Jak samodzielnie wymienić klocki i tarcze hamulcowe?

Jak samodzielnie wymienić klocki i tarcze hamulcowe?

Wymiana tarcz i klocków hamulcowych musi być przeprowadzana regularnie, po przejechaniu określonej ilości kilometrów. Przy jej przeprowadzaniu możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego mechanika lub spróbować wykonać wszystko własnoręcznie. Jeśli zdecydujemy się zrobić wszystko samodzielnie, potrzebny będzie nam zestaw kluczy i narzędzi, właściwe smary oraz pewna wiedza o budowie samochodu.

Czego potrzebujesz do wymiany klocków i tarcz hamulcowych?
Wymianę klocków i tarcz hamulcowych najlepiej przeprowadzać jest w garażu, jednak nie jest to wymóg niezbędny. Jeśli chcesz podjąć się przeprowadzenia jej samodzielnie, powinieneś zorganizować sobie około 2 godzin czasu, dobrej jakości części zamienne oraz odpowiednio skompletowany zestaw narzędzi i smarów. Co powinno znajdować się w takim zestawie?

Podstawą” – tłumaczy Tomasz Ostrowski, ekspert odpowiedzialny za klocki hamulcowe w ofercie Ucando.pl – „jest komplet kluczy, najlepiej nieco większy niż zestaw fabryczny. W komplecie tym powinien znaleźć się m. in. imbus o rozmiarze 7, przydatny przy zaciskach ATE, a także narzędzia do czyszczenia powierzchni metalowych, tj. szczotka druciana i/lub zestaw nasadek na wiertarkę. Oprócz narzędzi koniecznie należy zadbać o odpowiednie podstawki pod koła i najlepiej dwa rodzaje smaru: ceramiczny oraz miedziowy”.

Jak wymienić tarczę i klocki hamulcowe?
Wymianę tarcz i klocków hamulcowych rozpoczynamy od poluzowania śrub koła i podniesieniu oraz ustawieniu auta na podpórce. Następnie zdejmujemy koło, odkręcamy zacisk i zdejmujemy klocki hamulcowe. Oglądamy zacisk i jeśli jego stan nie budzi zastrzeżeń, wciskamy tłoczek i przystępujemy do demontażu jarzma. Następnie odblokowujemy i zdejmujemy tarczę hamulcową z piasty koła. Samą piastę, wraz ze zdjętymi wcześniej jarzmem i zaciskiem dokładnie oczyszczamy z brudu, rdzy i pyłu z klocków hamulcowych. Oczyszczone powierzchnie zabezpieczamy smarem ceramicznym i przechodzimy do zakładania nowej tarczy.

Jeśli nowa tarcza tego wymaga, należy ją najpierw umyć z oleju zabezpieczającego. Po założeniu tarczy montujemy jarzmo i nowe klocki hamulcowe. Na koniec zakładamy zacisk.

Przed ponownym zamontowaniem koła, warto stykającą się z nim powierzchnię tarczy hamulcowej zabezpieczyć smarem ceramicznym lub miedziowym. Takie zabezpieczenie sprawi, że ponowne zdjęcie koła będzie o wiele łatwiejsze.

I gotowe! Dzięki tym dwóm godzinom pracy zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł. Jeśli jednak podczas wymiany klocków i tarczy hamulcowej natrafimy na jakiekolwiek trudności, uszkodzenia układu lub zauważymy oznaki nierównomiernego zużywania się hamulców, należy schować dumę do kieszeni i udać się z autem do profesjonalnego warsztatu samochodowego.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin