Jazda na suwak, na zakładkę w Polsce

Jazda na suwak, na zakładkę w Polsce

Ile razy zdarzyło się wam stać w korkach z powodu remontu jednego z pasów? Jak wy się zachowujecie w takiej sytuacji? Czy znacie zasady jazdy na suwak? O tym jak powinno wyglądać prawidłowe zachowanie kierowców na obu pasach ruchów oraz co ono daje postaramy się opowiedzieć w dzisiejszym artykule. Na pewno będzie on dla was przydatny jeśli nie znacie tej zasady lub też nie stosujecie się do niej.

Kiedy poruszamy się wg zasady jazdy na suwak
W erze wiecznie trwających remontów naszych dróg co jakiś czas spotykamy się z sytuacją gdy na drodze wielopasmowej (np. 2 pasy) jeden z pasów zostaje zamknięty. Powstaje tzw. zwężenie przepustowości drogi przez co przy dużym natężeniu tworzą się korki, ponieważ auta muszą pewien odcinek pokonać tylko jednym pasem. Jeśli zastosujemy się do przytoczonej niżej zasady poruszania się w takiej sytuacji pozytywnie przyczynimy się do zmniejszenia czasu oczekiwania na przejazd przez zwężenie oraz do szybszego rozładowania korku. W krajach takich jak Niemcy czy Austria takie zachowanie jest unormowane prawnie i zapisane w kodeksie drogowym przez co wszyscy kierowcy powinni się do niego stosować.

Zasady poruszania się podczas jazdy na suwak
Zasada jest bardzo prosta. Kontynuujemy ruch na obu pasach aż do samego miejsca zwężenia. Nie zmieniamy pasa kończącego się wcześniej niż przez samym zwężeniem. Pojazd znajdujący się na pasie kończącym włącza kierunkowskaz i zaczyna zmieniać pas na ten przejezdny. Natomiast auto znajdujące się na pasie przejezdnym wpuszcza na swój pas dokładnie jeden pojazd z pasa kończącego się i kontynuuje dalej jazdę. Podzielmy te zachowania na każdy z pojazdów:

Pojazd wpuszczany:
- kontynuuje jazdę aż do samego zwężenia
- nawet jeśli widzi wolne miejsce wcześniej, to nie powinien zmieniać pasa aż do końca swojego pasa
- jeśli zmienił pas nie powinien wpuścić przed siebie innego pojazdu z pasa kończącego się

Pojazd wpuszczający:
- widząc pojazd na pasie kończącym wpuszcza dokładnie jeden samochód przed siebie
- nie wpuszcza auta wcześniej niż przed samym momentem zwężenia
- zachowuje bezpieczną odległość od wpuszczanego auta aby ruch był płynny.

Jeśli wszyscy kierowcy na drodze zastosują się do tej zasady zmniejszy się znacząco długość korka, możliwe będzie zachowanie wysokiej przepustowości zwężenia, kierowcy będą mniej agresywni gdyż wszyscy będą poruszać się na takich samych zasadach. Dodatkowo w razie sytuacji gdy pojazd uprzywilejowany np. karetka potrzebować będzie przejechać przez korek będzie to dużo łatwiejsze ze względu na mniejszą długość korku.

Już wkrótce rząd planuje wprowadzenie takich zmian do kodeksu drogowego aby w Polsce również taka zasada jazdy przy zwężeniach była obowiązkowa. Powinno to zlikwidować zjawisko tzw. szeryfów drogowych, którzy to wychodzą z założenia, że każdy poruszający się kończącym się pasem jest drogowym cwaniakiem, wobec czego należy zablokować ten pas i nie pozwolić im poruszać się dalej. Jest to zachowanie, za które grozi mandat gdyż blokuje się ruch i tworzy jeszcze większe korki, a także zwiększa się nerwowość na drodze co docelowo prowadzi do większej liczby kolizji i wypadków na drogach.Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty