także specjalnych, a nawet w motocyklach. Dzieje się tak z uwagi na szereg korzyści, jakie zapewnia taki monitoring – związanych zarówno z bezpieczeństwem, jak i optymalizacją kosztów. Możesz się jednak zastanawiać, w jaki sposób działa taka instalacja. Dowiedz się więcej na ten temat.

Lokalizacja GPS, czyli co?


Określenie „lokalizacja GPS” dotyczy systemu monitorowania w czasie rzeczywistym. Kiedy urządzenie zostanie zamontowane w samochodzie czy motocyklu, pojazdy stają się widoczne w systemie, a każda zmiana ich pozycji jest odnotowywana.

System monitoringu GPS śledzi m.in.:
  • pozycję pojazdu,
  • prędkość, z jaką się on porusza,
  • zużycie paliwa.


To jednak nie wszystko. Najbardziej zaawansowane wersje takich instalacji odnotowują również np. nieautoryzowane próby uruchomienia pojazdu, otwarcie wlotu do baku paliwowego i wiele innych parametrów związanych z codziennym funkcjonowaniem auta czy motocykla. Dlatego warto wybrać odpowiednią wersję lokalizacji GPS, dopasowaną do specyfiki prowadzonej działalności biznesowej.

Jak działa lokalizacja GPS w praktyce?


Nowoczesne systemy lokalizacji GPS są oparte o zaawansowane rozwiązania technologiczne. Jednak podstawowa zasada ich działania pozostaje niezmiennie taka sama. I tak:
  • w pojeździe, który ma być monitorowany, jest montowany specjalny nadajnik GPS. Jest on połączony zdalnie, przy pomocy technologii satelitarnej, często wzbogaconej o łączność GSM, z centralą monitorującą,
  • sygnał z pojazdu nieustannie dociera do centrali monitorującej. Dostęp do niego ma zarówno klient (za pomocą aplikacji na smartfona lub logując się do systemu na komputerze), jak i firma z branży security, która dodatkowo nadzoruje pojazdy,
  • platforma obsługi lokalizacji GPS dostarcza na bieżąco danych – zarówno aktualnych, z sytuacji w chwili obecnej, jak i historycznych. Statystyki przydają się do celów analitycznych i pozwalają np. wprowadzić zmiany związane z optymalizacją tras czy prowadzeniem pojazdu zgodnie z zasadami eco-drivingu.


Warto wiedzieć, że niektóre, bardziej zaawansowane systemy są również wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą pojazdu. Np. w systemach lokalizacji GPS oferowanych przez Konsalnet można zastosować dodatkowo moduł radiowej lokalizacji. Na czym polega?

Jest to dodatkowy kanał komunikacji między samochodem a centralą monitoringu, oparty na działaniu fal radiowych. Uruchamia się go w przypadku, gdyby doszło do kradzieży pojazdu. W efekcie nadajnik radiowy – działający w oparciu o niezależne zasilanie, także wówczas, gdy złodzieje wyjmą lub odepną akumulator – zaczyna nadawać sygnał. Ekipy poszukiwawcze, korzystając z odbiorników radiowych, podejmują próbę jego odnalezienia. Co ważne, prawdopodobieństwo namierzenia pojazdu, w którym zamontowano system RLOM, jest wysokie, ponieważ fale radiowe przenikają przez niemal każdy ośrodek. A to oznacza, że nie zostaną zagłuszone (w przeciwieństwie do sygnału GPS) przez umieszczenie pojazdu w kontenerze metalowym albo na parkingu podziemnym.

Jak zatem widać, system lokalizacji GPS to niezwykle przydatne rozwiązanie o szeregu zastosowań praktycznych. Wykorzystywany w pojazdach firmowych, pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne aut nawet o 30%. Warto zatem poznać bliżej możliwości, jakie daje i dobrać najlepszą wersję takiego monitoringu dla swojego auta czy motocykla.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty