Witaminy w kosmetykach - wybieraj świadomie!

Witaminy w kosmetykach - wybieraj świadomie!

Witaminy w kosmetykach są niezwykle ważne, ponieważ w dużej mierze to od nich zależy skuteczność poszczególnych preparatów. Obecnie nasze wymagania, co do kosmetyków wzrosły, dlatego w wielu z nich możemy znaleźć witaminy, mające zbawienny wpływ na kondycję naszej skóry. Warto pamiętać również o witaminach w codziennej diecie, ponieważ odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Witaminy znajdują się w niemal każdym dostępnym na rynku kosmetyku. Przemysł kosmetyczny bazuje na nich od samego początku jego istnienia. Znając właściwości każdej z witamin, tworzono kosmetyki, które rozwiązywały konkretny problem skóry. Mimo to pomysł łączenia poszczególnych witamin w jednym preparacie, powstał stosunkowo niedawno. Takie rozwiązanie pozwoliło stworzyć kosmetyki o zdecydowanie szerszym działaniu. Warto jednak pamiętać, że kompleksowe działanie witamin jest możliwe tylko wtedy, gdy mają one odpowiednią postać i stężenie, które umożliwiają im głębokie wniknięcie w naskórek.

Najczęściej spotykanymi w kosmetyce witaminami są:

  • witamina E,
  • witamina A,
  • witamina F,
  • witamina D,
  • witamina C,
  • witaminy z grupy B.


Wiele witamin wykorzystywanych w kosmetykach ma wszechstronne działanie, dlatego mogą być one wykorzystywane, między innymi, jako emolienty, antyutleniacze, antyutleniacze, preparaty nawilżające, filtry UV czy regulatory procesów keratynizacji.

Witaminy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a ich niedobór może okazać się niebezpieczny.

Osoby z niedoborem witamin są łatwo rozpoznawalne, ponieważ ich cera jest szara, pod oczami malują się sińce, ponadto na skórze widoczne są naczynka i przebarwienia.

Witaminy zawarte w kosmetykach i ich właściwości:

  • witamina C działa rozjaśniająco na skórę. Pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra twarzy staje się wygładzona, a zmarszczki mimiczne – wygładzone,
  • witamina K ma zbawienny wpływ na skórę naczynkową, łagodzi podrażnienia i sprawia, że przebarwienia są mniej widoczne, ponadto przyspiesza gojenie się siniaków i rumienia,
  • witamina A działa kojąco, regenerująco i odżywczo, doskonale sprawdza się w walce z pierwszymi zmarszczkami. Występuje najczęściej w postaci retinolu i beta-karotenu,
  • witamina E zmniejsza widoczność blizn, działa wygładzająco i łagodząco na trądzik oraz rany potrądzikowe.

Znaczenie witamin w kosmetyce


Każda z witamin charakteryzuje się innym działaniem. Połączenie poszczególnych z nich pozwala na uzyskanie kompleksowych efektów, które jeszcze do niedawna wymagałyby zastosowania kilku preparatów. Kosmetyki z witaminami należy wybierać świadomie, ponieważ jedynie odpowiednio dobrane preparaty spełnią oczekiwania cery i pomogą w pozbyciu się najbardziej uciążliwych problemów ze skórą.

Szczegółowe porady na temat pielęgnacji twarzy znajdują się tutaj.

Witaminy w kosmetykach

Witamina E


Witamina E jest jedną z najczęściej wykorzystywanych witamin w kosmetyce. Bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i jest niemal nierozpuszczalna w wodzie, przez co zazwyczaj umieszczana jest w emulsjach.

