Jazda na suwak, na zakładkę w Polsce

Jazda na suwak, na zakładkę w Polsce

Ile razy zdarzyło się wam stać w korkach z powodu remontu jednego z pasów? Jak wy się zachowujecie w takiej sytuacji? Czy znacie zasady jazdy na suwak? O tym jak powinno wyglądać prawidłowe zachowanie kierowców na obu pasach ruchów oraz co ono daje postaramy się opowiedzieć w dzisiejszym artykule. Na pewno będzie on dla was przydatny jeśli nie znacie tej zasady lub też nie stosujecie się do niej.

Kiedy poruszamy się wg zasady jazdy na suwak
W erze wiecznie trwających remontów naszych dróg co jakiś czas spotykamy się z sytuacją gdy na drodze wielopasmowej (np. 2 pasy) jeden z pasów zostaje zamknięty. Powstaje tzw. zwężenie przepustowości drogi przez co przy dużym natężeniu tworzą się korki, ponieważ auta muszą pewien odcinek pokonać tylko jednym pasem. Jeśli zastosujemy się do przytoczonej niżej zasady poruszania się w takiej sytuacji pozytywnie przyczynimy się do zmniejszenia czasu oczekiwania na przejazd przez zwężenie oraz do szybszego rozładowania korku. W krajach takich jak Niemcy czy Austria takie zachowanie jest unormowane prawnie i zapisane w kodeksie drogowym przez co wszyscy kierowcy powinni się do niego stosować.

Zasady poruszania się podczas jazdy na suwak
Zasada jest bardzo prosta. Kontynuujemy ruch na obu pasach aż do samego miejsca zwężenia. Nie zmieniamy pasa kończącego się wcześniej niż przez samym zwężeniem. Pojazd znajdujący się na pasie kończącym włącza kierunkowskaz i zaczyna zmieniać pas na ten przejezdny. Natomiast auto znajdujące się na pasie przejezdnym wpuszcza na swój pas dokładnie jeden pojazd z pasa kończącego się i kontynuuje dalej jazdę. Podzielmy te zachowania na każdy z pojazdów:

Pojazd wpuszczany:
- kontynuuje jazdę aż do samego zwężenia
- nawet jeśli widzi wolne miejsce wcześniej, to nie powinien zmieniać pasa aż do końca swojego pasa
- jeśli zmienił pas nie powinien wpuścić przed siebie innego pojazdu z pasa kończącego się

Pojazd wpuszczający:
- widząc pojazd na pasie kończącym wpuszcza dokładnie jeden samochód przed siebie
- nie wpuszcza auta wcześniej niż przed samym momentem zwężenia
- zachowuje bezpieczną odległość od wpuszczanego auta aby ruch był płynny.

Jeśli wszyscy kierowcy na drodze zastosują się do tej zasady zmniejszy się znacząco długość korka, możliwe będzie zachowanie wysokiej przepustowości zwężenia, kierowcy będą mniej agresywni gdyż wszyscy będą poruszać się na takich samych zasadach. Dodatkowo w razie sytuacji gdy pojazd uprzywilejowany np. karetka potrzebować będzie przejechać przez korek będzie to dużo łatwiejsze ze względu na mniejszą długość korku.

Już wkrótce rząd planuje wprowadzenie takich zmian do kodeksu drogowego aby w Polsce również taka zasada jazdy przy zwężeniach była obowiązkowa. Powinno to zlikwidować zjawisko tzw. szeryfów drogowych, którzy to wychodzą z założenia, że każdy poruszający się kończącym się pasem jest drogowym cwaniakiem, wobec czego należy zablokować ten pas i nie pozwolić im poruszać się dalej. Jest to zachowanie, za które grozi mandat gdyż blokuje się ruch i tworzy jeszcze większe korki, a także zwiększa się nerwowość na drodze co docelowo prowadzi do większej liczby kolizji i wypadków na drogach.Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin