Opony bieżnikowane - czy są bezpieczne i czy warto je kupować?

Opony bieżnikowane - czy są bezpieczne i czy warto je kupować?

Zakup nowego kompletu opon wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego wielu kierowców decyduje się na opony regenerowane. Bieżnikowanie opon stanowi ciekawą alternatywę, umożliwiającą oszczędności finansowe. Czym zatem są opony bieżnikowane, na czym polega ich fenomen oraz czy warto w nie zainwestować?

Opony bieżnikowane – profesjonalnie zregenerowane ogumienie samochodowe
Wspomniane bieżnikowanie jest procesem, który ma na celu wydłużenie żywotności używanych opon. W procesie tym w miejsce bieżnika zużytego nakładany jest nowy – odbywać się to może dwoma technikami. Jedna z nich określana jest metodą „na zimno” i polega na zamontowaniu wstępnie przygotowanego bieżnika do opony na zasadzie jego doklejenia. Metoda „na gorąco” uwzględnia z kolei obłożenie starej opony bez bieżnika pasem dodatkowej gumy, po czym w procesie wulkanizacji, przy użyciu profesjonalnych maszyn i technologii, utrwalany jest kształt oraz głębokość nowego bieżnika.

Należy zaznaczyć, że każda zregenerowana w omówiony sposób opona poddawana jest rygorystycznym kontrolom, podczas których weryfikowana jest jakość bieżnikowania oraz ocenione zostaje bezpieczeństwo użytkowania opony.

Czy warto kupić opony bieżnikowane?
Z pewnością omawiane rozwiązanie cechuje się szeregiem pozytywnych aspektów, zachęcających do zakupu opon bieżnikowanych. Wśród zalet regenerowania opon wymienić należy kwestie finansowe – opony bieżnikowane są tańsze niż fabrycznie nowe modele, dlatego stanowią kuszącą propozycję dla oszczędnych kierowców. Jednak nie tylko aspekty ekonomiczne przemawiają za zakupem opon zregenerowanych. Okazuje się bowiem, że niejednokrotnie w ostateczności posiadają one głębszy bieżnik niż nowo wyprodukowane modele opon. Dzięki temu skutecznie niwelują one ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu, które polega na nieefektywnym odprowadzaniu wody spod kół, wskutek czego koła mogą wpaść w poślizg, a kierowca może stracić panowanie nad pojazdem.

Warto pamiętać, że regeneracja opon jest zdecydowanie korzystniejsza także z punktu widzenia ekologii – nie obciąża bowiem środowiska naturalnego, a opony bieżnikowane mogą być eksploatowane długi czas, bieżnikowanie można bowiem powtarzać kilkakrotnie. Wobec wymienionych zalet wydaje się, że zakup regenerowanego ogumienia do samochodu to bez wątpienia korzystna alternatywa.

O jakich wadach opon bieżnikowanych należy pamiętać?
Pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet, regenerowane opony generują także kilka niedoskonałości, z którymi należy się liczyć, podejmując decyzję o zakupie. Warto pamiętać, że opony bieżnikowane mogą wykazywać mniejszą wytrzymałość, niż fabrycznie nowe modele. Wynika to z faktu, że większa część ogumienia jest używana, a nowa, dokładana w procesie regeneracji, stanowi jedynie około 30% całości. W związku z tym może okazać się, że opony regenerowane stracą na jakości w takich aspektach, jak przyczepność, głośność podczas eksploatacji czy precyzja kierowania. Wiele z tych cech wynika z jakości gumy, wykorzystanej podczas produkcji oraz ze sposobu wykonywania procesu bieżnikowania.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady omawianego rozwiązania, można uznać że opony bieżnikowane stanowią ciekawą propozycję i są bezpiecznym oraz wartym zainteresowania rozwiązaniem. Chcąc mieć pewność ich jakości, najlepiej wybierać opony regenerowane, pochodzące od sprawdzonych producentów, którzy na swoje ogumienie


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin