Jak poruszać się w korku i sprawdzić aktualne informacje drogowe, natężenie, utrudnienia w ruchu, jaka jest sytuacja na drogach

Jak poruszać się w korku i sprawdzić aktualne informacje drogowe, natężenie, utrudnienia w ruchu, jaka jest sytuacja na drogach

Ile razy zdarzyło się wam wybierać w dłuższą podróż, na którą zaplanowaliście sobie np. 5h jazdy, a w rzeczywistości cała droga zajęła wam kilka godzin więcej? Pewnie spotyka to każdego z nas prędzej czy później szczególnie taką porą gdy warunki na drogach są cięższe i nie umożliwiają takiej płynnej i bezpiecznej jazdy jak np. latem. Mamy dla was garść praktycznych informacji na temat tego jak poruszać się w korki, gdzie sprawdzić aktualne informacje drogowe, etc.

Utrudnienia na drodze
Skąd się biorą utrudnienia na drogach krajowych? Możemy rozróżnić kilka powodów, które najczęściej powodują opóźnienie naszej podróży oraz wydłużenie jej czasu.

1. Złe warunki atmosferyczne - w momencie gdy pogarsza nam się pogoda kierowcy zaczynają stopniowo zdejmować nogę z gazu. Bez względu na to czy będą to mocne opadu deszczu, śniegu czy mgła - złe warunki wpływają na naszą średnią prędkość. O ile jeszcze deszcz może pozwalać nam na poruszanie się z sensowną prędkością o tyle mgła i śnieg znacząco ją ograniczają.

2. Zbyt duży ruch - często można to obserwować w miastach w godzinach szczytu lub też na trasach wylotowych z dużych miast w piątki. Są pewne dni oraz godziny, w których natężenie ruchu jest na tyle duże, że przepustowość drogi zostaje „zapchana” i cała trasa zaczyna się korkować. Jeśli ktoś mieszka w Warszawie i lubi jeździć na Mazury to pewnie zdaje sobie sprawę jak wygląda powrót z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich do Warszawy niedzielnym popołudniem. Trasa jest oblegana przez samochody, przez co w każdym możliwym momencie napotkać możemy na korek. Gdy natężenie ruchu spada - znikają również problemy z przejazdem tą trasą.

3. Roboty drogowe - Polska od wielu lat jest rozkopana. To fakt. Bardzo pozytywny, ponieważ świadczy o tym, że nasza sieć drogowa się rozwija i będziemy mogli poruszać się trasami szybkiego ruchu. Niestety te kilka lat potrzebnych na wybudowanie pewnego odcinka drogi jest bardzo uciążliwe dla kierowców. Remonty powodują ogromne ograniczenia w ruchu co wpływa na czas naszego przejazdu.

4. Wypadki - jeśli na naszej trasie podróży zdarzy się wypadek i droga zostanie zablokowana tak naprawdę tracimy możliwość przejazdu nią. Zamiast poruszać się do przodu stoimy w miejscu i zaczynamy się zastanawiać jak wyjechać z tego miejsca. Niestety wypadki są bardzo nieprzewidywalne i nigdy nie wiemy czy na naszej drodze nie dojdzie do jakiegoś zdarzenia losowego.

Jeśli poruszamy się po dużym mieście takim jak Warszawa to mamy codziennie do czynienia z powodem numer dwa z naszej listy czyli ze zbyt dużym ruchem pojazdów. Są szczyty ruchu drogowego w Stolicy - z rana oraz popołudniu kiedy to ludzie przemieszczają się do i z pracy. Jazda często jest mało płynna i to powoduje znaczące opóźnienia w dojeździe.

Aktualne informacje drogowe, natężenie, utrudnienia w ruchu
Jak zatem sprawdzić jaka jest sytuacja na drogach jeśli wybieramy się w podróż? Przede wszystkim wyznaczmy trasę przejazdu pomiędzy naszymi miejscowościami. Pozwoli nam to skorzystać z informacji na temat tego jaka trasa jest najszybsza. Narzędzia on-line korzystające z map Google (nasz serwis właśnie z nich korzysta) pozwalają na uwzględnienie aktualnej sytuacji na drogach i wyznaczenie najlepszej trasy przejazdu. Warto również stosować aplikacje mobilne. Np. Yanosik lub Google Maps. Jeśli wyznaczymy trasę na naszej komórce i będziemy podążać za wskazówkami narzędzia Google - w momencie gdy na drodze pojawi się korek, którego wcześniej nie było, Google zaproponuje nam alternatywną, szybszą trasę. Aplikacja Yanosik ostrzeże nas natomiast o wypadkach, fotoradarach oraz kontrolach prędkości.

Dobrym i polecanym przez nas sposobem jest skorzystane z infolinii GDDKiA, która dostępna jest pod numerem telefonu: 19111. Dzwonić pod ten numer mamy możliwość zapytać się o to, czy na trasie jaką planujemy jechać są jakieś utrudnienia, roboty drogowe, problemy z odśnieżaniem etc. Nie raz zdarzało się nam korzystać już z pomocy GDDKiA szczególnie zimą. Ponieważ to tam zawsze są aktualne informacje z dróg w całej Polsce. Dla osób lubiących samemu analizować takie dane polecamy natomiast serwis dla kierowców na stronie GDDKiA. Znajdziemy tam m.in. informacje na temat utrudnień, remontów a także kamery on-line ze wszystkich głównych dróg w naszym kraju.

Jeśli wybieracie się w dłuższą podróż zaplanujcie ją tak aby mieć pewność, że nawet przy niesprzyjających warunkach dojedziecie na miejsce bezpiecznie. Pamiętajcie o przerwach w podróży, tankowaniu, obiedzie. Jest to niezwykle ważne aby za kierownicą być skupionym i w pełni sił. Unikniecie wtedy ryzyka kolizji czy nawet wypadku.Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin