Ubezpieczenie samochodu w leasingu - co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu - co musisz wiedzieć?

Dla przedsiębiorców leasing pojazdów to forma finansowania alternatywna dla kredytu. Każdy samochód w leasingu musi być ubezpieczony, ale warunki ubezpieczenia dyktuje leasingodawca. W efekcie ubezpieczenie samochodu w leasingu najczęściej oznacza zakup pełnego pakietu polis – OC, AC, NNW i Assistance.

Leasing a ubezpieczenie samochodu – gdzie kupić polisy?

Przedsiębiorca korzystający z leasingu pojazdu (pojazdów) otrzymuje do dyspozycji majątek o sporej wartości i w związku z tym ma konkretne obowiązki – płaci raty leasingowe i składki za ubezpieczenie auta (lub aut), z którego korzysta. Chociaż wszystkie firmy zajmujące się leasingiem samochodów wymagają zakupu pełnego pakietu polis, to przedsiębiorca może zdecydować, czy:


Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Ubezpieczenie auta w leasingu za pośrednictwem leasingodawcy jest przede wszystkim wygodne. Przedsiębiorca może liczyć również na to, że w razie szkody nie straci już wypracowanych zniżek. Z drugiej strony firmy leasingowe współpracują jedynie z kilkoma firmami ubezpieczeniowymi, a to oznacza, że wybór jest ograniczony, a ubezpieczenie nie musi należeć do najtańszych.

Znalezienie ubezpieczenia na własną rękę z reguły oznacza spotkanie z agentem ubezpieczeniowym – z reguły firmy leasingowe akceptują tylko takie propozycje. Kalkulacja z kalkulatora OC AC może być jednak punktem wyjścia – pozwoli np. porównać oferty. Minusem indywidualnego ubezpieczenia jest m.in. konieczność opłacenia składki z góry za cały rok – z reguły nie ma możliwości skorzystania z rat.

Ubezpieczenie auta w leasingu na własną rękę – o czym trzeba pamiętać?

Przez czas trwania umowy leasingowej to leasingodawca jest właścicielem pojazdu. Oznacza to, że to on decyduje o kluczowych kwestiach związanych z eksploatacją samochodu, w tym o ubezpieczeniu. Przedsiębiorca, który zdecyduje się poszukać polis we własnym zakresie, musi wziąć pod uwagę, że:
  • leasingodawca nie zgodzi się na udział własny,
  • wykluczone będą wszystkie umowy z franszyzą integralną,
  • firma leasingowa będzie chciała, aby naprawa pojazdu odbywała się w ASO i przy użyciu wyłącznie części oryginalnych,
  • suma ubezpieczenia będzie musiała być stała,
  • w przypadku Assistance istotny będzie limit kilometrów.


Szeroki zakres ochrony w połączeniu z jedynie standardowymi wyłączeniami powoduje, że ubezpieczenia akceptowane przez firmy ubezpieczeniowe są drogie. Przedsiębiorca, który znajdzie ubezpieczenie auta w leasingu, nie może mieć też pewności, że przedstawiciele firmy leasingowej je zaakceptują.

Czy wobec ograniczeń, z którymi trzeba się liczyć przy indywidualnym zakupie pakietu ubezpieczeń dla leasingu, warto rozważać to rozwiązanie? Owszem – oszczędności mogą być bardzo duże. Firmy leasingowe przy wyborze partnera, który zagwarantuje pojazdom ochronę ubezpieczeniowa, z reguły nie zwracają uwagi na cenę – dla nich kluczowy jest zakres ochrony.

Leasing auta – dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia GAP?

Mimo że leasing pojazdów jest popularny wśród przedsiębiorców, to nie każdy z nich zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda kwestia rozliczeń z firmą leasingową w razie orzeczenia przez ubezpieczyciela szkody całkowitej. O szkodzie całkowitej firmy ubezpieczeniowe mówią wówczas, gdy koszt naprawy pojazdu przekracza 70 proc. jego wartości.

Gdy do szkody całkowitej dojdzie w pierwszych miesiącach trwania umowy leasingowej, przedsiębiorca z reguły będzie musiał zapłacić sporą kwotę z własnej kieszeni. Dlaczego? To efekt różnicy między kwotą pozostałą do spłaty w ramach leasingu, a wyceną szkody przez ubezpieczyciela. Aby uchronić się przed koniecznością zapłaty np. 5000, 10 000 czy 15 000 zł, przedsiębiorca korzystający z leasingu może zakupić ubezpieczenie GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection).

Mimo że ubezpieczenie GAP nie jest z reguły wymagane przez firmę leasingową, to nie ma też formalnych przeszkód ku temu, aby przedsiębiorca z niego skorzystał. Dzięki posiadaniu polisy GAP, nie trzeba będzie wykładać własnych środków, jeżeli orzeczona zostanie szkoda całkowita leasingowanego pojazdu.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty