Przeprowadzka bez stresu

Przeprowadzka bez stresu

Większość z nas przeprowadza się jedynie kilka razy w życiu. Nic więc dziwnego, że zmiana miejsca zamieszkania pociąga za sobą duży stres. Bez wprawy w organizacji tego typu przedsięwzięć, pozostaje nam tylko chaotyczne działanie. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami organizowania przeprowadzki, żeby oszczędzić sobie nerwów związanych z nieprzewidzianymi okolicznościami. Sprawdź jak bez stresu przeprowadzić się do nowego mieszkania.

Krok 1. Wszystko dokładnie zaplanuj

Niektórym wydaje się, że sporządzanie planu działań to zwyczajna strata czasu. Przecież i tak nie zdołamy przewidzieć wszystkiego. To prawda, wszystkiego nie zaplanujemy, ale zdecydowanie łatwiej pokonać jedną nieprzewidzianą przeszkodę niż dziesięć. Bez dokładnego planu, i to sporządzonego z odpowiednim wyprzedzeniem, przeprowadzka zamieni się w koszmar. Na początku zastanów się czy chcesz skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej. Jeżeli przenosisz się kilka ulic dalej, z pomocą znajomych uda Ci się przewieźć rzeczy „osobówką”, ale jeśli nowe mieszkanie znajduje się na drugim końcu miasta albo w innej części Polski, profesjonalny transport będzie niezbędny. Być może zapłacisz za przewóz, ale wykonanie samochodem osobowym kilku, a może i kilkunastu długich kursów zapewne i tak będzie kosztować o wiele więcej pieniędzy i czasu. Ustal datę przenosin. Zadzwoń do znajomych i rodziny, żeby upewnić się kto będzie mógł Ci pomóc z pakowaniem i przenoszeniem pakunków. Pomoc przy rozpakowywaniu rzeczy w nowym lokalu też na pewno się przyda. Jeżeli masz dzieci, zorganizuj dla nich opiekę na czas przeprowadzki. Nie zapomnij o zmianie adresu w urzędach i o przeniesieniu Internetu do nowego mieszkania. 

Krok 2. Kup akcesoria do pakowania

Kolejny etap przygotowań to zakup akcesoriów do pakowania. Najlepiej sporządzić najpierw spis przedmiotów, które zamierzamy ze sobą zabrać. Dzięki temu będziemy w stanie mniej więcej określić ilość potrzebnych akcesoriów. Najistotniejsze są oczywiście pudełka. Co prawda możesz wykorzystać używane kartony ze sklepu, ale po pierwsze: nie masz pewności czy ich konstrukcja nie została naruszona, a po drugie: nie są dostosowane do przenoszenia, co znacznie utrudnia załadunek rzeczy do samochodu i ich rozładunek. Najlepiej więc wybierać dedykowane kartony do przeprowadzki. Dostępne są wersje o różnych pojemnościach. Zawierają uchwyty do przenoszenia i miejsce na opis zawartości. Co więcej, można je złożyć i wykorzystać ponownie przy kolejnej przeprowadzce. Takie pudełka znajdziesz tutaj: https://kartony24.eu/pl/c/Kartony-do-przeprowadzki/43. Oprócz kartonów niezbędna będzie folia bąbelkowa. Doskonale nadaje się do zabezpieczania sprzętów elektronicznych, zwłaszcza z ekranami. Kubki, ramki na zdjęcia i inne delikatne przedmioty owiń papierem nacinanym. Perfekcyjnie dostosowuje się do kształtu rzeczy, a dzięki strukturze plastra miodu amortyzuje wstrząsy, więc pełni podobną funkcję jak folia bąbelkowa, ale jest bardziej ekologiczny. Potrzebne będą również: skropak, folia stretch, kartony archiwizacyjne na dokumenty i taśmy pakowe. 

Krok 3. Pakuj z rozwagą

Pakowanie powinno przebiegać według kilku zasad, warto wykorzystywać też sprytne rozwiązania. Po pierwsze, pamiętaj, żeby cięższe rzeczy umieszczać na dnie kartonu, a lżejsze wyżej. Nawet jeżeli w kartonie mieści się większa ilość przedmiotów, czasami nie warto wykorzystywać całej przestrzeni, ponieważ pakunek może być zbyt ciężki. Mniejsze garnki wkładaj w większe, co pozwoli Ci oszczędzić miejsce w pudełkach. Materac zabezpiecz z obu stron prześcieradłami na gumkę. Ubrania bez wieszaków zapakuj w kartony. Jeśli umieścisz je w workach, pogniotą się. Te, które przewozisz z wieszakami warto zabezpieczyć workami foliowymi lub specjalnymi pokrowcami. Na kablach, zasilaczach i ładowarkach umieść nazwy urządzeń, do których pasują. Zaraz po spakowaniu każdego pudełka, opisz jego zawartość albo zaznacz odpowiednim kolorem przyporządkowanym do  pomieszczenia w nowym lokalu. W ten sposób ułatwisz sobie rozpakowywanie. 

Krok 4. Przygotuj wyprawkę na pierwsze dni

Znalezienie potrzebnych przedmiotów  wśród stosów pakunków i worków to nie lada wyzwanie. Warto więc przygotować sobie karton lub walizkę z rzeczami pierwszej potrzeby: kosmetykami, ubraniami i naczyniami na kilka pierwszych dni, środkami czystości i szczoteczkami do zębów. Pamiętaj też o jedzeniu. Jeżeli przewóz rzeczy skończy się późnym wieczorem, może już nie być czasu na wyprawy do sklepu lub zamawianie czegoś na wynos. Warto mieć pod ręką przekąski dla całej rodziny. 

Dzięki czterem prostym krokom, przeprowadzka będzie o wiele mniej stresującym przeżyciem. Jeżeli wszystko zaplanujesz z wyprzedzeniem, unikniesz wielu trudnych sytuacji. Wiesz już co robić, więc nie musisz się niczego obawiać, po prostu zacznij działać zgodnie z planem.