Witamina E występuje w:

  • olejach roślinnych – awokado, sojowym, kukurydzianym, słonecznikowym, wiesiołkowym, oliwie z oliwek,
  • migdałach,
  • orzechach,
  • kiwi,
  • brokułach,
  • szpinaku,
  • groszku,
  • kapuście,
  • bobie,
  • sałacie,
  • margarynie,
  • wątrobie,
  • maśle,
  • jajkach.
Witamina E posiada zdolność do neutralizowania wolnych rodników. Chroni włókna kolagenowe, lipidy naskórka oraz włókna elastyczne skóry. Preparaty z witaminą E zapobiegają powstawaniu poparzeń słonecznych i podrażnień. Ponadto opóźnia starzenie się skóry i niweluje niekorzystne działanie czynników środowiskowych na cerę. Miejscowe zastosowanie preparatu z witaminę E zadziała przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Witamina młodości, jak często jest nazywana, ma działanie odżywcze, zwiększa elastyczność tkanki łącznej, poprawia jej ukrwienie, a także ujędrnia, wygładza, nawilża i natłuszcza skórę.

Najczęściej spotykanymi preparatami z witaminą E są:

  • mleczka kosmetyczne,
  • pomadki i szminki,
  • kremy,
  • odżywki i kremy do paznokci,
  • preparaty plażowe.
Nie tak dawno odkryto, że witamina E ma zdolność do przechwytywania oraz wiązania wolnych rodników, które powstają w wyniku promieniowania UV.

Zawartość witaminy E w kosmetykach powinna się wahać między 1,5 a 3% w przeliczeniu na czysty tokofenol. Pełni ona funkcję ochronną warstwy tłuszczowej naskórka, przyczynia się do ustabilizowania oraz właściwej przepuszczalności błon komórkowych, usprawnia leczenie łojotokowego zapalenia skóry oraz trądziku. Najczęściej znajduje się w kosmetykach o działaniu odżywczym, przeciwzmarszczkowym oraz regenerującym.

Witamina E ma również wpływ na krzepnięcie krwi oraz produkcję czerwonych krwinek, ponadto pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji błon śluzowych, naturalnie występujących w naszym organizmie, tak by składniki odżywcze mogły się przez nie bez problemu przedostawać. Doskonale sprawdza się również do rozjaśniania plam starczych, które pojawiają się zazwyczaj po 50. roku życia.

Witamina E pomaga w utrzymaniu właściwego nawilżenia skóry, dlatego zalecana jest do stosowania w przypadku występowania skóry suchej i bardzo suchej. Działa ona na płaszcz lipidowy, tym samym ochraniając skórę przed utratą nawilżenia. Witamina E bierze udział w procesach odbudowy naskórka, dlatego zalecana jest w przypadku występowania skóry z tendencją do rogowacenia. Przynosi ona ukojenie podrażnionej cerze, przyspiesza gojenie ran, działa łagodząco na objawy atopowego zapalenia skóry oraz egzemy, a także wycisza stany zapalne skóry.

Preparaty z witaminą E pomagają przywrócić właściwą równowagę lipidową naskórka, co z kolei wpływa na uregulowanie ilości wytwarzanego sebum, pojawiającego się w nadmiarze szczególnie przy trądziku i łojotoku. Przyspiesza regenerację śladów potrądzikowych i blizn.

Witamina E jest nieodłącznym składnikiem preparatów przeznaczonych do cery dojrzałej, ponieważ jej stężona postać pomaga w spłyceniu zmarszczek oraz uelastycznieniu skóry.

Witaminy w kosmetyce

Witamina B


Wśród witamin z grupy B za najważniejszą uważana jest witamina B5 – kwas pantotenowy i jego pochodna – d-pantenol. Działa przede wszystkim przeciwzmarszczkowo, łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza gojenie. Wpływa na pigmentację skóry oraz jej nawilżenie, dlatego kosmetyki z witaminą B doskonale sprawdzają się w przypadku suchej skóry, która pod wpływem jej działania staje się elastyczniejsza i gładsza.

