Jak zarejestrować auto z USA w Polsce? Czy to się opłaca?

Jak zarejestrować auto z USA w Polsce? Czy to się opłaca?

Całkiem sporo Polaków decyduje się sprowadzić auto ze Stanów Zjednoczonych. Jest ku temu wiele powodów, niemniej każde takie przedsięwzięcie wiąże się z pewnymi problemami natury praktycznej. W niniejszym artykule podpowiemy, jak zarejestrować auto z USA i czy jego sprowadzenie jest rzeczywiście opłacalne.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA?

Jeśli kogoś interesuje sprowadzenie auta ze Stanów, powinien poznać wady i zalety takiego przedsięwzięcia (szczegóły są dostępne tutaj: https://www.wowpolisa.pl/a/sprowadzenie-samochodu-z-usa-e28093-zalety-i-wady/56.html). Ów entuzjasta motoryzacji musi również liczyć się z pewnymi kosztami. Niemniej sam koszt samochodu może być na tyle interesujący, że dodatkowe opłaty nie będą stanowić przeszkody. Chodzi bowiem o to, iż pojazdy silnikowe w USA są naprawdę tanie w porównaniu z tym, czego możemy oczekiwać w Europie. Dzieje się tak choćby ze względu na inne podatki. Nie bez znaczenia jest także olbrzymi popyt na samochody, który w Ameryce Północnej wcale nie maleje. W rezultacie polski kierowca może tam kupić mustanga w atrakcyjnej cenie i to w wersji premium. A ile musi do tego dołożyć? Warto to sprawdzić, zanim przejdziemy do kwestii, jak zarejestrować auto z USA.

Otóż samochód sprowadzony ze Stanów to dość spory koszt transportu. Logistyka w takim wypadku jest skomplikowana i obejmuje co najmniej kilku usługodawców. Załadunek i wyładunek w porcie, opłaty za kontener, bilet i ubezpieczenie na czas podróży... łącznie to zwykle wynosi ok. 2000 dolarów. A to dopiero początek.

Cło za samochód z USA to ok. 10% jego wartości. Podatek VAT to natomiast 19% (stawka spada do 8%, jeśli chodzi o pojazd zabytkowy). Jest jeszcze akcyza, czyli kwota mieszcząca się w przedziale od ok. 1,5 do niemal 19% ceny maszyny. Jeśli połączyć to wszystko ze sobą, koszt samochodu z USA w niektórych sytuacjach może wzrosnąć nawet o połowę. W związku z tym opłacalność przedsięwzięcia drastycznie spada, aczkolwiek naprawdę drogie auta nadal warto sprowadzić. Dotyczy to także tych wyposażonych w napęd elektryczny lub wodorowy (występuje tu zwolnienie z akcyzy). Gorzej w przypadku bardziej standardowych modeli. Wówczas koszty dodatkowe są po prostu zbyt przytłaczające, aby uzasadnić sens kupna samochodu za oceanem. Uważa się, że dopiero auto o wartości powyżej 100 000 zł może być warte zachodu.

Procedura rejestracji auta z USA

Oczywiście poniesienie wysokich kosztów to jeszcze nie koniec utrudnień. Rejestracja auta ze Stanów Zjednoczonych w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej, niesie ze sobą szereg komplikacji. Formalności są uciążliwe, jednak nie brakuje pośredników chętnych na ich załatwienie (dodatkowy koszt!). W każdym razie po obu stronach oceanu trzeba zadbać o papiery samochodu. Dokument potwierdzający własność pojazdu, dowód odprawy celnej, rachunki opłat importowych itd. Wszystko musi się zgadzać. Żaden szczegół nie może zostać pominięty. Naturalnie, każdy z tych elementów powinien zostać przetłumaczony.

To podstawa tego, jak zarejestrować auto z USA. Poza tym potrzebne jest zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów, a zatem auto trzeba przerobić. Niestety, dostosowanie pojazdu do obowiązujących standardów jest konieczne, aby mogło zostać dopuszczone do poruszania się po polskich drogach. Trzeba o to zadbać przed wizytą w stacji diagnostycznej. Modyfikacji musi zatem ulec licznik, oświetlenie oraz układ wydechowy.

Idąc do lokalnego wydziału komunikacji, nie należy jeszcze zapomnieć o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu (o ile została wydana). Istotny jest także prawidłowo wypełniony wniosek, jak i opłaty urzędowe. Tak w praktyce wygląda rejestracja samochodu sprowadzonego z USA.