Muszę zwrócić koszt odszkodowania OC, dlaczego?

Muszę zwrócić koszt odszkodowania OC, dlaczego?

Spowodowałeś stłuczkę lub wypadek drogowy? Trudno, stało się. Nie musisz przejmować się kosztami leczenia poszkodowanych ani naprawy ich pojazdów mechanicznych. Chyba że... No właśnie, jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do regresu ubezpieczeniowego, towarzystwo wezwie Cię do oddania pieniędzy, które zostały wypłacone poszkodowanym. Dowiedz się, czym jest regres ubezpieczeniowy i jak go uniknąć!

Czym jest regres ubezpieczeniowy?


Regres ubezpieczeniowy to sytuacja, w której Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca poszkodowanym pieniądze: na leczenie, rehabilitację, holowanie auta, naprawę itd., po czym zwraca się do Ciebie z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów.
Pewnie pomyślisz, że jesteś bezpieczny, bo do regresu dochodzi jedynie wtedy, gdy ktoś nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości brak ochrony to tylko jedna z możliwości. Oczywiście bardzo ważna, dlatego zalecamy opłacanie składek w terminie. Jeśli są zbyt wysokie, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń OC i wybierz takie, na które będzie Cię stać: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-oc/


Kiedy dochodzi do regresu ubezpieczeniowego?


Nawet jeśli posiadasz ważne ubezpieczenie OC, towarzystwo może skorzystać z prawa do regresu ubezpieczeniowego, kiedy:
- usiądziesz za kierownicą i doprowadzisz do wypadku pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- postanowisz kierować pojazdem mechanicznym, do którego nie masz uprawnień,
- do zdarzenia drogowego dojdzie podczas popełniania przestępstwa, m.in. po kradzieży auta,
- zbiegniesz z miejsca wypadku.
Podstawą do zastosowania regresu ubezpieczeniowego jest udowodnienie Twojej winy, jednak w przypadku sytuacji przedstawionych powyżej nie będzie to trudne.
Uwaga: w przypadku bardzo trudnej sytuacji materialnej lub życiowej masz prawo do wnioskowania o zmniejszenie kwoty koniecznej do zapłacenia ubezpieczycielowi, rozłożenie jej na raty, a nawet umorzenie.

Brak ubezpieczenia OC a regres ubezpieczeniowy


Dopiero gdy doszło do zdarzenia drogowego, zorientowałeś się, że nie masz ważnego ubezpieczenia OC? O jedno nie musisz się martwić – o interes poszkodowanego. Jeżeli zwróci się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a może tego dokonać wygodnie u swojego ubezpieczyciela, otrzyma takie samo odszkodowanie z OC, jakbyś był ubezpieczony. Ciecie oczywiście czeka wysoka kara za brak polisy, zróżnicowana z uwagi na rodzaj pojazdu oraz czas, przez jaki nie miałeś OC.


Jazda samochodem kolegi bez ważnego OC – co wtedy?


Niestety jeśli pożyczyłeś od kolegi auto, nie wiedząc, że nie ma ważnego ubezpieczenia OC, a na drodze doszło do wypadku z Twojej winy, czekają Cię konsekwencje finansowe. Pocieszenie jest takie, że będziesz je współdzielił z kolegą, do którego należy samochód.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwróci się do Ciebie z nakazem uiszczenia opłaty i dokładnie od tego momentu będziesz miał 30 dni na zebranie budżetu i wpłacenie pieniędzy na konto UFG. Kolejnym etapem, jeśli nie zdążysz, jest sprawa sądowa.
I na koniec: jeśli wiesz, że nie zawiniłeś, broń się. Masz do tego prawo. Zdarza się na przykład, że dojdzie – w Twoim mniemaniu – do nieszkodliwej stłuczki na parkingu, a w aucie nie będzie nikogo, z kim mógłbyś porozmawiać. Spiesząc się do rodzącej żony czy mieszkania zalewanego przez sąsiada, odjedziesz bez pozostawienia danych. Zostaniesz jednak nagrany przez monitoring a ubezpieczyciel uzna, że celowo uciekłeś, by uniknąć kary. Koniecznie wyjaśnij, co naprawdę miało miejsce.

Tagi: wyznacz trasę do, wyznacz trasę do, wyznacz trasę do, wyznacz trasę do, wyznacz trasę do, wyznacz trasę do,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty