Podatek od kupna samochodu - co trzeba o nim wiedzieć?

Podatek od kupna samochodu - co trzeba o nim wiedzieć?

Jeśli nie wiesz, czym charakteryzuje się podatek od kupna samochodu, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Przeczytasz w nim o tym, kto musi go uregulować, z jakimi kosztami się wiąże oraz w jakich sytuacjach urząd skarbowy zwolni nas z tego obowiązku. Ponadto w tekście pokrótce omówiliśmy, w jaki sposób wypełnić deklarację podatkową. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Podatek od zakupu samochodu - kto musi go uregulować?
Podatek od kupna samochodu, który określany jest również jako podatek od wzbogacenia (PCC-3), powinni uregulować wszyscy, którzy nabyli pojazdy używane od osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są płatnikami VAT. Mówiąc nieco prościej, jeśli kupiliśmy używane auto od osoby prywatnej, wtedy musimy zapłacić określone należności względem urzędu skarbowego.

W tym miejscu warto podkreślić, że PCC-3 jest podatkiem obowiązkowym i pod żadnym względem nie możemy go lekceważyć. Oznacza to, że każdy kto nabył samochód używany bez żadnej faktury, jest zobowiązany do opłacenia podatku od wzbogacenia, w przeciwnym razie trzeba się liczyć z poważnymi konsekwencjami. W świetle prawa nieuregulowanie takiej należności jest przestępstwem.

Ile wynosi podatek od wzbogacenia?
Trzeba wiedzieć, że w momencie, gdy kupimy samochód używany od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności i nie jest płatnikiem VAT, mamy 14 dni na zgłoszenie nabycia auta w wybranym urzędzie skarbowym oraz wypełnienie specjalnego oświadczenia PCC-3. Następnie będziemy musieli uregulować podatek od wzbogacenia, który zwykle wynosi 2 proc. wartości nabytego pojazdu.

Urząd skarbowy wylicza wysokość podatku od kupna samochodu na podstawie porównania kwoty zapisanej w umowie z własnymi statystykami oraz dokładnie analizuje wartość rynkową pojazdu. Po zebraniu wszystkich niezbędnych danych, pracownik urzędu wykona wycenę podatku PCC-3. Jeśli uznamy, że koszty zostały wyliczone niewłaściwie, wtedy możemy zwrócić się o pomoc do biegłego.

Kiedy urząd skarbowy zwolni nas z opłaty?
Zanim jednak wybierzemy się do urzędu skarbowego w celu zapłacenia podatku od zakupu samochodu, najpierw powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, które zwolnią nas z tego obowiązku. Poniżej przedstawiamy wszystkie przypadki, w których nie będziemy musieli uregulować podatku PCC-3.
  • kupno nowego pojazdu w salonie samochodowym czy komisie,
  • jeśli kupujemy samochód używany od zarejestrowanej firmy,
  • nabycie auta za kwotę, która nie przekracza 1000 zł,
  • zakup samochodu poza terytorium naszego kraju.

Niezapłacenie podatku PCC - jakie są konsekwencje?
Jeśli po przekroczeniu 14 dni od zakupu używanego pojazdu od osoby prywatnej, nadal nie zapłaciliśmy podatku od wzbogacenia, możemy ponieść poważne konsekwencje. Czy istnieje szansa na to, aby ich uniknąć? Tak, wystarczy, że złożymy w urzędzie skarbowym oświadczenie, w którym uzasadnimy swój błąd i niezwłocznie zapłacimy zaległy podatek PCC-3.

W przypadku, gdy po upływie terminu uregulowania podatku od kupna samochodu, urząd skarbowy pierwszy zgłosi się do nas w kwestii zaległej wpłaty, wtedy niestety trzeba liczyć się z różnymi karami. Takie niedopatrzenie urzędnicy zwykle traktują jako wykroczenie skarbowe, ale czasami bywa też tak, że uznają, że zostało popełnione przestępstwo skarbowe. Warto o tym pamiętać.

Podatek PCC-3 - jak wypełnić deklarację?
Większość osób, które kupiły samochód używany i nigdy wcześniej nie wypełniały deklaracji PCC-3, obawiają się, że jest to trudne zadanie, które wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. To nieprawda! Wystarczy, że pobierzemy trzystronicowy formularz z internetu i uzupełnimy, wpisując między innymi następujące informacje:
  • numer NIP i PESEL,
  • dokładny opis pojazdu,
  • markę i model samochodu,
  • numer nadwozia,
  • rok produkcji samochodu,

W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że koszty związane z zakupem używanego samochodu i uregulowaniem podatku mogą pozbawić nas ostatnich oszczędności. W tej sytuacji warto rozważyć wzięcie pożyczki za pośrednictwem sprawdzonego serwisu, jak choćby https://autokapital.pl/.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty