Portimao i Lagos - największe atrakcje
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Portimao i Lagos - największe atrakcje

Algarve to region geograficzny i kraina historyczna w południowej Portugalii, przyciągająca co roku rzesze turystów spragnionych zakosztować uroków nadoceanicznego krajobrazu. Południową i zachodnią część regionu stanowi wybrzeże Oceanu Atlantyckiego (Costa do Algarve).

Pod względem turystycznym najatrakcyjniejsza jest zachodnia 155 kilometrowa część wybrzeża, z licznymi piaszczystymi plażami, poprzecinanymi kilkudziesięciometrowymi klifami. Niesamowite kształty klifów i skał, przypominające rzeźby, zachwycają również szeroką paletą barw - od bieli aż po brąz. Usiana klifami linia brzegowa to wyjątkowa atrakcja okolicy miasta Lagos. Poza klifami, znajdziemy tu groty i jaskinie, a także urokliwe zatoczki. Inne z miast regionu, położone na wschód od Lagos - Portimão słynie zaś z jednej z najpiękniejszych plaż Europy Praia da Rocha. Poniżej kilka słów na temat największych atrakcji miast Lagos i Portimão oraz okolic.

Atrakcje Lagos i okolic

Lagos to nadmorski kurort położony w regionie Algarve, który latem tętni życiem, zarówno w porze dziennej, jak i nocą, kiedy gwarem turystów wypełniają się liczne bary i kluby nocne. Lagos to nie tylko świetna baza hotelowa i liczne obiekty gastronomiczne, ale także urokliwe krajobrazy i długie piaszczyste plaże, takie jak:

  • Meia Praia rozciągająca się na długości 4 km,
  • Praia do Pinhāo otoczona klifami,
  • Praia da Dona Ana z wysokimi klifami i prowadzącymi do niej schodami,
  • Praia dos Estudantes (Plaża Studentów) z intrygującymi formacjami skalnymi i kamiennym mostem łączącym jedną ze skał ze stałym lądem. Do XVIII wieku most był częścią twierdzy Pinhāo zburzonej przez tsunami,
  • Praia de Porto de Mós - nieosłonięta plaża pozwala odkrywać uroki wzburzonego oceanu.
Będąc w Lagos, poza plażowaniem oraz korzystaniem z oferty barów i restauracji, warto poświęcić nieco czasu na przechadzkę po mieście i zwiedzenie lokalnych zabytków, które przetrwały po trzęsieniu ziemi i tsunami z 1755 roku.

Kościół św. Antoniego

Kościół św. Antoniego (Igreja de Santo António) został zbudowany w XVIII wieku. Jego atrakcją jest sklepienie przypominające kolebkowe, bogato zdobione malowidłami. W kościele zachwycają barokowe zdobienia oraz położona w centralnej części figura patrona - św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus.

Kościół Matki Boskiej

Kościół  Igreja de Santa Maria zbudowany został w wieku XVI i odrestaurowany ok. 300 lat później. W świątyni znajdują się cenne XVIII wieczne figury świętych, w tym São Gonçalo - patrona miasta Lagos.

Castelo de Lagos

Średniowieczna warownia, której mury otaczają historyczne centrum miasta. Spacer po murach obronnych Lagos może być ciekawą propozycją na poznanie zaułków miasta.

Twierdza Ponta the Bandeira

Twierdza została zbudowana w XVII wieku jako element systemu fortyfikacji morskich. Leży tuż nad brzegiem oceanu, poza obrębem murów miejskich, tworząc doskonały punkt widokowy. Na terenie twierdzy znajduje się galeria sztuki i mała kaplica poświęcona św. Barbarze, w całości wyłożona malowanymi kafelkami z XVII wieku.

Latarnia morska Ponta da Piedade

Latarnia została wybudowana na początku XX wieku na szczycie klifu, w otoczeniu drzew palmowych. Żółty budynek, zakończony czworoboczną wieżą z czerwoną kopułą, do 1952 roku wyznaczał drogę statkom przy pomocy lampy naftowej. Obecnie sygnał świetlny latarni jest wysyłany przy pomocy energii elektrycznej. Spacer na latarnię Ponta da Piedade jest obowiązkowym punktem na mapie turystycznej. Z latarni rozpościera się malowniczy widok na okoliczne plaże, zatoczki, klify i formacje skalne.

Atrakcje Portimão i okolic

Największą atrakcją Portimāo jest przylegająca do miasta szeroka plaża Praia da Rocha, słynąca ze złotego piasku i otaczających ją skał. Ale poza odpoczynkiem na słynnej plaży warto zapędzić się do Portimāo, pospacerować wzdłuż nabrzeża, zobaczyć największy w regionie Algarve port morski oraz znajdującą się nieopodal marinę. Pomimo, że w mieście nie ma zbyt wielu zabytków, niewątpliwym atutem jest lokalny klimat miasteczka, daleki od enklaw turystycznych. Odnajdziemy tu malownicze uliczki wyłożone kostką, tworzącą różnobarwne wzory oraz budynki z fasadami z kolorowych płytek. W Portimāo da się poczuć historię miasta związaną z rybołówstwem. Świadczy o tym między innymi odbywający się co roku w sierpniu Festiwal Sardynek. Aby poznać tożsamość kulturową miasta warto wybrać się do muzeum miejskiego.

Museu de Portimāo

Muzeum mieści się w budynku nieczynnej fabryki La Rose z XIX wieku, w której wytwarzano puszki z sardynkami. W 2010 roku muzeum zdobyło tytuł najlepszego muzeum Europy, przyznawany przez Parlament Europejski. W obiekcie znajdują się eksponaty z czasów prehistorycznych, starożytnych (narzędzia, naczynia, broń) oraz z bardziej współczesnego okresu. W muzeum można poznać przemysłową historię miasta oraz dowiedzieć się jak wyglądała praca przy obróbce i przetwórstwie ryb.

undefined