Jazda na suwak, na zakładkę w Polsce

Jazda na suwak, na zakładkę w Polsce

Ile razy zdarzyło się wam stać w korkach z powodu remontu jednego z pasów? Jak wy się zachowujecie w takiej sytuacji? Czy znacie zasady jazdy na suwak? O tym jak powinno wyglądać prawidłowe zachowanie kierowców na obu pasach ruchów oraz co ono daje postaramy się opowiedzieć w dzisiejszym artykule. Na pewno będzie on dla was przydatny jeśli nie znacie tej zasady lub też nie stosujecie się do niej.

Kiedy poruszamy się wg zasady jazdy na suwak
W erze wiecznie trwających remontów naszych dróg co jakiś czas spotykamy się z sytuacją gdy na drodze wielopasmowej (np. 2 pasy) jeden z pasów zostaje zamknięty. Powstaje tzw. zwężenie przepustowości drogi przez co przy dużym natężeniu tworzą się korki, ponieważ auta muszą pewien odcinek pokonać tylko jednym pasem. Jeśli zastosujemy się do przytoczonej niżej zasady poruszania się w takiej sytuacji pozytywnie przyczynimy się do zmniejszenia czasu oczekiwania na przejazd przez zwężenie oraz do szybszego rozładowania korku. W krajach takich jak Niemcy czy Austria takie zachowanie jest unormowane prawnie i zapisane w kodeksie drogowym przez co wszyscy kierowcy powinni się do niego stosować.

Zasady poruszania się podczas jazdy na suwak
Zasada jest bardzo prosta. Kontynuujemy ruch na obu pasach aż do samego miejsca zwężenia. Nie zmieniamy pasa kończącego się wcześniej niż przez samym zwężeniem. Pojazd znajdujący się na pasie kończącym włącza kierunkowskaz i zaczyna zmieniać pas na ten przejezdny. Natomiast auto znajdujące się na pasie przejezdnym wpuszcza na swój pas dokładnie jeden pojazd z pasa kończącego się i kontynuuje dalej jazdę. Podzielmy te zachowania na każdy z pojazdów:

Pojazd wpuszczany:
- kontynuuje jazdę aż do samego zwężenia
- nawet jeśli widzi wolne miejsce wcześniej, to nie powinien zmieniać pasa aż do końca swojego pasa
- jeśli zmienił pas nie powinien wpuścić przed siebie innego pojazdu z pasa kończącego się

Pojazd wpuszczający:
- widząc pojazd na pasie kończącym wpuszcza dokładnie jeden samochód przed siebie
- nie wpuszcza auta wcześniej niż przed samym momentem zwężenia
- zachowuje bezpieczną odległość od wpuszczanego auta aby ruch był płynny.

Jeśli wszyscy kierowcy na drodze zastosują się do tej zasady zmniejszy się znacząco długość korka, możliwe będzie zachowanie wysokiej przepustowości zwężenia, kierowcy będą mniej agresywni gdyż wszyscy będą poruszać się na takich samych zasadach. Dodatkowo w razie sytuacji gdy pojazd uprzywilejowany np. karetka potrzebować będzie przejechać przez korek będzie to dużo łatwiejsze ze względu na mniejszą długość korku.

Już wkrótce rząd planuje wprowadzenie takich zmian do kodeksu drogowego aby w Polsce również taka zasada jazdy przy zwężeniach była obowiązkowa. Powinno to zlikwidować zjawisko tzw. szeryfów drogowych, którzy to wychodzą z założenia, że każdy poruszający się kończącym się pasem jest drogowym cwaniakiem, wobec czego należy zablokować ten pas i nie pozwolić im poruszać się dalej. Jest to zachowanie, za które grozi mandat gdyż blokuje się ruch i tworzy jeszcze większe korki, a także zwiększa się nerwowość na drodze co docelowo prowadzi do większej liczby kolizji i wypadków na drogach.


Tagi: akcyza na samochody 2017, skradziono samochód, jazda na suwak kodeks drogowy, akcyza 2017, jazda na suwak w polsce, akcyza samochody, jazda na suwak, jazda na zamek obowiązkowa, ruch, jazda na suwak mandat, jaki kupić, audi q2, akcyza za samochód 2017, akcyza samochody 2017, akcyza na auta 2017,

Oszczędzaj podróżując autem

Tagi

ardeny atrakcje zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie odcinkowy pomiar prędkości mapa 2016 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu auto do 10 tys aktualne cisnienie skoda kodiaq dane techniczne wymiana terminowego prawa jazdy dekoder vin automatyczna skrzynia biegów jak jeździć the grand tour online pl akcyza 2017 audi q2 wymiary audi q2 dane techniczne jakie opony zimowe 2016 jaki akumulator kategorie prawa jazdy zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą ceny samochodów elektrycznych w polsce jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu alfa romeo stelvio dane techniczne akcyza 2017 samochód klasy mercedesów autostrada wolności akcyza 2017 akcyza samochody 2017 akcyza 2017 tajlandia aktualności akcyz za samochód 2017 najbezpieczniejsze samochody 2016 jaki najlepszy olej silnikowy który pickup najwygodniejszy ranking niezawodności samochodów akcyza 2017 auta targi motoryzacyjne genewa 2017 jakie opony zimowe toyota wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu akcyza 2017 samochod zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 akcyza 2017 samochody agencja wywiadu akcyza 2017 samochody audi q2