OC dla przyczepki samochodowej - czy jest konieczne?

OC dla przyczepki samochodowej - czy jest konieczne?

Przyczepki samochodowe umożliwiają transport przedmiotów o większych gabarytach. Dlatego wielu kierowców decyduje się na zakup własnej przyczepy. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia OC przyczepki samochodowej!

  1. Czy OC dla przyczepki samochodowej jest konieczne?
  2. Brak OC dla przyczepy samochodowej – co może Ci grozić?
  3. Jak ubezpieczyć przyczepkę samochodową?
  4. Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – jakie dane musisz podać?
  5. Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej?
Wielu właścicieli samochodów na co dzień używa przyczepek. Przydają się one m. in. w trakcie przeprowadzki, zakupu przedmiotów o sporych gabarytach, a także są niezastąpione dla osób, które prowadzą własne firmy. W poniższym tekście znajdziesz ciekawe informacje na temat ubezpieczenia przyczepki samochodowej.

Czy OC dla przyczepki samochodowej jest konieczne?
Mogłoby się wydawać, że skoro przyczepka samochodowa porusza się po drodze zawsze przy pomocy ubezpieczonego już pojazdu, to nie musi posiadać własnego OC. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy właściciel przyczepy ma obowiązek oddzielnie ją ubezpieczyć. Wynika to z faktu, że każda przyczepa może w każdej chwili stoczyć się z miejsca postoju i spowodować szkody na innych pojazdach lub osobach. Szkoda może wystąpić także podczas jazdy z przyczepką – nietrudno jest zahaczyć nią o pojazd jadący obok. To właśnie dlatego osobne ubezpieczenie przyczepki samochodowej jest tak ważne.

Brak OC dla przyczepy samochodowej – co może Ci grozić?
Podróżując z nieubezpieczoną przyczepką samochodową, narażasz się na karę finansową. W razie kontroli policji nie tylko dostaniesz mandat, ale także otrzymasz karę za brak OC od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Kwota kary zależy od czasu trwania braku ubezpieczenia. W roku 2021 kwoty kar wynoszą odpowiednio:
  • Jeżeli przyczepka samochodowa jest nieubezpieczona mniej niż 3 dni – 190 zł;
  • Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi 4-14 dni – 470 zł;
  • Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu przyczepy trwa dłużej niż 14 dni – 930 zł.


W sytuacji nieubezpieczonej przyczepy musisz także liczyć się z pokryciem kosztów w przypadku wystąpienia wypadku lub kolizji. Właściciel nieubezpieczonej przyczepy jest zobowiązany pokryć zarówno szkody majątkowe, jak i osobowe. Warto pamiętać, że wysokość takiego odszkodowania może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Jak ubezpieczyć przyczepkę samochodową?
W celu zarejestrowania przyczepki samochodowej należy złożyć odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć dowód własności pojazdu (może to być np. faktura) oraz kartę pojazdu (jeżeli została wydana). Potrzebny będzie również wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej z homologacji.

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – jakie dane musisz podać?
Podczas zakupu ubezpieczenia OC przyczepki samochodowej należy podać wszystkie potrzebne dane. Są to m. in. imię, nazwisko, PESEL i adres zamieszkania właściciela oraz data wydania prawa jazdy. Niezbędne będzie również podanie marki pojazdu, numeru rejestracyjnego, typu przyczepy, daty pierwszej rejestracji i roku produkcji oraz historii ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej?
Chcąc ubezpieczyć przyczepkę samochodową, musisz się liczyć z pewnymi kosztami. Nie są to jednak duże kwoty. Za rejestrację przyczepki zapłacisz około 100-125 zł. Więcej informacji na temat ubezpieczenia przyczepki samochodowej znajdziesz na ubezpieczenie24.org.

Każdy właściciel przyczepki samochodowej powinien pamiętać o tym, aby ją ubezpieczyć. Brak OC do przyczepy samochodowej wiąże się z karami pieniężnymi. Dlatego warto pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia w odpowiednim terminie.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty