Sposoby na senność za kierownicą czyli jak nie zasnąć prowadząc samochód

Sposoby na senność za kierownicą czyli jak nie zasnąć prowadząc samochód

Prędzej czy później spotyka to każdego kierowcę. Powrót z wakacji, dłuższa podróż samochodem i duża odległość do pokonania. Organizm człowieka nie jest przystosowany do tego aby cały czas być w pełnym skupieniu. Dlatego w pewnym momencie zaczyna pojawiać się u nas zmęczenie za kierownicą. Co zrobić aby nie zasnąć i dojechać bezpiecznie do celu?

Na co warto zwrócić szczególną uwagę
Wiele wypadków, których przyczyną było zaśnięcie kierowcy i jego zmęczenie często dzieje się w bliskiej odległości od miejsca docelowego. Dlaczego tak jest? Człowiek podświadomie zmniejsza swoją koncentrację widząc, że zbliża się do upragnionego celu. Jeśli podróż była długa i wymagała ogromnego skupienia przez wiele godzin widząc, że mamy do domu np. 10 km i jesteśmy na drodze, którą bardzo dobrze znamy zaczynamy się odprężać. Jest to bardzo zgubne gdyż właśnie wtedy dochodzi do wielu wypadków. Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą wam wytrwać w długiej podróży i pozwolą dojechać do celu.

1. Drzemka. Jeśli potraficie w szybki sposób zasnąć na krótki czas to jest to najlepszy sposób na podładowanie waszych akumulatorów. Stańcie na parkingu, zdrzemnijcie się na 10-15 min. Po przebudzeniu wyjdźcie na chwilę przed auto aby się przewietrzyć i ruszajcie dalej. Często taka właśnie krótka drzemka będzie wystarczająca aby przejechać w bezpieczny sposób kolejne kilkadziesiąt kilometrów.
2. Otwarcie okna. Sposób często praktykowany jednak daje on złudne wrażenie, które niewiele zmieni w naszym zmęczeniu. Na kilka minut może nas otrzeźwi jednak na dłuższą metę nie zalecamy korzystać z tego sposobu.
3. Muzyka. Ważny element dla każdego kto dłużej jedzie za kółkiem. Odpowiednia muzyka, jej głośność oraz typ może nam pomóc na dłuższy czas. Skupiamy się na dźwiękach, śpiewamy wraz z muzykami. To pozwala nam otrzeźwić nasz umysł.
4. Rozmowa. Dobrze jeśli ktoś jedzie z nami na bocznym siedzeniu i możemy z nim porozmawiać. Dyskusja i interakcja z drugą osobą pozwala na zachowanie ostrożności i nie zasypianie. Poza tym druga osoba widząc np. że jest z nami coś nie tak może wymóc na nas zatrzymanie samochodu i zrobienie krótkiego postoju.
5. Postój i ćwiczenia. Jeden z lepszych sposobów na orzeźwienie. Stajemy na parkingu, wysiadamy z auta i przez kilka minut staramy się lekko poćwiczyć. Najlepiej nadają się do tego przysiady, pompki, lekkie rozciąganie, a także spacer po parkingu.
6. Kawa. Podczas postoju i ćwiczeń warto też wypić świeżo parzoną, mocną kawę. Nie każdy przepada za czarną kawą bez cukru - jednak to ona daje nam najwięcej kofeiny i pozwala najlepiej na nią zareagować. Dlatego warto wydłużyć postój o wypicie tego czarnego napoju.

Podczas samej jazdy samochodem również możemy wziąć się za ćwiczenia, które pobudzą nam krążenie i poprawią nasze samopoczucie. Możemy ruszać ramionami, głową. Pomaga również napinanie mięśni pośladów i lekkie unoszenie tułowia.

A wy jakie macie sposoby na spanie za kierownicą? Czy jest coś co polecilibyście naszym użytkownikom?


Tagi: sposoby na senność za kierownicą,

Tagi

mapa europy wyznaczanie trasy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu 2017 kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu 2017 auto do 10 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin automat jak jeździć grand tour online pl mapa europy audi q2 wymiary jaki akumulator do samochodu czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy 2017 bmw zabezpieczenie przed kradzieżą alfa giulia premiera bmw i8 opinie klasy mercedesa bramki na a2 akcyza ile wynosi ile kosztuje butla gazowa do samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejszy samochód 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku najlepszy pickup raport tuv 2017 pełna lista diesel zimą genewa targi motoryzacyjne 2017 astra g dane techniczne opony toyota chr dane techniczne wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt lakierowania auta audi dekoder vin aktualne informacje drogowe gdzie ciepło w lutym jaki kombivan wybrać umweltzone berlin gdzie kupić kamera do samochodu ranking folie car wrap bmw dane techniczne sposoby na senność za kierownicą bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty kolizja oświadczenie wzór co to jest tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą amatorskie focie niemcy winieta czechy winiety