Kiedy wymienić opony na nowe? Poznaj zasady

Kiedy wymienić opony na nowe? Poznaj zasady

Zastanawiasz się, kiedy należy wymienić opony na nowe? Czy jedynym kryterium jest zużycie bieżnika? A może istnieją jeszcze inne czynniki wpływające na okres użytkowania ogumienia? Dowiedz się więcej, by jeździć bezpiecznie i komfortowo.

Każda opona ma swój wiek liczony od daty produkcji. To ważny parametr, na który niewielu kierowców zwraca uwagę – szczególnie przy zakupie używanego pojazdu. Tymczasem jazda na starym ogumieniu jest mało bezpieczna i wiąże się z dyskomfortem. Dlatego tak ważne jest, aby monitorować nie tylko stan opony, ale również jej wiek.

Termin produkcji a przydatność do użytkowania
Niezależnie od tego, czy kupujesz opony Michelin czy innej marki, każda z nich ma określony termin przydatności do użytkowania. W Polsce opiera się on o normę PN-C94300 „Ogumienie – pakowanie, przechowywanie i transport”, zgodnie z którą: opony mogą być wprowadzane, magazynowane i sprzedawane przez okres 3 lat od daty produkcji. Ogumienie trzeba jednak przechowywać w warunkach pozwalających na utrzymanie wszystkich parametrów.

Kolejna kwestia to przydatność do użytkowania. Ogólna zasada mówi, że opony zachowują swoje właściwości jezdne przez ok. 10 lat od daty produkcji. Zaleca się jednak, aby szczegółowego przeglądu dokonać po upływie 5 lat. Pozwala to wychwycić ewentualne usterki czy uszkodzenia, które powinny zobligować to natychmiastowej wymiany ogumienia.

Wiek opony – jak go poznać?
Wcale nie musisz być specjalistą, aby poznać wiek opony. Wystarczy, że na boku ogumienia odczytasz symbol DOT. Pierwsze litery oznaczają kod fabryki. Data produkcji składa się z czterocyfrowego oznaczenia – dwie pierwsze to tydzień roku, a dwie ostatnie oznaczają rok produkcji.

Częstotliwość zmiany opon – najważniejsze zasady
Zmiana opon nie powinna ograniczać się wyłącznie do sezonowości. Istotną rolę odgrywają także inne czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Zgodnie z zaleceniami producentów, bieżnik o głębokości poniżej:
  • 4 mm dla opon zimowych,
  • 3 mm dla opon letnich,

powinien być sygnałem do wymiany ogumienia na zupełnie nowy komplet.

Należy przy tym zwrócić uwagę na stan opon. Nawet, jeśli głębokość bieżnika i rocznik są odpowiednie, wyeksploatowane ogumienie musi być natychmiast wymienione. Opona to nie kamień, dlatego jest podatna na przetarcia czy uszkodzenia po najechaniu z dużą prędkością, np. na krawężnik.

Czy istnieją opony bardziej wytrzymałe?
O ile wytrzymałość opon nie ma zbyt wiele wspólnego z terminem przydatności ogumienia, o tyle można spotkać modele mniej lub bardziej wytrzymałe. Zakup dobrej jakości produktów pochodzących od renomowanych producentów zwiększa prawdopodobieństwo, że ogumienie posłuży znacznie dłużej niż tylko 1-2 sezony.

Producenci dokładają wszelkich starań, aby wdrażane technologie przyczyniły się do większej odporności na uszkodzenia. Jest to możliwe m.in. dzięki:
  • dodatkom do mieszanki gumowej, np. krzemionki,
  • odpowiedniej konstrukcji bieżnika.

Wyżej wymienione kryteria spełniają np. opony Michelin dostępne w SklepOpon.com. Inwestycja w to ogumienie to mniejsze ryzyko uszkodzenia czy utraty właściwości jezdnych.

Warto przy tym pamiętać, że na okres eksploatacji opon wpływają także takie czynniki jak np. styl jazdy kierowcy, warunki przechowywania ogumienia, pompowanie kół azotem.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin