Loty do USA bez wizy i z wizą - co warto wiedzieć?

Loty do USA bez wizy i z wizą - co warto wiedzieć?

Dzięki przystąpieniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego Stanów Zjednoczonych już od początku 2020 roku możemy podróżować do tego kraju na uproszczonych zasadach. Wbrew powszechnym opiniom nie oznacza to jednak, że wizy zostaną zniesione, a lot do USA bez wizy nie będzie wiązał się z formalnościami. Kto będzie mógł polecieć do USA bez konieczności wyrabiania wizy? O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem? Jakie dokumenty przed lotem do USA trzeba zdobyć w przypadku podróży turystycznej i długoterminowej?

Kiedy dostępne będą loty do USA bez wizy?


Zgodnie z zapewnieniami władz Stanów Zjednoczonych, w tym ich przedstawicieli z ambasady USA w Warszawie, pierwsze podróże dla obywateli Polski bez wizy, a więc np. loty do USA bez wiz czy rejsy do USA bez wiz, odbędą się, gdy zakończone zostaną procedury administracyjne. Wdrożenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) może zająć kilka miesięcy, dlatego prawdopodobnym terminem jest początek 2020 roku. Informacji na temat konkretnego dnia, od którego dostępne będą loty do USA bez wiz, szukać należy na stronie internetowej ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Kto może skorzystać z lotu do USA bez wizy?


Z lotów do USA bez wizy od 2020 roku korzystać będą mogły osoby decydujące się na krótkoterminowe podróże do Stanów Zjednoczonych. Co oznacza to w praktyce? Z uproszczonego procesu kwalifikacji do wyjazdu, a więc uzyskania autoryzacji w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA) zamiast konieczności uzyskania wizy skorzystać będą mogli ci, którzy na terenie Stanów Zjednoczonych przebywać będą do 90 dni. Z lotu do USA bez wizy będzie można skorzystać w sytuacji podróży turystycznej lub biznesowej trwającej nie dłużej niż trzy miesiące. Co ważne, osoby aplikujące do ESTA i przebywające na terenie USA bez wizy nie będą mogły przedłużyć pobytu. W przypadku konieczności dłuższego pobytu w Stanach Zjednoczonych przed odbyciem lotu do USA obligatoryjne będzie uzyskanie wizy.

Loty do USA – kto będzie potrzebował wizy?


Mimo przystąpienia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego USA w kilku sytuacjach konieczne będzie jednak uzyskanie wizy przed wyjazdem. Warunek ten należy spełnić w przypadku długoterminowego, a więc liczącego wyżej 90 dni pobytu na terenie tego kraju. Podróże bez wizy można odbywać wyłącznie na krótki okres czasu (do 90 dni). Loty do USA bez wizy nie będą dostępne także dla osób, które mają zamiar podjęcia nauki lub pracy w Stanach Zjednoczonych.

Z systemu ESTA, a więc lotów do USA bez wizy, nie będą mogli skorzystać również obywatele Polski, którzy po 1 marca 2011 roku podróżowali lub przebywali w Iraku, Iranie, Syrii, Sudanie, Libii lub Jemenie w celach innych niż militarne lub związane z pracą dla rządu. Loty do USA z wizą będą musiały odbyć także te osoby, które oprócz polskiego posiadają obywatelstwo Iraku, Iranu, Syrii i Sudanu oraz ci, którzy nie uzyskali autoryzacji w systemie ESTA mimo złożenia aplikacji. Na terytorium USA bez wizy nie zostaną też wpuszczone osoby w przeszłości aresztowane, karane, przechodzące poważną chorobę zakaźną, niewpuszczone wcześniej do czy deportowane z tego kraju, a także te, które przekroczyły dopuszczalną długość pobytu.

Loty do USA bez wizy – jakie formalności są konieczne?


Przed lotem do USA bez wizy trzeba pamiętać o kilku formalnościach. Podstawą jest posiadanie paszportu z chipem do odczytu komputerowego ważnego co najmniej 90 dni od daty planowanej podróży. Osoby, które posiadają „stary” typ paszportu i planują lot do USA, powinny wyrobić nowy dokument, pamiętając, że średni czas oczekiwania wynosi 30 dni. Przed lotem do USA bez wizy, co najmniej 72 godziny przed podróżą, konieczne jest także uzyskanie autoryzacji w internetowym systemie ESTA na stronie Amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/.

Dokument ten ważny jest przez dwa lata i upoważnia do wielokrotnego przekraczania granic USA, o ile w międzyczasie nie zmienimy paszportu. Czas wypełnienia formularza wynosi około 20 minut, a koszt opłacenia aplikacji to 14 dolarów (płatność wyłącznie kartą kredytową MasterCard, VISA, American Express, Discover. Dla obywateli Polski, chcących skorzystać z lotu do USA bez wizy, system ESTA zostanie udostępniony na krótko przed rozpoczęciem obowiązywania ruchu bezwizowego, prawdopodobnie z początkiem 2020 roku.

Lot do USA bez wizy – formalności na lotnisku


Uzyskanie autoryzacji w systemie ESTA niestety nie daje nam pewności, że po odbyciu lotu do USA zostaniemy wpuszczeni na terytorium tego kraju. Ostateczną decyzję na lotnisku podejmuje oficer CBP, a więc Urzędu Celnego i Ochrony Granicy USA (U.S. Customs and Border Protection Agency). Po wyjściu z samolotu musimy mu okazać paszport z chipem – najlepiej ważny do najmniej 90 dni od daty przylotu. Gdy okres ten będzie krótszy, możemy zostać wpuszczeni na terytorium USA tylko do dnia wygaśnięcia ważności paszportu. Kolejnym dokumentem, który należy mieć przy sobie, jest wydrukowany bilet powrotny na lot z USA do Polski lub na dalszą podróż.

Lot do USA z ważną wizą – czy ESTA to konieczność?


Osoby, które – mimo przystąpienia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego - posiadają ważną wizę amerykańską typu B1 czy B2, mogą z niej nadal korzystać. Nie muszą one uzyskiwać dodatkowej autoryzacji w systemie ESTA, ani ponosić dodatkowych kosztów – wystarczy, że zarezerwują i opłacą lot do USA.

Lot do USA bez wizy – jakimi liniami lecieć?


Loty do USA bez wizy dostępne są tylko wyłącznie na pokładzie samolotów linii lotniczych, które przystąpiły do Programu Ruchu Bezwizowego. Aktualną listę linii lotniczych, z którymi można odbyć lot do USA bez wizy na podstawie zgody z systemu ESTA, znaleźć można na stronie Urzędu Celnego i Ochrony Granic USA. Spośród przewoźników oferujących bezpośrednie loty do USA z Polski znaleźć można w tym dokumencie m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, Lufthansa, Air France czy TAP Air Portugal.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty