Opony bieżnikowane - czy są bezpieczne i czy warto je kupować?

Opony bieżnikowane - czy są bezpieczne i czy warto je kupować?

Zakup nowego kompletu opon wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego wielu kierowców decyduje się na opony regenerowane. Bieżnikowanie opon stanowi ciekawą alternatywę, umożliwiającą oszczędności finansowe. Czym zatem są opony bieżnikowane, na czym polega ich fenomen oraz czy warto w nie zainwestować?

Opony bieżnikowane – profesjonalnie zregenerowane ogumienie samochodowe
Wspomniane bieżnikowanie jest procesem, który ma na celu wydłużenie żywotności używanych opon. W procesie tym w miejsce bieżnika zużytego nakładany jest nowy – odbywać się to może dwoma technikami. Jedna z nich określana jest metodą „na zimno” i polega na zamontowaniu wstępnie przygotowanego bieżnika do opony na zasadzie jego doklejenia. Metoda „na gorąco” uwzględnia z kolei obłożenie starej opony bez bieżnika pasem dodatkowej gumy, po czym w procesie wulkanizacji, przy użyciu profesjonalnych maszyn i technologii, utrwalany jest kształt oraz głębokość nowego bieżnika.

Należy zaznaczyć, że każda zregenerowana w omówiony sposób opona poddawana jest rygorystycznym kontrolom, podczas których weryfikowana jest jakość bieżnikowania oraz ocenione zostaje bezpieczeństwo użytkowania opony.

Czy warto kupić opony bieżnikowane?
Z pewnością omawiane rozwiązanie cechuje się szeregiem pozytywnych aspektów, zachęcających do zakupu opon bieżnikowanych. Wśród zalet regenerowania opon wymienić należy kwestie finansowe – opony bieżnikowane są tańsze niż fabrycznie nowe modele, dlatego stanowią kuszącą propozycję dla oszczędnych kierowców. Jednak nie tylko aspekty ekonomiczne przemawiają za zakupem opon zregenerowanych. Okazuje się bowiem, że niejednokrotnie w ostateczności posiadają one głębszy bieżnik niż nowo wyprodukowane modele opon. Dzięki temu skutecznie niwelują one ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu, które polega na nieefektywnym odprowadzaniu wody spod kół, wskutek czego koła mogą wpaść w poślizg, a kierowca może stracić panowanie nad pojazdem.

Warto pamiętać, że regeneracja opon jest zdecydowanie korzystniejsza także z punktu widzenia ekologii – nie obciąża bowiem środowiska naturalnego, a opony bieżnikowane mogą być eksploatowane długi czas, bieżnikowanie można bowiem powtarzać kilkakrotnie. Wobec wymienionych zalet wydaje się, że zakup regenerowanego ogumienia do samochodu to bez wątpienia korzystna alternatywa.

O jakich wadach opon bieżnikowanych należy pamiętać?
Pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet, regenerowane opony generują także kilka niedoskonałości, z którymi należy się liczyć, podejmując decyzję o zakupie. Warto pamiętać, że opony bieżnikowane mogą wykazywać mniejszą wytrzymałość, niż fabrycznie nowe modele. Wynika to z faktu, że większa część ogumienia jest używana, a nowa, dokładana w procesie regeneracji, stanowi jedynie około 30% całości. W związku z tym może okazać się, że opony regenerowane stracą na jakości w takich aspektach, jak przyczepność, głośność podczas eksploatacji czy precyzja kierowania. Wiele z tych cech wynika z jakości gumy, wykorzystanej podczas produkcji oraz ze sposobu wykonywania procesu bieżnikowania.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady omawianego rozwiązania, można uznać że opony bieżnikowane stanowią ciekawą propozycję i są bezpiecznym oraz wartym zainteresowania rozwiązaniem. Chcąc mieć pewność ich jakości, najlepiej wybierać opony regenerowane, pochodzące od sprawdzonych producentów, którzy na swoje ogumienie


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty