Na czym polega proces homologacji pojazdów?

Na czym polega proces homologacji pojazdów?

Słowo homologacja przeciętnemu obywatelowi może kojarzyć się zarówno z telefonią, i też z samochodami. Bardzo słusznie, ponieważ w tym ostatnim przypadku o procesowi poddaje się poszczególne części auta oraz podzespoły. Na czym polega homologacja? Czy świadectwo homologacji wydane w kraju unijnym jest ważne w całej Europie? Jak wnioskować o jednostkowe dopuszczenie samochodu?

Czym jest homologacja?

Homologacja jest procesem polegającym na sprawdzeniu, czy samochód, jego części i podzespoły są zgodne z normami technicznymi ustanowionymi i panującymi na danym terenie. Po przeprowadzeniu takich badań pojazd zostaje dopuszczony do ruchu. Wszystko dotyczy nowo wyprodukowanego auta oraz pojazdu sprowadzonego z takiego zakatu świata, gdzie istnieją inne normy techniczne dla pojazdów.

Homologację przeprowadza się w firmach takich, jak BASTER, w których jest ona zazwyczaj jedną z formą działalności. Wykonuje się ją w różnych kategoriach pojazdów. I tak kategoria M obejmuje tę grupę pojazdów, które mają co najmniej cztery koła i zostały przeznaczone do przewozu osób, kategoria N to samochody ciężarowe, a O oznacza kategorię obejmującą przyczepy.

Jaki organ wydaje świadectwo homologacji?

Stosowny dokument potwierdzający homologację wydaje Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego. Organ ten może wydawać, zmieniać lub cofać takie świadectwo. TDT ma również prawo uznawać świadectwa homologacji wydane w innych krajach, wyznacza także jednostki, które mają uprawnienia do tego typu badań. Przeprowadza również kontrole u producentów aut i ich części. Wtedy sprawdzane jest to, czy są one zgodne z obowiązującymi nomami.

Dyrektywa unijna z 2007 roku ustalała normy potrzebne do przeprowadzania homologacji pojazdów i ich części w jednakowy sposób dla całej Unii Europejskiej. Od tego czasu świadectwa homologacji wydane w jednym z krajów członkowskich są ważne na terenie całej Unii.

Co to jest dopuszczenie jednostkowe?

Dopuszczenie jednostkowe pojazdu dotyczy tych samochodów, które przeszły pewne zmiany. Takie świadectwo jest potrzebne, aby pojazd mógł być dopuszczony do ruchu. Świadectwo jednostkowe dotyczy również samochodów, w których została zamontowana instalacja gazowa.

Aby zawnioskować o dopuszczenie jednostkowe, należy pobrać ze stron TDT lub innych wzór wniosku i odpowiednio go wypełnić. Do takiego dokumentu dołącza się inne stosowne zaświadczenia, takie jak sprawozdanie z badań danego pojazdu i inne informacje potrzebne do zarejestrowania. Potrzebny jest również dowód stosowanej opłaty.