Jak sfinansować zakup pojazdu ciężarowego? Poznaj dostępne opcje
Źródło: fot. Adobe Stock

Jak sfinansować zakup pojazdu ciężarowego? Poznaj dostępne opcje

Leasing samochodu to dość powszechna praktyka w wielu firmach. Nic dziwnego, warunki finansowania są korzystne i umożliwiają wyposażenie firmowej floty samochodowej bez zamrażania gotówki. W przypadku samochodów ciężarowych koszt zakupu nowego pojazdu jest jeszcze większy niż samochodu osobowego. Opcja leasingu jest w tej sytuacji kusząca. Zobacz, jakie są dostępne opcje w ramach leasingu samochodów ciężarowych.

Leasing pojazdów ciężarowych to wygodne rozwiązanie dla firmy, które w ofercie zawiera również kompleksowe usługi. Umowa zawarta na określony czas pozwala użytkować wybrany pojazd w ramach regularnie uiszczanych opłat. Po jej zakończeniu właściciel przedsiębiorstwa może wykupić na własność pojazd w atrakcyjnej cenie.

Metody finansowania pojazdu ciężarowego

Jedna z czołowych firm leasingowych na polskim rynku mLeasing oferuje leasing pojazdów ciężarowych dostępny w trzech metodach finansowania.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny działa na zasadach podobnych do najmu. Leasingowany pojazd na okres trwania umowy pozostaje własnością firmy leasingowej, dzięki czemu przedsiębiorca nie jest zobowiązany do dokonania odpisów amortyzacyjnych – tym zajmuje się podmiot finansujący pojazd. Przedsiębiorca z kolei może wliczyć w koszty uzyskanych przychodów opłatę wstępną i raty. Co więcej, podatek VAT wliczony jest w ratę, więc nie ma konieczności opłacania go w całości podczas zawarcia umowy leasingowej.

Leasing finansowy

W odróżnieniu od leasingu operacyjnego, w leasingu finansowym pojazd ciężarowy jest wliczany do środków trwałych firmy. Oznacza to również, że przedsiębiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Rata leasingu składa się z części kapitałowej i odsetkowej, z czego tę drugą można włączyć w koszty uzyskanych przychodów. Podatek VAT w leasingu finansowym musi zostać opłacony z góry w momencie zawarcia umowy. Leasingowany samochód przechodzi na własność przedsiębiorcy wraz z końcem umowy leasingowej.

Pożyczka leasingowa

Trzecią opcją dla przedsiębiorców, których interesuje leasing ciężarówek, jest pożyczka leasingowa. Działa ona na zasadach bardzo podobnych do kredytu zaciąganego w banku. Z tą różnicą, że pożyczkę przyznaje firma leasingowa (mLeasing), a sam proces jest dużo krótszy i mniej sformalizowany. Zaletą pożyczki leasingowej jest okres, na jaki jest przyznawana – ustalony zgodnie z preferencjami przedsiębiorcy. Wśród zalet pożyczki leasingowej można wymienić dodatkowo:

  • niższe miesięczne raty;
  • pojazd staje się własnością właściciela wraz z końcem okresu, na jaki została zaciągnięta pożyczka.

Przed podjęciem decyzji odnośnie leasingu samochodów ciężarowych, warto rozważyć dostępne opcje finansowania i wybrać tę, która jest najbardziej dopasowana do naszych potrzeb i możliwości.