Jeździsz naprawdę dużo? Za OC zapłacisz więcej! Zdradzamy sposoby na obniżenie stawki polisy nawet o 40%

Jeździsz naprawdę dużo? Za OC zapłacisz więcej! Zdradzamy sposoby na obniżenie stawki polisy nawet o 40%

Kierowca, który pokonuje rocznie więcej niż 25 000 km, zapłaci za OC średnio 348 więcej niż jego kolega, który nie przekroczy 10 000 km. Skąd te różnice? Jak obniżyć stawkę OC i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych?

Pan Adam jeździ autem naprawdę dużo. Każdego dnia dojeżdża do pracy ponad 35 km. W weekendy regularnie zabiera rodzinę na wycieczki po Polsce, a urlopy spędza z reguły na południu Europy, gdzie dojeżdża oczywiście samochodem. Mężczyzna użytkuje ekonomiczny model Hondy. Wydatki na benzynę i naprawy nie obciążają więc nadmiernie jego budżetu. Wysoka stawka OC była jednak dla mężczyzny sporym (i jakże niemiłym) zaskoczeniem.

Przebieg samochodu a cena OC
Kalkulując cenę OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę szereg różnych czynników: cechy kierowcy (wiek, długość posiadania prawa jazdy, historię szkodowości, stan cywilny i miejsce użytkowania pojazdu) i parametry auta (markę, model, wielkość i moc silnika oraz rodzaj paliwa). Spore znaczenie ma również zadeklarowany przez kierowcę przebieg.

Kluczowe dla ubezpieczycieli jest ryzyko związane z zawarciem umowy z konkretnym klientem — wyjaśnia ekspert z porównywarki ubezpieczeń porownywarka-oc-ac.pl.

Jeśli pan Adam pokonuje autem wiele kilometrów, prawdopodobieństwo spowodowania przez niego kolizji jest stosunkowo wysokie. Dłuższe podróże to również większe zmęczenie i gorsza koncentracja. A te wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Wraz z każdym przejechanym kilometrem, ryzyko ubezpieczyciela wzrasta, znajdując odzwierciedlenie w podwyższonej stawce OC.

Ważne: czasem zdarza się, że „sprytni” kierowcy, którzy chcą zapłacić za polisę mniej, celowo deklarują niższy przebieg auta. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli ubezpieczyciel wykryje niezgodność zadeklarowanych danych ze stanem faktycznym, może wezwać kierowcę do dopłaty. Choć ta nie będzie z pewnością ogromna, sama procedura będzie stresująca i zdecydowanie niepotrzebna.

Jak obniżyć cenę OC?
Aby obniżyć stawkę OC, nie musisz uciekać się do szemranych, nieuczciwych zabiegów. Legalnym i bardzo skutecznym sposobem na tańsze OC jest skorzystanie z darmowej porównywarki ubezpieczeń. To proste w obsłudze narzędzie działa bardzo podobnie do kalkulatorów ubezpieczeniowych, dostępnych na stronach poszczególnych towarzystw. Po wpisaniu w pola formularza wymaganych danych dotyczących kierowcy i pojazdu porównywarka przedstawi jednak nie jedną (tak jak kalkulator), ale aż kilkanaście ofert różnych ubezpieczycieli. Podpowie Ci także, który z nich zaoferuje darmową Zieloną Kartę, pakiet assistance i inne gratisy. Porównywarka pomoże Ci więc szybko, bezpiecznie i precyzyjnie poznać aktualny obraz rynku OC. To jednak nie wszystko. Jeśli któraś z propozycji spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł „od ręki” zawrzeć umowę i opłacić składkę. Bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty u agenta.

Co jeszcze możesz zrobić, by za OC zapłacić mniej?
Oprócz porównania dostępnych na rynku ofert możesz zadbać o tańsze OC również na inne sposoby. Co warto zrobić, aby obniżyć kwotę składki?

  • Planujesz zakup samochodu? Rozważ wybór popularnego, lubianego przez ubezpieczycieli modelu z niewielkim silnikiem. Jak pokazują statystyki, najniższe składki płacą kierowcy Dacii i Skody. Takie auto będzie więc wyjątkowo przyjazne dla portfela. Nie tylko z powodu niskiego spalania i tanich części zamiennych, ale również z uwagi na tanie OC.
  • Masz już auto i w najbliższym czasie nie planujesz zmian? Zadbaj o bezpieczną jazdą. Każdy rok bezszkodowej jazdy zapewni Ci średnio 10% zniżki. Po kilku latach jazdy bez szkód zapłacisz za polisę 60, a w niektórych towarzystwach nawet 70% mniej.
  • Jesteś młodą osobą i masz prawo jazdy krócej niż 3 lata? Ze względu na brak doświadczenia i towarzyszące mu zwiększone ryzyko kolizji, osoby takie jak Ty płacą za OC najwięcej. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, rozważ współwłasność. Jeśli uczynisz współwłaścicielem auta doświadczonego kierowcę z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę, wyliczając stawkę OC, ubezpieczyciel je uwzględni. Dzięki temu zniżki współwłaściciela skutecznie zneutralizują Twoje zwyżki, a polisa będzie tańsza nawet o 40%!
  • Jeździsz skuterem lub motocyklem? Kalkulując stawkę OC, koniecznie poinformuj o tym ubezpieczyciela. Większość towarzystw pozwala bowiem przenieść zniżki z jednośladu na auto. Jeśli w ciągu ostatnich lat nie spowodowałeś żadnej szkody, za OC auta zapłacisz nawet kilkadziesiąt procent mniej!
  • Możesz zapłacić składkę jednorazowo? Zrób to! Choć wiele towarzystw umożliwia rozłożenie płatności na kilka lub kilkanaście rat, taki zabieg wiąże się z reguły z wyższym kosztem polisy.
  • Jesteś rolnikiem, nauczycielem, masz Kartę Dużej Rodziny? Wiele towarzystw oferuje specyficzne, niestandardowe zniżki. Aby obniżyć cenę OC, poszukaj ubezpieczyciela, który premiuje kierowców takich jak Ty.
  • Chcesz kupić nie tylko OC, ale również AC? Sprawdź ceny pakietów OC + AC. Większość ubezpieczycieli zaoferuje Ci bardzo atrakcyjne warunki cenowe, a do pakietu dorzuci również gratisy — NNW, ubezpieczenie opon czy bogaty pakiet assistance.