Kiedy wymienić opony na nowe? Poznaj zasady

Kiedy wymienić opony na nowe? Poznaj zasady

Zastanawiasz się, kiedy należy wymienić opony na nowe? Czy jedynym kryterium jest zużycie bieżnika? A może istnieją jeszcze inne czynniki wpływające na okres użytkowania ogumienia? Dowiedz się więcej, by jeździć bezpiecznie i komfortowo.

Każda opona ma swój wiek liczony od daty produkcji. To ważny parametr, na który niewielu kierowców zwraca uwagę – szczególnie przy zakupie używanego pojazdu. Tymczasem jazda na starym ogumieniu jest mało bezpieczna i wiąże się z dyskomfortem. Dlatego tak ważne jest, aby monitorować nie tylko stan opony, ale również jej wiek.

Termin produkcji a przydatność do użytkowania
Niezależnie od tego, czy kupujesz opony Michelin czy innej marki, każda z nich ma określony termin przydatności do użytkowania. W Polsce opiera się on o normę PN-C94300 „Ogumienie – pakowanie, przechowywanie i transport”, zgodnie z którą: opony mogą być wprowadzane, magazynowane i sprzedawane przez okres 3 lat od daty produkcji. Ogumienie trzeba jednak przechowywać w warunkach pozwalających na utrzymanie wszystkich parametrów.

Kolejna kwestia to przydatność do użytkowania. Ogólna zasada mówi, że opony zachowują swoje właściwości jezdne przez ok. 10 lat od daty produkcji. Zaleca się jednak, aby szczegółowego przeglądu dokonać po upływie 5 lat. Pozwala to wychwycić ewentualne usterki czy uszkodzenia, które powinny zobligować to natychmiastowej wymiany ogumienia.

Wiek opony – jak go poznać?
Wcale nie musisz być specjalistą, aby poznać wiek opony. Wystarczy, że na boku ogumienia odczytasz symbol DOT. Pierwsze litery oznaczają kod fabryki. Data produkcji składa się z czterocyfrowego oznaczenia – dwie pierwsze to tydzień roku, a dwie ostatnie oznaczają rok produkcji.

Częstotliwość zmiany opon – najważniejsze zasady
Zmiana opon nie powinna ograniczać się wyłącznie do sezonowości. Istotną rolę odgrywają także inne czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Zgodnie z zaleceniami producentów, bieżnik o głębokości poniżej:
  • 4 mm dla opon zimowych,
  • 3 mm dla opon letnich,

powinien być sygnałem do wymiany ogumienia na zupełnie nowy komplet.

Należy przy tym zwrócić uwagę na stan opon. Nawet, jeśli głębokość bieżnika i rocznik są odpowiednie, wyeksploatowane ogumienie musi być natychmiast wymienione. Opona to nie kamień, dlatego jest podatna na przetarcia czy uszkodzenia po najechaniu z dużą prędkością, np. na krawężnik.

Czy istnieją opony bardziej wytrzymałe?
O ile wytrzymałość opon nie ma zbyt wiele wspólnego z terminem przydatności ogumienia, o tyle można spotkać modele mniej lub bardziej wytrzymałe. Zakup dobrej jakości produktów pochodzących od renomowanych producentów zwiększa prawdopodobieństwo, że ogumienie posłuży znacznie dłużej niż tylko 1-2 sezony.

Producenci dokładają wszelkich starań, aby wdrażane technologie przyczyniły się do większej odporności na uszkodzenia. Jest to możliwe m.in. dzięki:
  • dodatkom do mieszanki gumowej, np. krzemionki,
  • odpowiedniej konstrukcji bieżnika.

Wyżej wymienione kryteria spełniają np. opony Michelin dostępne w SklepOpon.com. Inwestycja w to ogumienie to mniejsze ryzyko uszkodzenia czy utraty właściwości jezdnych.

Warto przy tym pamiętać, że na okres eksploatacji opon wpływają także takie czynniki jak np. styl jazdy kierowcy, warunki przechowywania ogumienia, pompowanie kół azotem.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty