Trening na jesień - jak utrzymać formę, nie wychodząc z domu?

Trening na jesień - jak utrzymać formę, nie wychodząc z domu?

To, że ruch i wysiłek fizyczny są nam niezbędne do życia wiedzą już wszyscy, a przynajmniej prawie wszyscy. Spacerujemy, biegamy, jeździmy na rowerach i ćwiczymy. Tym aktywnościom zdecydowanie sprzyja piękna pogoda. Trudniej jest, gdy za oknem szaruga, deszcz i wiatr. A przed pracą i po pracy jest ciemno. Jak więc powinien wyglądać trening na jesień ? I jak utrzymać formę nie wychodząc z domu ?

Cel treningów domowych

Mimo że nie jest to łatwe, w okresie jesieni i zimy powinniśmy zadbać o utrzymanie kondycji fizycznej. To ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Trzeba pobudzić i dotlenić organizm. Najbardziej wskazane są wszechstronne ćwiczenia angażujące wszystkie mięśnie. Takie ćwiczenia utrzymują nas w sprawności, a równocześnie harmonijnie modelują sylwetkę. A o to nam przecież chodzi. Gdy przyjdzie wiosna, będziemy gotowi na nowe wyzwania. 

BHP treningu domowego 

To sprawy oczywiste, ale warto zwrócić uwagę na odpowiedni strój. Nie chodzi oczywiście o najnowsze modele odzieży sportowej, ale o to by było nam wygodnie. Strój nie może krępować ruchów, ale z drugiej strony nie możemy się w niego zaplątać. Bezpieczeństwo to podstawa. Jeżeli zamierzamy skakać czy biegać w miejscu zadbajmy o właściwe obuwie. Antypoślizgowa podeszwa i ochrona stawów skokowych to niezbędne minimum. 

Rozgrzewka to podstawa

Rozgrzanie rozleniwionych mięśni oraz rozruszanie zastałych kości i stawów jest niezbędne przed każdym treningiem. A rozciąganie po każdym treningu. Dzięki temu unikamy urazów i kontuzji. Chodzi o to, by przygotować ciało na bardziej zaawansowane ćwiczenia. Może być to trucht w miejscu, znane ze szkolnego wuefu pajacyki czy krążenie biodrami, głową i nadgarstkami. Co komu pasuje i co kto lubi. Ważne, by rozgrzać mięśnie. 

Jak zachować formę nie wychodząc z domu - ćwiczenia

Możemy ćwiczyć, wykorzystując tylko nasze mięśnie i ciało. Do takich prostych zajęć należy bieganie w miejscu. To doskonałe ćwiczenie niewymagające żadnych sprzętów. Wystarczy zaledwie 15 minut. Można zmieniać tempo, podnosić nogi wysoko lub nisko. Sami możemy stworzyć sobie trening interwałowy. Bo najważniejsze to się ruszać. 

Podskoki. To ćwiczenie proste, łatwe i intuicyjne. Dzieci skaczą przecież cały czas. Przy wykonywaniu podskoków ważne jest, żeby odrywać pięty od podłoża i napiąć mięśnie brzucha. I wreszcie wszelkiego rodzaju gimnastyka. To, co lubimy najbardziej. Elementy jogi, pilates czy domowa zumba. Energiczny taniec w rytm ulubionej muzyki. 

Jak zachować formę, nie wychodząc z domu - pomocne sprzęty

W utrzymaniu zdrowia i kondycji bardzo pomocne są różnego rodzaju akcesoria. Począwszy od taśm, ciężarków, beretów do bardziej zaawansowanych maszyn. Dzięki nim ćwiczenia wchodzą na zdecydowanie wyższy poziom, a nasze mięśnie są wszechstronnie wytrenowane.

W domowych pieleszach bardzo dobrze sprawdzają  się rowerki stacjonarne, bieżnie czy urządzenia typu wioślarz. Można też zdecydować się na uniwersalny i wszechstronny orbitrek. Pozwala on na równoczesne ćwiczenie mięśni nóg, brzucha i pośladków.

Godne polecenia są ćwiczenia na stepperze. Można go ewentualnie zastąpić stopniem lub innym stabilnym szerokim podestem. Ćwiczenia na stepperze są bardzo skuteczne. Spalają tłuszcz i cellulit. Wystarczą trzy dwudziestominutowe treningi tygodniowo, by utrzymać się w dobrej formie. 

Na wszystkich urządzeniach można ćwiczyć bez względu na pogodę i czas, jakim dysponujemy. Rano przed śniadaniem wystarczy poćwiczyć 15 minut, by rozruszać i rozgrzać mięśnie. Gdy mamy więcej czasu, możemy poświęcić go na dłuższy trening aerobowy typu cardio. Pół godziny spędzone na maszynie typu orbitrek wzmacnia serce i płuca, zmniejsza ryzyko zawału, nadciśnienia czy wysokiego cholesterolu. A my jesteśmy silniejsi, szczuplejsi i zadowoleni.