Transport drogowy kiedyś i dziś

Transport drogowy kiedyś i dziś

Obecnie ładunki są transportowane wszelkimi możliwymi środkami. Podróżują samolotami, statkami i pociągami. Niemniej jednak wciąż najpopularniejszy jest transport drogowy. Z czego to wynika? Jak dzisiaj wygląda ten rodzaj przewozu towarów? Sprawdzamy!

Transport drogowy, czyli właściwie co?

Mianem transportu drogowego określa się przewóz wszelkich towarów pojazdami samochodowymi. Tym samym do tej kategorii zalicza się przewóz drobnych przedmiotów niewielkimi autami dostawczymi, jak również najcięższymi samochodami ciężarowymi oraz cysternami. Warto mieć na uwadze, że transport drogowy odbywa się zarówno na niewielką, jak i na ogromną skalę. Rzecz w tym, iż zalicza się do niego przewóz towaru z hurtowni do sklepu, które dzieli od siebie kilka kilometrów, ale też transport międzynarodowy na dystansie nawet kilku tysięcy kilometrów.

Transport drogowy w dzisiejszym świecie

Niewątpliwie branża transportowa stale się zmienia. Kiedyś podstawowym środkiem transportu była kolej. Wraz z rozwojem motoryzacji oraz infrastruktury drogowej, na znaczeniu zyskał właśnie transport drogowy. Obecnie wciąż odgrywa on ważną rolę, niemniej jednak wiele miejsca oddał transportowi lotniczemu. Zwłaszcza w przypadku dłuższych dystansów, rzędu kilku tysięcy kilometrów i dłuższym, o ile to możliwe, wykorzystuje się transport lotniczy, kolejowy lub wodny.  Niemniej jednak nie zawsze jest to możliwe, przez co międzynarodowy transport drogowy wciąż jest ważny, zwłaszcza wewnątrz kontynentów.



Rozwój transportu drogowego

Podobnie jak cała branża transportowa, również transport drogowy prężnie się rozwija. Dzisiejsze pojazdy ciężarowe znacząco różnią się od tych wykorzystywanych jeszcze kilkanaście lat temu. Przede wszystkim są one o wiele bardziej ekologiczne. Ponadto, coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie. Służą one między innymi do załadunku, szczególnie cystern, ale także samochodów ciężarowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów czas załadunku oraz późniejszego rozładunku staje się o wiele krótszy.

Ciekawą i ważną zmianą w transporcie drogowym było również umożliwienie śledzenia pojazdu. Dzięki technologii GPS namierzanie floty jest dzisiaj dziecinnie proste. Pozwala ono nadzorować transport od startu do mety.

Zalety transportu pojazdami samochodowymi

Warto się zastanowić, dlaczego transport drogowy wciąż jest tak popularny. Wydaje się, że można wymienić wiele zalet tego rozwiązania. Należą do nich z pewnością:

  • rozbudowana infrastruktura drogowa,
  • możliwość dostawy pod same drzwi,
  • niskie koszty,
  • krótki czas realizacji transportu. 


W całej Europie, a w zasadzie to niemal na całym świecie, drogi samochodowe docierają dzisiaj do najdalszych zakamarków. Można nimi dotrzeć niemal wszędzie, i to w krótkim czasie. Co więcej, transport drogowy umożliwia dostarczenie towaru pod same drzwi, dokładnie pod wskazany adres. Nie jest to możliwe w przypadku kolei czy samolotu, z których po rozładunku towar pakuje się zwykle do samochodów ciężarowych. Nie można także pominąć stosunkowo niskich kosztów generowanych przez transport samochodami. Jakby tego było mało, czas realizacji transportu jest stosunkowo krótki, miedzy innymi dzięki łatwemu, a więc również szybkiemu, załadunkowi i rozładunkowi.