Praca w Policji - rekrutacja i testy

Praca w Policji - rekrutacja i testy

Każdy kandydat do Policji musi przejść przez jednakowe egzaminy aby móc przywdziać policyjny mundur. Wiele osób próbuje wiele razy podejść do egzaminu, gdyż tylko niewielka część egzaminowanych uzyska powołanie do służby. W dzisiejszym artykule przedstawimy pokrótce to jacy kandydaci są najchętniej przyjmowani do pracy w Policji oraz poszczególne etapy egzaminu.

Czy każdy ma możliwość podejścia do egzaminów?
Podejście do egzaminów na policjanta może zrobić każdy. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że większość z kandydatów nie dostanie szansy pracy w Policji. Wynika to z tego, że Policja poszukuje specyficznego profilu psychologicznego kandydata, który będzie doskonałym nowym nabytkiem dla formacji. Większość ludzi po prostu nie ma określonych cech, które są szczególnie przydatne podczas pracy w Policji.

Niewielka część kandydatów dostanie szansę na pracę w Policji, ale gdy już wejdą do formacji to pozostaje tylko piąć się po szczeblach kariery. Ścieżka kariery jest dosyć jasna, a wraz z kolejnymi awansami rośnie również pensja. Tutaj znajdziecie więcej informacji o awansach i pensjach w Policji https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/stopnie-i-awanse-w-policji-jak-wygladaja-i-jaki-maja-wplyw-na-zarobki.

Poszczególne etapy testów do Policji – jak wyglądają?
Formuła testów jest niezmienna od lat, co jest znaczącą zaletą przy nauce do egzaminów. Z roku na rok obniżają się jedynie wymagania na testy fizyczne, gdyż ogólna sprawność fizyczna społeczeństwa spada. Policja w tym przypadku musi dostosować się do panujących „trendów” wśród kandydatów.

Testy dzielą się na cztery punktowane etapy. W każdym z nich można zdobyć określoną ilość punktów, która liczy się do finalnego wyniku i konkursu punktów. Osoby z najwyższą ilością punktów będą miały szansę dostać zatrudnienie w Policji.

  1. Test Sprawności Fizycznej


TSF składa się z 6 ćwiczeń, które ułożone są w formie toru przeszkód na sali gimnastycznej. Każdy kandydat musi ukończyć tor w czasie nie dłuższym niż minuta i 41 sekund, każdy wyższy czas jest równoznaczny z otrzymaniem najniższej oceny z tej części egzaminu. To praktycznie przekreśla dalsze szanse w postępowaniu rekrutacyjnym

Ćwiczenia na egzaminie - bieg po kopercie, przewroty w tył i w przód, rzut piłką lekarską, brzuszki, skoki przez kozła oraz przenoszenie ciężkiego manekina.

  1. Test Wiedzy Ogólnej


Każdy arkusz podczas testu wiedzy ogólnej zawiera 40 pytań zamkniętych. Każde pytanie ma tylko jedną możliwą, prawidłową odpowiedź. Testy rozwiązywane są na komputerach we wspólnej sali egzaminacyjnej.

  1. Testy psychologiczne


Wielu kandydatów otrzymuje niewielką ilość punktów na tym etapie. Problem w tym, że nie można się do niego dobrze przygotować. Wiele zależy od naszych predyspozycji psychologicznych i klucza odpowiedzi, który może nam pomóc lub wręcz przeciwnie całkowicie pogrzebać szanse na dalsze szanse w rekrutacji.

Etapy testów psychologicznych:
  • Test na inteligencję;
  • Testy psychologiczne;
  • Rozmowa z psychologiem.


  1. Rozmowa kwalifikacyjna


Niektórzy kandydaci uważają, że ten etap jest zdecydowanie najtrudniejszy. Każdy kandydat z osobna zostaje poddany testowi w postaci „rozmowy”, która ma wywołać u  niego reakcje stresową. Jest przy tym bacznie obserwowany przez całą komisję i oceniany pod kątem wytrzymałości psychicznej.