Jak samodzielnie wymienić klocki i tarcze hamulcowe?

Jak samodzielnie wymienić klocki i tarcze hamulcowe?

Wymiana tarcz i klocków hamulcowych musi być przeprowadzana regularnie, po przejechaniu określonej ilości kilometrów. Przy jej przeprowadzaniu możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego mechanika lub spróbować wykonać wszystko własnoręcznie. Jeśli zdecydujemy się zrobić wszystko samodzielnie, potrzebny będzie nam zestaw kluczy i narzędzi, właściwe smary oraz pewna wiedza o budowie samochodu.

Czego potrzebujesz do wymiany klocków i tarcz hamulcowych?
Wymianę klocków i tarcz hamulcowych najlepiej przeprowadzać jest w garażu, jednak nie jest to wymóg niezbędny. Jeśli chcesz podjąć się przeprowadzenia jej samodzielnie, powinieneś zorganizować sobie około 2 godzin czasu, dobrej jakości części zamienne oraz odpowiednio skompletowany zestaw narzędzi i smarów. Co powinno znajdować się w takim zestawie?

Podstawą” – tłumaczy Tomasz Ostrowski, ekspert odpowiedzialny za klocki hamulcowe w ofercie Ucando.pl – „jest komplet kluczy, najlepiej nieco większy niż zestaw fabryczny. W komplecie tym powinien znaleźć się m. in. imbus o rozmiarze 7, przydatny przy zaciskach ATE, a także narzędzia do czyszczenia powierzchni metalowych, tj. szczotka druciana i/lub zestaw nasadek na wiertarkę. Oprócz narzędzi koniecznie należy zadbać o odpowiednie podstawki pod koła i najlepiej dwa rodzaje smaru: ceramiczny oraz miedziowy”.

Jak wymienić tarczę i klocki hamulcowe?
Wymianę tarcz i klocków hamulcowych rozpoczynamy od poluzowania śrub koła i podniesieniu oraz ustawieniu auta na podpórce. Następnie zdejmujemy koło, odkręcamy zacisk i zdejmujemy klocki hamulcowe. Oglądamy zacisk i jeśli jego stan nie budzi zastrzeżeń, wciskamy tłoczek i przystępujemy do demontażu jarzma. Następnie odblokowujemy i zdejmujemy tarczę hamulcową z piasty koła. Samą piastę, wraz ze zdjętymi wcześniej jarzmem i zaciskiem dokładnie oczyszczamy z brudu, rdzy i pyłu z klocków hamulcowych. Oczyszczone powierzchnie zabezpieczamy smarem ceramicznym i przechodzimy do zakładania nowej tarczy.

Jeśli nowa tarcza tego wymaga, należy ją najpierw umyć z oleju zabezpieczającego. Po założeniu tarczy montujemy jarzmo i nowe klocki hamulcowe. Na koniec zakładamy zacisk.

Przed ponownym zamontowaniem koła, warto stykającą się z nim powierzchnię tarczy hamulcowej zabezpieczyć smarem ceramicznym lub miedziowym. Takie zabezpieczenie sprawi, że ponowne zdjęcie koła będzie o wiele łatwiejsze.

I gotowe! Dzięki tym dwóm godzinom pracy zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł. Jeśli jednak podczas wymiany klocków i tarczy hamulcowej natrafimy na jakiekolwiek trudności, uszkodzenia układu lub zauważymy oznaki nierównomiernego zużywania się hamulców, należy schować dumę do kieszeni i udać się z autem do profesjonalnego warsztatu samochodowego.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty