Pochłaniacz wilgoci do samochodu, auta - jaki pochłaniacz na parujące, zaparowane szyby w aucie?

Pochłaniacz wilgoci do samochodu, auta - jaki pochłaniacz na parujące, zaparowane szyby w aucie?

Kto z nas nie miał problemu z zaparowanymi szybami w samochodzie? Szczególnie podczas jesienno-zimowych przejażdżek szyby są skore do szybkiego parowania. Jeśli dzień będzie dodatkowo deszczowy znacznie ograniczamy swoje bezpieczeństwo gdyż zmniejsza nam się widoczność. Szybko zaczynamy podejmować próby wyczyszczenia szyb, które i tak po chwili znów zaparują. Jak sobie radzić z takimi sytuacjami?

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Siadając za kierownicę auta musimy zrobić wszystko aby podróż przebiegała bezpieczenia. Musimy mieć do tego idealną widoczność przez przednią szybę. Jakiekolwiek plamy czy zamazania mogą się okazać bardzo groźne. Co jednak robić gdy parują nam szyby? W pierwszej kolejności nie powinniśmy rozpoczynać jazdy. Z problemem zaparowanych szyb koniecznie trzeba sobie poradzić przed wrzuceniem pierwszego biegu i ruszeniem w trasę. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego, naszych pasażerów jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Jak radzić sobie z zaparowanymi szybami
Na początek należy sprawdzić czy nasz filtr pyłkowy (nazywany też kabinowym) jest w odpowiedniej kondycji oraz czy jest poprawnie zamontowany. Jest to najprostsze co możemy zweryfikować sami aby zminimalizować sytuacje wiecznie zaparowanych szyb. Następną kwestią, jest sprawdzenie jak mamy ustawiony nawiew w samochodzie. Co pewien czas powinniśmy zmieniać go z obiegu wewnętrznego na zewnętrzny tak aby wpuścić nieco świeżego powietrza do auta. W zimie ważne jest również aby wymienić dywaniki na gumowe. Dlaczego? Ponieważ w tych materiałowych zbiera się wilgoć, która nie ma kiedy odparować ze względu na niższe temperatury i w momencie gdy uruchamiamy auto i zwiększamy w nim temperaturę wilgoć zaczyna znikać z dywaników i pojawia się w całym aucie.

Pochłaniacz wilgoci - pomaga?
Dzięki umieszczeniu pochłaniacza wilgoci w aucie problem zaparowanych szyb znacząco się zmniejsza. Najprostszym z nich jest mała torebka, w której zaszyta jest sól higroskopijna. Pochłania ona wilgoć z powietrza. Nie jest to drogie rozwiązanie lecz krótkoterminowe. Takie torebki starczają zwykle na kilkanaście dni użytkowania w najgorszych jesienno-zimowych warunkach. Droższe produkty za 100-150zł pozwalają nam użytkować je przez dłuższy czas. Jak się sprawdzają? Do codziennego użytku taki produkt może być bardzo praktyczny. Skutecznie zniweluje wilgoć w naszym aucie.

Czy to jedyne rozwiązanie?
Na pewno nie jedyne ale najbardziej skuteczne i praktyczne, najmniej kosztowe. Dodatkowo jeśli stosować się będziemy do zasad związanych z użytkowaniem naszego auta, regularnym czyszczeniem układu klimatyzacji i filtrów. W takim wypadku nawet zimą, włączenie klimatyzacji na 1-2 minuty w szybki sposób pozwoli nam pozbyć się problemu zaparowanych szyb. Pamiętajcie jednak, że klimatyzacja nie rozwiązuje problemu wilgoci w aucie - czyli tego skąd biorą się zaparowane szyby. Klimatyzacja rozwiązuje jedynie efekt wilgoci. Wystarczy zrobić test, w którym na 1-2 minuty włączymy klimatyzację. Zaparowane szyby znikną. Wyłączamy wtedy klimatyzacje i po kilku minutach znów szyby zaczną nam niestety parować. I tu właśnie przydatny jest pochłaniacz wilgoci, który znacząco zmniejsza ten problem.