Rowerowa strona Chorwacji.

Rowerowa strona Chorwacji.

Chorwacja stanowi cel podróży wakacyjnych, znacznej liczby mieszkańców Polski. Chorwackie wybrzeże, w świadomości Polaków od lat jawi się jako niedrogi i w miarę przystępny ze względu na możliwą do pokonania samochodem odległość, cel letnich wojaży. Spacerując nadmorskimi miejscowościami Istrii, czy Dalmacji nietrudno usłyszeć rozmowy Polaków. Chorwacja zachwyca pięknymi widokami, w szczególności, niespotykanym, bardzo urozmaiconym wybrzeżem. Charakteryzują go liczne podłużne wysepki, które ustawione są równolegle do linii brzegowej. Coraz bardziej popularne, stają się wycieczki organizowane w tym rejonie dla fanów sportów rowerowych.

Planowanie przede wszystkim!
 
Planując wyprawę rowerową, najczęściej skupiamy się na technicznych aspektach, związanych z wyposażeniem, wyżywieniem czy noclegiem. Wybierając się na jakąkolwiek trasę rowerową, powinniśmy sprawdzić kilka informacji dotyczących celu naszej podróży. Wybrzeże Chorwacji ma śródziemnomorski klimat, którego cechą charakterystyczną są, suche lata z wysoką temperaturą oraz dużym nasłonecznieniem, a także zima z łagodnym przebiegiem. Bardzo mała ilość opadów atmosferycznych w sezonie letnim  sprzyja podróżującym rowerami, jednak surowe warunki terenowe, w połączeniu z wysokimi temperaturami w sezonie wakacyjnym, powodują, że zwiedzanie Chorwacji na rowerze stanowi spore wyzwanie.

Moda na rower!
 
Obecne czasy, ekologiczny styl życia, powodują, że jazda na rowerze staje się coraz bardziej modna, w coraz większej ilości krajów na świecie. Europa nie pozostaje w tyle. Chorwacja niestety nie należy do krajów z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą tras rowerowych, jednak z roku na rok, jest ich coraz więcej. Wybrzeże chorwackie nastawione jest głównie na turystykę, posiada bardzo liczne bazy noclegowe, stanowi to bardzo dobrą podstawę do powstania rozwiniętej rowerowej infrastruktury.

Serce chorwackich tras rowerowych

Wyjątkowe warunki, jakie daje ukształtowanie terenu wybrzeża, pozwala na wytyczenie różnorodnych tras, zarówno tych łatwiejszych dla początkujących, jak i tych trudnych dla zaawansowanych. Największy rozwój istniejących oraz największa ilość nowych tras rowerowych powstaje na Istrii. Chorwackie wyspy takie jak Hvar czy Cres także wyróżniają się dobrymi warunkami do zwiedzania na rowerze. Na uwagę zasługuje także fakt, iż Chorwacja stanowi część szlaku śródziemnomorskiego EuroVelo 8, projektu Europejskiej Federacji Cyklistów. Trasa Eurovelo 8 biegnie wzdłuż wybrzeży południowej Europy, licząc prawie 6000 km. Odcinek chorwacki prowadzi przez Rijekę, Zadar, kończąc się na Dubrowniku.

Chorwacja oferuje bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową, której prawie ¼ stanowią kempingi. Zapewnia nam także rozwijającą się infrastrukturę tras rowerowych, nie wysuwa się jednak na tym tle na czołowe miejsce w Europie. Braki w drogach zbudowanych dla cyklistów rekompensują jednak cudowne widoki, będące charakterystyczna dla wybrzeża dalmatyńskiego. Dołączając do tego odległość, którą możemy pokonać w mniej niż 12 godzin własnym samochodem, stawia Chorwację jako ciekawy cel dla entuzjastów zwiedzania na siodełku.
Duża część turystów decyduje się na zakup sprzętu już będąc na miejscu, przykładowo w sklepie InterSport.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty