Na czym polega transport chłodniczy?

Na czym polega transport chłodniczy?

Transport chłodniczy jest bardzo szybko rozwijającym się segmentem logistyki. W dzisiejszych czasach, produkty transportowane są na bardzo dalekie odległości - muszą więc być odpowiednio zabezpieczane. Nie bez powodu transport chłodniczy stał się tak popularny - dowiedz się, na czym polega.

Transport chłodniczy - charakterystyka


Transport chłodniczy jest specjalistyczną formą transportu, która polega na przewożeniu ładunków w warunkach odpowiednio niskiej temperatury. Takiego transportu wymagają leki - ważna jest nie tylko odpowiednia temperatura, ale również i wilgotność powietrza wewnątrz pojazdu. Najczęściej jednak przewozi się artykuły spożywcze oraz surowce, które służą do ich wytworzenia. Mowa tu o:
warzywach i owocach,
mrożonkach,
nabiale,
produktach garmażeryjnych, mięśnie, rybach,
mrożonym pieczywie.

Jakie pojazdy wykorzystywane są do transportu chłodniczego?


Do transportu chłodniczego służą specjalne pojazdy - chłodnie transportowe. Dzieli się je na klasy A, B i C. W chłodniach klasy A otrzymujemy temperaturę minimalną 0 stopni, z kolei w chłodniach klasy B możemy osiągnąć -10 stopni, a chłodnie klasy C pozwalają na przewożenie produktów w temperaturze -20 stopni Celsjusza. 

Największą popularnością cieszą się chłodnie typu dopplestock - są przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne. Naczepy zostały wyposażone w specjalne szyny, które umożliwiają transportowanie nawet dwukrotnie zwiększonego ładunku. Nierzadko stosowane są również chłodnie wielogrodziowe, w których obrębie naczepy, możliwe jest uzyskanie stref mających inną temperaturę. Można więc przewozić równocześnie produkty o odmiennych wymaganiach termicznych.

Transport chłodniczy - normy prawne


Większość firm zajmujących się transportem chłodniczym posiada pakiety ubezpieczeniowe zabezpieczające przewożony towar. Nie ma w tym nic dziwnego - wypadek chłodni transportowej mógłby spowodować ogromne straty. Gwarancje firm transportowych dotyczące przestrzegania przepisów i wymogów chronią interes podmiotów, które korzystają z usług transportu chłodniczego.

Podstawę prawną transportu chłodniczego stanowi Ustawa o transporcie drogowym, a także międzynarodowa umowa ATP o przewozie szybko psujących się artykułów żywnościowych i specjalnych środkach transportu. Zapisy znajdujące się w umowie ATP determinują wszelkie warunki pomiarowe, termiczne i kontrolne właściwości izotermiczne specjalistycznej floty przewozowej.

Jak wygląda transport chłodniczy w praktyce?


Kierowca, który prowadzi pojazd chłodniczy musi być przede wszystkim osobą odpowiedzialną. Powinien posiadać aktualną książeczkę zdrowia, zainstalowany termograf oraz mieć możliwość sprawowania kontroli nad temperaturą chłodni ze swojej kabiny. Pracownicy powinni szczególnie dbać o czystość pojazdów - muszą one być regularnie myte i dezynfekowane, a stan techniczny regularnie sprawdzany.  Jeżeli transportowana jest żywność, firma powinna szczelnie zabezpieczać ją przed zanieczyszczeniami. Załadunek i rozładowanie muszą zostać wykonane w warunkach, które są wyznaczone przed producentów.

Więcej informacji znajdziecie na: https://pks-sa.com/oferta/transport-chlodniczy.html