Jaki akumulator do samochodu wybrać? Jak użytkować akumulator samochodowy?

Jaki akumulator do samochodu wybrać? Jak użytkować akumulator samochodowy?

Zima jest specyficznym okresem, który wymaga dużo więcej uwagi od kierowcy niż w pozostałych porach roku. Mamy śliską nawierzchnię, musimy zadbać o odpowiednie płyny w samochodzie na ten okres - np. płyn do spryskiwaczy, który nie zamarznie. Ponadto jeśli pojawiają się problemy z odpaleniem naszego auta to zazwyczaj zimą kiedy to rozrusznik potrzebuje więcej napięcia do rozruchu naszego auta. Dlatego niezwykle ważne jest aby mieć sprawny i dobrze dobrany akumulator samochodowy. Czym się kierować przy wyborze nowego akumulatora?

Jakie są typy akumulatorów?
Najczęściej używanym i najpopularniejszym typem akumulatora samochodowa są tradycyjne konstrukcje oparte na płynnym elektrolicie. Stosowane one były zawsze i przy odpowiednich zabiegach serwisowych potrafiły służyć latami. Obecnie technologia się rozwija i na rynku można spotkać o wiele więcej typów akumulatorów:

Akumulatory tradycyjne - oparte na płynnym elektrolicie. Stosowane od dawna w motoryzacji. Wymagają cyklicznej obsługi, badania poziomu naładowania, uzupełniania płynu. Nadają się do starszych aut oraz do nowszych modeli, które nie są bardzo rozbudowane w elektronikę (np. system Start&Stop).

Akumulatory ECM - nadają się idealnie do nowszych aut posiadających technologię Start&Stop. Są bezobsługowe i montowane są w komorze silnika. Zostały tak przygotowane aby sprostać wymaganiom nowoczesnych samochodów, które dzięki systemowi Start&Stop są eksploatowane kilkadziesiąt razy mocniej niż w przypadku zwykłych aut. Ich cena jest wyższa niż tradycyjnych akumulatorów i bardzo źle znoszą głębokie rozładowanie. Taki akumulator jest praktycznie nie do odratowania.

Akumulatory AGM - wykorzystywane w autach z napędem hybrydowym oraz z systemem Start&Stop i odzyskiwaniem energii z hamowania. Ich cechą rozpoznawczą jest to, że nie można ich przetrzymywać w gorącym otoczeniu wobec czego nie są montowane w komorze silnika tylko poza nią. Akumulatory te mają wysoką odporność na cykliczną pracę i mają małe straty energii. Jest to obecnie najnowocześniejszy typ akumulatora.

Jak wybrać odpowiedni akumulator?
Tutaj nie ma żadnej magii w wyborze odpowiedniego modelu. Najprościej jest skorzystać z instrukcji obsługi swojego samochodu lub też katalogów, w których znajdziemy informacje na temat praktycznie wszystkich aut i modeli akumulatorów do nich przypisanych. Można również skorzystać z doświadczenia sprzedawcy, który doradzi nam jaką baterię wybrać do naszego auta. Warto zwrócić przy tym uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim rozmiar akumulatora musi odpowiadać miejscu, jakie mamy pod maską na jego zamocowanie. Akumulator nie może być też za mały gdyż będzie wtedy luźno latał co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Ważne jest również umiejscowienie biegunów (plus i minus). Czasami akumulator musi zostać zamontowany w odpowiedni sposób tak aby pasował do klem. Kolejną cechą jest zapotrzebowanie na energię naszego auta. Jeśli producent dopuszcza taką sytuację - warto wybrać nieco większą pojemność niż zalecana. Na pewno przyda nam się to w czasie ostrej zimy, kiedy to olej pod wpływem mrozu gęstnieje i rozrusznik potrzebuje więcej energii aby odpalić nasz samochód. Szczególnie przydatne będzie to w samochodach z silnikiem Diesla.

Jak dbać o akumulator?
Jeśli mamy bezobsługowy akumulator to tak naprawdę jesteśmy zdani na producenta i żywotność jego produktu. Nie wiele możemy poradzić poza tym aby kontrolować co jakiś czas napięcie ładowania w naszym aucie. Jeśli natomiast w naszym samochodzie zamontowany jest akumulator tradycyjny możemy dodatkowo zadbać o jego żywotność. Przede wszystkim należy kontrolować poziom elektrolitu w akumulatorze. W razie konieczności konieczne będzie jego uzupełnienie. W przypadku wszystkich typów akumulatorów należy zwrócić również uwagę na to aby były one czyste, bez żadnych większych zabrudzeń. Zabrudzenia mogą bowiem powodować mikro zwarcia co przyspiesza rozładowywanie baterii. Odpowiednie napięcie ładowania powinno zawierać się w przedziale 13,8-14,4V. Jeśli jest inaczej powinniśmy zgłosić się do mechanika lub salonu gdzie kupiliśmy auto i zdiagnozować przyczyny.

Wybór odpowiedniego akumulatora jest bardzo istotny i warto się dobrze zastanowić nad tym jaki model wybierzemy. Czasami opłaca się zapłacić nieco więcej za akumulator lepszej firmy i mieć dodatkowe korzyści - np. dłuższą gwarancję. Są firmy, które w swojej ofercie dają takie dodatkowe usługi jak assistance na wypadek problemów z akumulatorem. Jest to usługa, która polega na tym, że producent zapewnia nam pomoc drogową w przypadku gdy nasze auto nie chce odpalić. Jeśli jesteśmy właścicielami nowego samochodu, z nowoczesnymi systemami to musimy być przygotowani, że wymiana akumulatora będzie dużo droższa niż w przypadku tradycyjnych baterii.


Tagi: jaki akumulator wybrać, jaki akumulator do auta, jaki akumulator do samochodu, akumulator do auta, jaki akumulator kupić, akcyza na samochody 2017, jaki akumulator, akumulator samochodowy jaki wybrać, akumulator do samochodu, akumulator samochodowy, auta na akumulator, jaki akumulator do diesla, samochody na akumulator, akcyza za samochód, akcyza na samochody,

Oszczędzaj podróżując autem

Tagi

ardeny atrakcje zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie odcinkowy pomiar prędkości mapa 2016 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu auto do 10 tys aktualne cisnienie skoda kodiaq dane techniczne wymiana terminowego prawa jazdy dekoder vin automatyczna skrzynia biegów jak jeździć the grand tour online pl akcyza 2017 audi q2 wymiary audi q2 dane techniczne jakie opony zimowe 2016 jaki akumulator kategorie prawa jazdy zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą ceny samochodów elektrycznych w polsce jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu alfa romeo stelvio dane techniczne akcyza 2017 samochód klasy mercedesów autostrada wolności akcyza 2017 akcyza samochody 2017 akcyza 2017 tajlandia aktualności akcyz za samochód 2017 najbezpieczniejsze samochody 2016 jaki najlepszy olej silnikowy który pickup najwygodniejszy ranking niezawodności samochodów akcyza 2017 auta targi motoryzacyjne genewa 2017 jakie opony zimowe toyota wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu akcyza 2017 samochod zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 akcyza 2017 samochody agencja wywiadu akcyza 2017 samochody audi q2