Jak zaplanować wypad do Krakowa?

Jak zaplanować wypad do Krakowa?

Zbliżająca się przerwa poświąteczna oraz ferie szkolne to dobra okazja do zaplanowania wspólnego rodzinnego wyjazdu. Jednym z miejsc, które niewątpliwie trzeba odwiedzić w towarzystwie pociech, jest Kraków. Dawna stolica Polski to nie tylko jedno z najpiękniejszych miast nad Wisłą, ale także perełka turystyczna chętnie odwiedzana przez przybyszów z zagranicy.

Dojazd i nocleg

Kraków to miasto, które może się poszczycić jednym z najlepszych połączeń kolejowych. Na stację główną dojeżdżają bezpośrednie pociągi z najodleglejszych zakątków Polski: z Warszawy, Katowic, Rzeszowa, Gdańska, Szczecina, Poznania, Wrocławia czy Olsztyna. Przykładowy koszt dojazdu pociągiem pośpiesznym z Wrocławia do Krakowa to dla trzech osób (dwóch dorosłych i jednego dziecka) ok. 120 zł. Kupując bilet wcześniej (np. 2-3 tygodnie przed) zaoszczędza się nawet 30%. Zawsze można też wybrać się samochodem, ale biorąc pod uwagę koszty paliwa oraz różnego rodzaju opłaty parkingowe, jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie. A co z noclegiem? Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się sieć apartamentów i mieszkań do wynajęcia. Za wynajem w centrum za dwie noce (przedłużony weekend: piątek, sobota, niedziela) przy wspominanej liczbie osób trzeba zapłacić ok. 350-450 zł.

Zwiedzanie

Odpowiednio wcześniej warto też zaplanować harmonogram wypadu. Kraków oferuje turystom wiele ciekawych miejsc, które można dostosować do zainteresowań. Niemniej jednak na mapie wypadu nie może zabraknąć cieszących się największym zainteresowaniem punktów – Wawelu, Kościoła Mariackiego, Sukiennic oraz Barbakanu. Będąc z dzieckiem, koniecznie trzeba także wybrać się do ogrodu zoologicznego oraz aqua parku, a także do interaktywnego centrum odkrywania historii Polski i Polaków, atrakcji dla szkół i nie tylko, gdzie za pomocą makiet z klocków LEGO® zaprezentowano ważne wydarzenia z dziejów kraju. Wycieczka do Krakowa to także spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej – Kazimierzu – oraz po Bulwarach Wiślanych. Odpowiednio wcześniej warto obserwować też w internecie spis wydarzeń – w weekendy często organizowane są bezpłatne, tematyczne spacery z przewodnikami po zakamarkach Krakowa.

Kulinaria

Żaden wypad do Krakowa nie będzie kompletny bez wizyt w lokalach restauracjach i jadłodajniach. Jakich smakołyków trzeba spróbować będąc w stolicy Małopolski? Na pewno regionalnego przysmaku, czyli obwarzanka (sprzedawanego najczęściej na ulicznych stoiskach). Planując obiady, nie można też pominąć restauracji serwujących kuchnię galicyjską, czyli mieszankę kuchni austro-węgierskiej, polskiej, podhalańskiej i żydowskiej. Do jej flagowych dań należą kiełbasa krakowska, faszerowana kaczka, schab z kminem, flaczki oraz słodki piszinger (rodzaj przekładanego tortu czekoladowego).


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin