Kalkulator OC - na co zwrócić uwagę przy wyborze OC? Nie tylko na cenę!

Kalkulator OC - na co zwrócić uwagę przy wyborze OC? Nie tylko na cenę!

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym kupimy OC, wydaje się rzeczą bardzo prostą – w końcu zakres OC jest zawsze taki sam, a jedyną różnicą pomiędzy ofertami jest cena. To prawda, jednak przy wyborze OC warto zwrócić uwagę również na kilka dodatkowych kwestii – być może któraś z nich pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w późniejszym czasie lub po prostu zapewni Ci większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Na co dokładnie należy zwrócić uwagę podczas zakupu OC?

Zakres OC – czy zawsze jest identyczny?
Każdy posiadacz pojazdu w Polsce zobowiązany jest do zakupu ubezpieczenia OC. Jego zakres regulowany jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnym. Ustawa ta, pochodząca z 22 maja 2004 roku jasno określa, że OC zadziała w momencie, gdy na skutek użytkowania pojazdu kierowca spowoduje szkodę osobową lub rzeczową innemu użytkownikowi drogi, niezależnie od tego, czy będzie to inny kierowca, rowerzysta czy też pieszy. Następstwem szkody może być zniszczenie lub uszkodzenie mienia, uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie ciała lub śmierć. Oznacza to, że ubezpieczenie OC nie stanowi ochrony dla danego kierowcy, ale dla wszystkich innych użytkowników drogi.

Choć zakres OC jest w każdym przypadku taki sam, ceny składek w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą różnić się nawet o kilkaset lub kilka tysięcy (!) złotych. Wpływa na to wiele czynników, między innymi wiek, rodzaj samochodu, szkodowość czy miejsce zamieszkania. Każdy z ubezpieczycieli stosuje inny system oceny, który ma istotny wpływ na cenę OC. W niektórych przypadkach niższą ceną może cieszyć się młody kierowca, a w innych sytuacjach ktoś, kto wykonuje konkretny zawód.

Jak znaleźć najtańsze OC? Kluczową kwestią podczas wyboru OC jest cena. Nic dziwnego – skoro kupujemy identyczny produkt, nie ma powodu, aby przepłacać. W Polsce funkcjonuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Zapoznawanie się z ofertą każdego z nich i rozmowy czy spotkania z agentami to bardzo czasochłonny proces. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora OC – na przykład z porówneo.pl. To nowoczesna porównywarka ubezpieczeniowa, która pozwala w kilka minut poznać ofertę wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy wypełnić prosty formularz, aby otrzymać bezpłatną analizę składek OC – ich cen, dodatkowych korzyści czy różnic pomiędzy ofertami. Nie bez powodu coraz więcej kierowców korzysta z kalkulatora OC, rezygnując z tradycyjnych metod poszukiwania ubezpieczyciela. Jest to prosty sposób na oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze OC?
Oczywiście cena jest najistotniejszym czynnikiem, wpływającym na ostateczną decyzję o wyborze ubezpieczenia OC. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników. Jednym z nich są dodatkowe korzyści, które można otrzymać wraz z OC. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują pakiety typu mini assistance w ramach OC – co ciekawe, cena składek wcale nie musi być wyższa. Tak naprawdę jest to bonus, dorzucany w gratisie przez dane towarzystwo. Przykładem bonusu w ramach ubezpieczenia może być oferta Link4 – osoby, które zdecydowały się na zakup ubezpieczenia w tej firmie, otrzymują licencję do nawigacji NaviExpert z modułem Link4 Kasa Wraca. Wystarczy włączać aplikację w czasie jazdy samochodem, aby ta mogła ocenić, czy dany kierowca jeździ bezpiecznie. Najlepsi kierowcy mogą otrzymać nawet 30% zwrotu za składkę. Innym przykładem jest Aviva – osoby, które spowodują stłuczkę, otrzymują bezpłatne szkolenie na torze szybkiej jazdy. To naprawdę dobry sposób na poprawienie umiejętności kierowcy. Jak widać, propozycje towarzystw ubezpieczeniowych są ciekawe i zróżnicowane – warto się z nimi zapoznać i z nich korzystać.

Istotne mogą być również ceny usług dodatkowych. Wielu kierowców nie decyduje się na zakup AC, z uwagi na wysoką cenę. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kierowców, oferując usługi dodatkowe w bardzo korzystnej cenie. Może to być pakiet ubezpieczenia szyb, ubezpieczenia opon czy ubezpieczenia od kradzieży. Tego typu usługi dodatkowe do OC mają często bardzo korzystną cenę – warto zorientować się, czy firma, w której planujesz kupić ubezpieczenie, nie przygotowała atrakcyjnej oferty.

Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych pozwala na jedną, dwie lub trzy szkody bez utraty zniżek. Każdy kierowca wie, że czasem wystarczy sekunda nieuwagi, aby spowodować niegroźną kolizję – niemniej jednak dochodzi do utraty zniżek. Warto dowiedzieć się, czy w firmie, w której kupujesz OC jest możliwość skorzystania z takiej usługi. W końcu rok jest długi, a warto mieć świadomość, że po jednej czy dwóch stłuczkach nie stracisz wypracowanych przez ostatnie zniżek.

Podstawowym błędem wielu kierowców jest niezwracanie uwagi na to, ile zniżek traci się w danym towarzystwie ubezpieczeniowym w przypadku spowodowania szkody. Powszechnie przyjmuje się, że jedna kolizja to utrata 10% zniżek. Okazuje się, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odejmować nawet 20% lub 30% zniżek. Jest to bardzo istotna kwestia, na którą bezwzględnie należy zwrócić uwagę. Może okazać się, że dana firma oferuje niezwykle tanie OC, jednak odejmuje sporo zniżek w przypadku kolizji – ostatecznie utrata zniżek może kosztować więcej niż zakup nieco tańszego OC. Warto dokładnie dopytać, ile procent zniżek traci się w przypadku spowodowania szkody.

Wybór najlepszego OC nie musi być trudny!
Jak widać, istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze OC – choć nadal najważniejszym czynnikiem będzie cena. Porównywanie wszystkich ofert i sprawdzanie usług dodatkowych to bardzo czasochłonny proces. Warto skorzystać z kalkulatora OC – porówneo.pl pozwala nie tylko na porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych, ale też na sprawdzenie wszystkich usług w ramach pakietu oraz dodatkowych korzyści. Dzięki temu wystarczy kilka minut, aby zdobyć dokładną wiedzę na temat tego, co oferują firmy ubezpieczeniowe.