Praca za granicą a ubezpieczenie - jaką ochronę wybrać na taki wyjazd?

Praca za granicą a ubezpieczenie - jaką ochronę wybrać na taki wyjazd?

Wyjazd za granicę nie zawsze oznacza beztroski urlop. Mnóstwo Polaków opuszcza kraj w poszukiwaniu zarobku, podejmując się np. sezonowej pracy, która pozwala szybko zebrać trochę oszczędności. Taki wyjazd wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, dlatego wcześniej trzeba zadbać o ubezpieczenie.

Oferta działających na polskim rynku firm ubezpieczeniowych jest bardzo szeroka - poza popularnymi polisami komunikacyjnymi i osobowymi, znaleźć w niej można również ochronę obejmującą pobyt za granicą. Korzystając z porównywarki Mubi, w łatwy sposób ubezpieczysz się zarówno na urlop (https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/), jak i do pracy w obcym kraju.

Czy potrzebujesz ubezpieczenia do pracy za granicą?


Weźmy ten drugi przypadek, czyli wyjazd z kraju w celu zarobkowym. W dzisiejszych czasach nie jest to już nic szczególnego - każdy albo sam to robił, albo przynajmniej zna kogoś, kto pracował za granicą. Popularność tego rozwiązania nie powinna jednak sprawić, że zbagatelizujesz taką podróż, zapominając o ubezpieczeniu. Dlaczego?

Wyobraź sobie, że znalazłeś świetną ofertę wakacyjnej pracy w Holandii. Wyjeżdżasz niczym się nie przejmując i szybko zarabiasz pieniądze, na które nie mógłbyś liczyć w Polsce. Pech sprawia, że niedługo przed powrotem do kraju przydarza Ci się wypadek, w wyniku którego złamałeś rękę. Nie ubezpieczyłeś się przed wyjazdem, więc wszystkie koszty leczenia musisz ponieść sam - okazuje się, że pożerają one praktycznie cały Twój zarobek.

A teraz pomyśl, że wystarczyło kupić odpowiednie ubezpieczenie, by polisa pokryła wydatki i jeszcze zapewniła Ci odszkodowanie. Czy warto ryzykować dla tych kilkudziesięciu złotych oszczędności?

Praca za granicą - kto powinien pamiętać o ubezpieczeniu?


Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: wszyscy! Ubezpieczenie do pracy za granicą nie jest ograniczone przez rodzaj Twojego zajęcia czy czas, jaki spędzisz poza krajem (można wykupić polisę np. na 60 dni). Wypadek może przydarzyć się każdemu i wszędzie, nigdy nie przewidzisz, kiedy będziesz potrzebował leczenia czy innego rodzaju pomocy.

Oczywiście pewne osoby są bardziej narażone na niebezpieczeństwo od innych. Ubezpieczyciele wzięli to pod uwagę, dopasowując swoje oferty choćby pod kątem rodzaju wykonywanej pracy.

Grupą pracowników szczególnie narażonych na nieszczęśliwe zdarzenia są osoby pracujące za granicą fizycznie. Jeśli do nich należysz, podstawowy pakiet ubezpieczenia będziesz musiał rozszerzyć o ochronę obejmującą wypadki w pracy. Zapłacisz przez to wyższą składkę, ale uchronisz się przed koniecznością pokrycia kosztów leczenia na własną rękę - tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia do pracy za granicą?


Podobnie jak zwykła polisa turystyczna, ubezpieczenie do pracy za granicą może mieć bardzo różny zakres. W zależności od tego, jak je skonfigurujesz, ochrona może obejmować tylko podstawowy wariant (zazwyczaj chodzi o ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i assistance) lub zostać poszerzona o dodatkowe opcje.

O ich wyborze musisz zdecydować sam, oceniając, jakiego rodzaju zabezpieczenie może Ci się przydać. Warto się tu kierować nie tylko tym, jaką dokładnie pracę będziesz wykonywał za granicą, ale także indywidualnymi uwarunkowaniami, np. kwestiami zdrowotnymi.

Jaką ochronę możesz sobie zagwarantować w polisie do pracy za granicą?

  • Pokrycie kosztów leczenia - podstawowa kwestia przy wyjeździe za granicę to zapewnienie sobie możliwości otrzymania opieki medycznej w razie choroby lub wypadku.
  • NNW - w jego ramach ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie za szkody na zdrowiu odniesione w wypadku.
  • Assistance - może obejmować np. pomoc w transporcie do kraju lub zorganizowaniu rehabilitacji, a także dostęp do całodobowej infolinii.
  • OC w życiu prywatnym - zabezpiecza na wypadek spowodowania szkody osobowej lub rzeczowej innej osobie.
  • Ubezpieczenie bagażu - przydatne w razie uszkodzenia, kradzieży lub zniszczenia dobytku.
  • Ubezpieczenie na wypadek zaostrzenia choroby przewlekłej - nasilenie się objawów choroby przewlekłej podczas wyjazdu nie jest uwzględniane w standardowych kosztach leczenia.


EKUZ zamiast ubezpieczenia do pracy to zły pomysł


EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który potwierdza prawo ubezpieczonego do skorzystania z usług publicznej służby zdrowia w krajach UE i EFTY. Można ją otrzymać bezpłatnie w oddziale NFZ i powinien to zrobić każdy, kto wybiera się na zagraniczną podróż. Ale czy wyrobienie karty zwalnia z myślenia o ubezpieczeniu?

Absolutnie nie! Musisz pamiętać, że zakres EKUZ jest mocno ograniczony. Nie obejmuje on np. kosztów leczenia prywatnego czy jakichkolwiek zabiegów, które nie są refundowane w danym kraju. Tego rodzaju wydatki, często znacznie kosztowniejsze za granicą niż w Polsce, musiałbyś zatem opłacić z własnej kieszeni.

Wyjeżdżając do pracy za granicę, powinieneś liczyć się z tym, że podstawowa ochrona gwarantowana przez EKUZ okaże się niewystarczająca. Nie chcąc ponosić wysokich kosztów, które uczyniłyby cały wyjazd nieopłacalnym, lepiej pomyśl wcześniej o zakupie ubezpieczenia.