Jeździsz naprawdę dużo? Za OC zapłacisz więcej! Zdradzamy sposoby na obniżenie stawki polisy nawet o 40%

Jeździsz naprawdę dużo? Za OC zapłacisz więcej! Zdradzamy sposoby na obniżenie stawki polisy nawet o 40%

Kierowca, który pokonuje rocznie więcej niż 25 000 km, zapłaci za OC średnio 348 więcej niż jego kolega, który nie przekroczy 10 000 km. Skąd te różnice? Jak obniżyć stawkę OC i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych?

Pan Adam jeździ autem naprawdę dużo. Każdego dnia dojeżdża do pracy ponad 35 km. W weekendy regularnie zabiera rodzinę na wycieczki po Polsce, a urlopy spędza z reguły na południu Europy, gdzie dojeżdża oczywiście samochodem. Mężczyzna użytkuje ekonomiczny model Hondy. Wydatki na benzynę i naprawy nie obciążają więc nadmiernie jego budżetu. Wysoka stawka OC była jednak dla mężczyzny sporym (i jakże niemiłym) zaskoczeniem.

Przebieg samochodu a cena OC
Kalkulując cenę OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę szereg różnych czynników: cechy kierowcy (wiek, długość posiadania prawa jazdy, historię szkodowości, stan cywilny i miejsce użytkowania pojazdu) i parametry auta (markę, model, wielkość i moc silnika oraz rodzaj paliwa). Spore znaczenie ma również zadeklarowany przez kierowcę przebieg.

Kluczowe dla ubezpieczycieli jest ryzyko związane z zawarciem umowy z konkretnym klientem — wyjaśnia ekspert z porównywarki ubezpieczeń porownywarka-oc-ac.pl.

Jeśli pan Adam pokonuje autem wiele kilometrów, prawdopodobieństwo spowodowania przez niego kolizji jest stosunkowo wysokie. Dłuższe podróże to również większe zmęczenie i gorsza koncentracja. A te wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Wraz z każdym przejechanym kilometrem, ryzyko ubezpieczyciela wzrasta, znajdując odzwierciedlenie w podwyższonej stawce OC.

Ważne: czasem zdarza się, że „sprytni” kierowcy, którzy chcą zapłacić za polisę mniej, celowo deklarują niższy przebieg auta. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli ubezpieczyciel wykryje niezgodność zadeklarowanych danych ze stanem faktycznym, może wezwać kierowcę do dopłaty. Choć ta nie będzie z pewnością ogromna, sama procedura będzie stresująca i zdecydowanie niepotrzebna.

Jak obniżyć cenę OC?
Aby obniżyć stawkę OC, nie musisz uciekać się do szemranych, nieuczciwych zabiegów. Legalnym i bardzo skutecznym sposobem na tańsze OC jest skorzystanie z darmowej porównywarki ubezpieczeń. To proste w obsłudze narzędzie działa bardzo podobnie do kalkulatorów ubezpieczeniowych, dostępnych na stronach poszczególnych towarzystw. Po wpisaniu w pola formularza wymaganych danych dotyczących kierowcy i pojazdu porównywarka przedstawi jednak nie jedną (tak jak kalkulator), ale aż kilkanaście ofert różnych ubezpieczycieli. Podpowie Ci także, który z nich zaoferuje darmową Zieloną Kartę, pakiet assistance i inne gratisy. Porównywarka pomoże Ci więc szybko, bezpiecznie i precyzyjnie poznać aktualny obraz rynku OC. To jednak nie wszystko. Jeśli któraś z propozycji spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł „od ręki” zawrzeć umowę i opłacić składkę. Bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty u agenta.

Co jeszcze możesz zrobić, by za OC zapłacić mniej?
Oprócz porównania dostępnych na rynku ofert możesz zadbać o tańsze OC również na inne sposoby. Co warto zrobić, aby obniżyć kwotę składki?

  • Planujesz zakup samochodu? Rozważ wybór popularnego, lubianego przez ubezpieczycieli modelu z niewielkim silnikiem. Jak pokazują statystyki, najniższe składki płacą kierowcy Dacii i Skody. Takie auto będzie więc wyjątkowo przyjazne dla portfela. Nie tylko z powodu niskiego spalania i tanich części zamiennych, ale również z uwagi na tanie OC.
  • Masz już auto i w najbliższym czasie nie planujesz zmian? Zadbaj o bezpieczną jazdą. Każdy rok bezszkodowej jazdy zapewni Ci średnio 10% zniżki. Po kilku latach jazdy bez szkód zapłacisz za polisę 60, a w niektórych towarzystwach nawet 70% mniej.
  • Jesteś młodą osobą i masz prawo jazdy krócej niż 3 lata? Ze względu na brak doświadczenia i towarzyszące mu zwiększone ryzyko kolizji, osoby takie jak Ty płacą za OC najwięcej. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, rozważ współwłasność. Jeśli uczynisz współwłaścicielem auta doświadczonego kierowcę z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę, wyliczając stawkę OC, ubezpieczyciel je uwzględni. Dzięki temu zniżki współwłaściciela skutecznie zneutralizują Twoje zwyżki, a polisa będzie tańsza nawet o 40%!
  • Jeździsz skuterem lub motocyklem? Kalkulując stawkę OC, koniecznie poinformuj o tym ubezpieczyciela. Większość towarzystw pozwala bowiem przenieść zniżki z jednośladu na auto. Jeśli w ciągu ostatnich lat nie spowodowałeś żadnej szkody, za OC auta zapłacisz nawet kilkadziesiąt procent mniej!
  • Możesz zapłacić składkę jednorazowo? Zrób to! Choć wiele towarzystw umożliwia rozłożenie płatności na kilka lub kilkanaście rat, taki zabieg wiąże się z reguły z wyższym kosztem polisy.
  • Jesteś rolnikiem, nauczycielem, masz Kartę Dużej Rodziny? Wiele towarzystw oferuje specyficzne, niestandardowe zniżki. Aby obniżyć cenę OC, poszukaj ubezpieczyciela, który premiuje kierowców takich jak Ty.
  • Chcesz kupić nie tylko OC, ale również AC? Sprawdź ceny pakietów OC + AC. Większość ubezpieczycieli zaoferuje Ci bardzo atrakcyjne warunki cenowe, a do pakietu dorzuci również gratisy — NNW, ubezpieczenie opon czy bogaty pakiet assistance.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin