Ubezpiecz się na wypadek rezygnacji z wyjazdu!

Ubezpiecz się na wypadek rezygnacji z wyjazdu!

Wakacyjne plany czasem niespodziewanie mogą się zmienić. Co jednak, gdy ponieśliśmy już spore koszty, na rezerwację noclegów, bilety czy zorganizowany przez biuro podróży wyjazd? Odzyskanie poniesionych kosztów jest możliwe, trzeba tylko zawczasu pamiętać o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia.

Towarzystwa, które oferują ubezpieczenia turystyczne, bardzo często zamieszczają łącznie z tym produktem lub jako odrębny, ubezpieczenie rezygnacji z podróży.  Pozwala ono na odzyskanie już poniesionych kosztów na wyjazd.

Za co odpowiadają towarzystwa?
Każde z towarzystw posiada własny produkt ubezpieczenia kosztów rezygnacji, są one jednak do siebie bardzo zbliżone. Zarówno pod względem sum ubezpieczenia, zakresu czy zdarzeń, w przypadku których ponoszą odpowiedzialność. Zawsze przedmiotem umowy są koszty poniesione związane z rezygnacją z wyjazdu. Ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie w przypadku przerwania lub rezygnacji z:

1. Imprezy turystycznej
2. Umowy przewozu – biletów lotniczych, autokarowych, promowych i kolejowych
3. Rezerwacji noclegów
4. Konferencji

W zależności od wybranego wariantu, możemy odzyskać 80% lub 100% kosztów poniesionych na wyżej wymienione. Towarzystwa proponują nam odzyskanie kosztów nawet do 20 000 zł. Oznacza to, że jeżeli wykupimy w biurze podróży wycieczkę dookoła świata, a następnie okaże się, że nie możemy na nią pojechać, ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze.

W jakiej sytuacji otrzymasz odszkodowanie?
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji nie oznacza oczywiście, że odzyskamy pieniędzy w każdej sytuacji. Jeżeli np. rezygnujemy z wyjazdu, ponieważ zdecydowaliśmy się pojechać do innego miejsca i w innym terminie, zapomnijmy o odszkodowaniu. Dotyczy to jedynie niespodziewanych i niezależnych od nas zdarzeń. O tych możemy przeczytać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Do najczęstszych przyczyn rezygnacji z podróży możemy zaliczyć:

- śmierć ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
- nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
- nagłe zachorowanie ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
- komplikacje związane z ciążą, przedwczesny poród (przed 32 tygodniem ciąży) ubezpieczonego, współuczestnika podróży oraz osób im bliskich,
- utrata pracy lub wyznaczenie daty rozpoczęcia pracy przez ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
- kradzież dokumentów niezbędnych w podróży,
- kradzież pojazdu ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, a także szkoda powstała w wyniku wypadku komunikacyjnego (udokumentowane przez policję),
- szkody w mieniu pracodawcy ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, w sytuacji gdy konieczne jest dokonanie czynności prawnych, w których muszą uczestniczyć ww. osoby,
- wyznaczenie ubezpieczonemu lub współuczestnikowi podróży daty egzaminu poprawkowego,
- konieczność stawienia się w sądzie.

O czym należy pamiętać kupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji?
Jeżeli chcemy kupić ubezpieczenie rezygnacji z podróży widoczne w ubezpieczeniaonline.pl, musimy wiedzieć, ze towarzystwa określiły precyzyjnie termin zakupu tej ochrony. W przypadku standardowej polisy turystycznej na wyjazd, możemy porównać i kupić wybrany produkt nawet dzień przed podróżą. W przypadku kosztów rezygnacji, jest to zazwyczaj kilka dni od zawarcia umowy z biurem podróży, obiektem hotelarskim czy przewoźnikiem. Termin ten wydłuża się jeżeli do wyjazdu pozostało więcej niż 30 dni. W innym przypadku mamy maksymalnie 7 dni na zakup polisy.

Chcąc porównać oferty towarzystw i wybrać produkt, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, możemy przejść na stronę http://www.ubezpieczeniaonline.pl/. Znajdziemy tam więcej informacji o ubezpieczeniach podróżnych, zarówno tych związanych z rezygnacją wyjazdu, jak i tych mających zapewnić opiekę już podczas podróży.

Cena ubezpieczenia kosztów rezygnacji waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jest to oczywiście zależne od wybranego wariantu oraz ceny zakupionej wycieczki/biletu/noclegu. W porównaniu z kilkoma tysiącami złotych wydanymi na wyjazd, który może się nie odbyć, jest to znikomy wydatek, w który warto zainwestować już na etapie planowania podróży.