Na czym polega usługa logistyki zwrotów?

Na czym polega usługa logistyki zwrotów?

Logistyka zwrotów to transport towarów i produktów do miejsca ich pochodzenia. W wyniku rozwoju branży eCommerce i związanego z nim wzrostu liczby zwrotów zamówień, warto zainwestować w stosunkowo tanią i szybką logistykę zwrotów. Na co warto więc zwrócić uwagę?

Logistyka zwrotów – czym jest?

Najprościej mówiąc, logistyka zwrotów to suma procesów, które mają skutkować dowiezieniem produktów z miejsca B do miejsca A w celu naprawy, wymiany lub utylizacji. Jeśli przedsiębiorca chce utrzymać z klientami dobre relacje musi zadbać o to, aby zapewnić im komfortowy zwrot. To jeden z podstawowych elementów zapewnienia pozytywnych doświadczeń zakupowych.

 

Dlaczego logistyka zwrotów jest tak ważna?

Opinia konsumentów o sklepie internetowym budowana jest na podstawie kilku czynników. Należy do nich również obsługa posprzedażowa. Optymalna logistyka zwrotów to jeden ze składowych czynników prowadzących do usprawnienia procesów i zapewnienia usług najwyższej jakości. Sprawiają, że konsument ufa marce i chce do niej wracać.

 

Kolejną zaletą zapewnienia sprawnej logistyki zwrotów jest optymalizacja procesów, a w związku z tym – obniżenie kosztów operacyjnych. Ponadto wpływa również na skuteczne wykorzystanie zasobów, określanych jako zużyte i minimalizuje ilość odpadów, co wiąże się z pozytywnym wpływem na środowisko naturalne.

 

 

Logistyka zwrotów – czego dotyczy?

Do elementów logistyki zwrotów zalicza się:

  • zarządzanie zwrotami każdego typu,
  • wysyłanie towarów ze sklepu do magazynu, co ma wpływ na zwiększenie powierzchni sklepu dla kolejnych produktów,
  • kontrola jakości produktów ze zwrotu do magazynu,
  • „odświeżanie” produktów w celu ponownego ich wystawienia w sklepie,
  • recykling lub zniszczenie produktów, które nie mogą być ponownie wystawione na sprzedaż,
  • rozmieszczenie towaru w magazynie,
  • odesłanie opakowań, które mogą być ponownie wykorzystane przy nowych produktach i towarach.

 

Jak wygląda proces logistyki zwrotów?

Na czym więc polega realizacja logistyki zwrotów w przedsiębiorstwach? Firmy, które chcą jak najlepiej zadbać o klientów, stawiają na szybką obsługę administracyjną. Oznacza to przyjęcie zwrotu do systemu oraz informowanie konsumenta o jego statusie. Następnie przedsiębiorstwo podejmuje kolejne kroki, dotyczące postępowania ze zwrotem.

 

Obsługa zwrotów obejmuje kontrolę jakościową, procesy mające na celu odświeżenie towaru, ponowne jego zapakowanie oraz skierowanie do powtórnej sprzedaży. Produkt może również trafić do magazynu lub trafić do utylizacji. Wiele firm, które prowadzą działalność logistyczną, obsługuje rynek międzynarodowy i funkcjonuje w wielu państwach, np. europejskich.

 

Zalety logistyki zwrotnej

Logistyka zwrotów ma ogromny wpływ na koszty ogólne logistyki oraz zapewnianiu klientom pozytywnych doświadczeń sprzedażowych oraz posprzedażowych. Może to przełożyć się na zaangażowanie konsumentów, wzbudzenie ich zaufania, a także powrót do sklepu w celu ponownego dokonaniu zakupu kolejnych produktów.

 

Odpowiednia opieka nad klientem, który zdecydował się dokonać zakupu towarów w danym sklepie sprzyja pozytywnym opiniom. W obecnych czasach i przy aktualnych możliwościach dzielenia się informacjami w sieci, warto zadbać o wizerunek przedsiębiorstwa. Konkurencja na rynku jest ogromna, a klientów można bardzo łatwo stracić, jeśli nie spełnia się ich oczekiwań.

 

Jeśli stajesz przed wyborem systemu logistyki zwrotów zwróć uwagę, co najbardziej pasuje do profilu Twojego przedsiębiorstwa. Zastanów się nad potrzebami zarówno firmy, jak i klientów. Logistyka zwrotów może mieć pozytywny wpływ na Twoją markę oraz wzrost sprzedaży, a przecież dokładnie o to chodzi.Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega