Muszę zwrócić koszt odszkodowania OC, dlaczego?

Muszę zwrócić koszt odszkodowania OC, dlaczego?

Spowodowałeś stłuczkę lub wypadek drogowy? Trudno, stało się. Nie musisz przejmować się kosztami leczenia poszkodowanych ani naprawy ich pojazdów mechanicznych. Chyba że... No właśnie, jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do regresu ubezpieczeniowego, towarzystwo wezwie Cię do oddania pieniędzy, które zostały wypłacone poszkodowanym. Dowiedz się, czym jest regres ubezpieczeniowy i jak go uniknąć!

Czym jest regres ubezpieczeniowy?


Regres ubezpieczeniowy to sytuacja, w której Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca poszkodowanym pieniądze: na leczenie, rehabilitację, holowanie auta, naprawę itd., po czym zwraca się do Ciebie z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów.
Pewnie pomyślisz, że jesteś bezpieczny, bo do regresu dochodzi jedynie wtedy, gdy ktoś nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości brak ochrony to tylko jedna z możliwości. Oczywiście bardzo ważna, dlatego zalecamy opłacanie składek w terminie. Jeśli są zbyt wysokie, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń OC i wybierz takie, na które będzie Cię stać: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-oc/


Kiedy dochodzi do regresu ubezpieczeniowego?


Nawet jeśli posiadasz ważne ubezpieczenie OC, towarzystwo może skorzystać z prawa do regresu ubezpieczeniowego, kiedy:
- usiądziesz za kierownicą i doprowadzisz do wypadku pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- postanowisz kierować pojazdem mechanicznym, do którego nie masz uprawnień,
- do zdarzenia drogowego dojdzie podczas popełniania przestępstwa, m.in. po kradzieży auta,
- zbiegniesz z miejsca wypadku.
Podstawą do zastosowania regresu ubezpieczeniowego jest udowodnienie Twojej winy, jednak w przypadku sytuacji przedstawionych powyżej nie będzie to trudne.
Uwaga: w przypadku bardzo trudnej sytuacji materialnej lub życiowej masz prawo do wnioskowania o zmniejszenie kwoty koniecznej do zapłacenia ubezpieczycielowi, rozłożenie jej na raty, a nawet umorzenie.

Brak ubezpieczenia OC a regres ubezpieczeniowy


Dopiero gdy doszło do zdarzenia drogowego, zorientowałeś się, że nie masz ważnego ubezpieczenia OC? O jedno nie musisz się martwić – o interes poszkodowanego. Jeżeli zwróci się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a może tego dokonać wygodnie u swojego ubezpieczyciela, otrzyma takie samo odszkodowanie z OC, jakbyś był ubezpieczony. Ciecie oczywiście czeka wysoka kara za brak polisy, zróżnicowana z uwagi na rodzaj pojazdu oraz czas, przez jaki nie miałeś OC.


Jazda samochodem kolegi bez ważnego OC – co wtedy?


Niestety jeśli pożyczyłeś od kolegi auto, nie wiedząc, że nie ma ważnego ubezpieczenia OC, a na drodze doszło do wypadku z Twojej winy, czekają Cię konsekwencje finansowe. Pocieszenie jest takie, że będziesz je współdzielił z kolegą, do którego należy samochód.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwróci się do Ciebie z nakazem uiszczenia opłaty i dokładnie od tego momentu będziesz miał 30 dni na zebranie budżetu i wpłacenie pieniędzy na konto UFG. Kolejnym etapem, jeśli nie zdążysz, jest sprawa sądowa.
I na koniec: jeśli wiesz, że nie zawiniłeś, broń się. Masz do tego prawo. Zdarza się na przykład, że dojdzie – w Twoim mniemaniu – do nieszkodliwej stłuczki na parkingu, a w aucie nie będzie nikogo, z kim mógłbyś porozmawiać. Spiesząc się do rodzącej żony czy mieszkania zalewanego przez sąsiada, odjedziesz bez pozostawienia danych. Zostaniesz jednak nagrany przez monitoring a ubezpieczyciel uzna, że celowo uciekłeś, by uniknąć kary. Koniecznie wyjaśnij, co naprawdę miało miejsce.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin