Jak zabezpieczyć samochód przed zabrudzeniami podczas zimy?

Jak zabezpieczyć samochód przed zabrudzeniami podczas zimy?

W związku z nadchodzącą zimą, mamy już niewiele czasu na odpowiednie przygotowanie samochodu do niskich temperatur i codziennych zmagań z zabrudzeniem. Mróz, błoto, sól zmieszana ze śniegiem oraz piasek to główne przyczyny korozji i uszkodzeń lakieru, dlatego warto poświecić chwilę czasu na odpowiednią konserwację swojego pojazdu.

Bariera ochronna dla lakieru samochodowego

Niekorzystne czynniki atmosferyczne takie jak duża wilgoć czy zamarzający lód na powierzchni auta mogą spowodować sporo zniszczeń i osłabić kondycję auta. Najważniejsza jest więc ochrona lakieru, którą można wykonać na kilka sposobów, również samodzielnie.

Najlepszy efekt zapewni nam woskowanie, które poprzedzić musimy starannym wyczyszczeniem całego auta. Dodatkowo można usunąć wszelkie zabrudzenia  ze szczelin karoserii przy pomocy glinowania. Tak przygotowany samochód uwidoczni nam wszystkie drobne ryski i niedoskonałości, które w następnej kolejności zostaną zniwelowane przez polerowanie. Jeżeli ryski są głębokie, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi i usług, ponieważ polerka ręczna powłoki lakierniczej może nie przynieść zamierzonego efektu.

Ostatnim etapem zabezpieczenia karoserii przed zimą jest trwała warstwa ochronna. W tym celu trzeba będzie poświęcić kilka godzin na staranne woskowanie ręczne. Istnieją oczywiście specjalne i bezdotykowe środki w sprayu, których używa się na mokrą powierzchnię auta, jednak nie są one zbyt skuteczne. Dlatego, aby zapobiec odpryskiwaniu i porysowaniu się lakieru należy przygotować dwie ściereczki z mikrofibry oraz wosk dopasowany do potrzeb naszego pojazdu. Taki zabieg warto wykonywać systematycznie przynajmniej raz do roku, lecz szczególnie ważne jest to w okresie wczesnozimowym.

Bariera ochronna w postaci wosku i substancji polerskich w pełni zabezpieczą samochód przed osadzaniem się błota i soli z dróg. Dodatkowo, karoseria będzie odświeżona, wzmocniona i lśniąca przez całą zimę.

Przygotuj koła do jazdy po śniegu i błocie

Klasyczne felgi w samochodach same w sobie nie są zbyt odpornym elementem, dlatego wymiana opon na zimowe to jeszcze nie wszystko. Zazwyczaj felgi są stalowe, jednak po długich miesiącach bezczynnego leżenia warto je należycie odświeżyć i od razu zabezpieczyć przed korozją. W tym celu można zdecydować się na sealanty, które będą stanowiły doskonałe zabezpieczenie w trudnych warunkach zimowych. Rdzę natomiast można usunąć przy pomocy wiertarki  ze szczotką druciarską lub poprzez piaskowanie. Oczyszczone felgi pokrywamy lakierem bazowym, by następnie przeprowadzić woskowanie. Pamiętajmy, by regulować dodatkowo ciśnienie w kołach wraz z nagłą zmianą temperatury na zewnątrz, ponieważ niewłaściwe stężenie powietrza przyczynia się do przedwczesnego zużycia opon.

Sposoby na zabezpieczenie wnętrza auta

Na koniec renowacji pozostaje najprzyjemniejsza część, mianowicie wykorzystanie skutecznych metod ochrony wewnątrz pojazdu. Każdorazowo wsiadając do samochodu wnosimy pod podeszwami butów pokaźną porcję błota, brudnego śniegu i piachu, dlatego dywaniki samochodowe to podstawowy element wyposażenia. Zimą najlepiej wybrać solidne, gumowe modele, ponieważ czyszczenie ich jest bardzo proste, a wszelkie zanieczyszczenia nie wbijają się głęboko w nawierzchnię. Na zmianę zasługują również pokrowce na fotele, które będą odpowiadały za estetykę auta oraz ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i plamami. Powód jest ten sam, wnoszony piach z zewnątrz może wbić się w siedzenia, a późniejsze czyszczenie na niewiele się zda. Zimą jeździmy samochodem w grubych kurtach, które często są wilgotne lub całkiem przemoknięte, a wnoszone wraz z odzieżą zanieczyszczenia systematycznie osadzają się na fotelach. Dlatego właśnie chcąc zachować auto w dobrej kondycji, warto poświęcić mu trochę uwagi zanim spadnie pierwszy śnieg.