Witamina B1 występuje najczęściej w kremach, tonikach, maseczkach i preparatach do pielęgnacji włosów. W kosmetykach spotykana w postaci witaminowego B-kompleksu lub ekstraktu z kiełków zbóż. Ma działanie przeciwzapalne, redukuje cellulit i reguluje wydzielanie sebum.

Witamina B2 doskonale sprawdza się w preparatach przeznaczonych do cery trądzikowej, ale także w kosmetykach do włosów oraz do pielęgnacji jamy ustnej. W towarzystwie witaminy A wspomaga prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych i nabłonka skóry. Witamina B2 pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry oraz naturalnego kolorytu. Zapobiega wypadaniu włosów oraz opóźnia powstawanie zmarszczek mimicznych.

Witamina B3 bierze udział w procesach, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego stanu skóry, przemianie węglowodanów, w reakcjach utleniania i redukcji, oddychaniu tkankowym, funkcjonowaniu błon śluzowych, gospodarce wodnej, przepływie krwi w naczyniach krwionośnych oraz usuwa toksyczne substancje z organizmu. Występuje przede wszystkim w preparatach przeciw wypadaniu włosów.

Witamina B5 pomaga w utrzymaniu jędrnej i elastycznej skóry oraz wpływa na wzrost włosów. Stosowana przede wszystkim w kosmetykach do paznokci oraz łagodzących podrażnienia i przyspieszających porost włosów. W towarzystwie witaminy C skutecznie ogranicza pojawianie się plam starczych na skórze. W kosmetykach zdecydowanie częściej można natknąć się na prowitaminę B5. Bardzo dobrze wchłania się we włosy, skórę i paznokcie. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów, zwiększa ich wzrost oraz grubość, nadaje im też piękny połysk. Ponadto nawilża i uelastycznia płytkę paznokcia. D-pantenol stosowany jest w kosmetykach przeznaczonych do skóry suchej, zniszczonej oraz zbyt mocno spalonej przez słońce.

Witamina B6 najczęściej spotykana jest w kremach przeciwzmarszczkowych, odżywczych, regenerujących oraz tych przeznaczonych do cery trądzikowej. Niedobór tej witaminy wpływa na powstawanie zmian łojotokowych skóry. Działa wspomagająco podczas leczenia zapalenia języka i warg. Witamina B6 znajduje się zazwyczaj w preparatach przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej. Wspomaga leczenie trądziku, stanów zapalnych, alergii, wpływa na syntezę kolagenu, opóźnia procesy starzenia się skóry i przyspiesza spalanie tłuszczy, dzięki czemu znajduje zastosowanie w preparatach antycellulitowych. Ponadto sprzyja wzrostowi włosów.

Witamina B7 określana również mianem witaminy skóry lub witaminy H. Działa antyłojotokowo, zmniejsza widoczność zmarszczek, nawilża, rozjaśnia przebarwienia, likwiduje sińce pod oczami oraz zamyka pory skóry. Hamuje wypadanie włosów, zwiększa ich elastyczność i grubość. Poprawia kondycję paznokci poprzez zwiększenie ich grubości i uodpornienie na złamanie. Witamina B7 najczęściej występuje w preparatach przeznaczonych do cery zwiotczałej, suchej i z pierwszymi oznakami starzenia się.

Witamina B9 wpływa na przedłużenie żywotności komórek skóry, utrzymuje jej zdrowy wygląd. Spotkać ją można w kremach i maseczkach o działaniu przeciwzmarszczkowym i ujędrniającym. Chroni skórę przed fotostarzeniem.

Witamina B12 ma działanie antystresowe. Wspomaga syntezę DNA, przez co potrzebna jest w każdej komórce. Witamina ta nie jest samodzielnie stosowana w kosmetykach.

Witamina B15 przedłuża życie komórek. Jest niezwykle przydatna w zanieczyszczonym środowisku.

Witaminy w kosmetykach

Witamina A


Witamina A nazywana jest również retinolem lub akseroftolem. Występuje tylko w organach zwierzęcych, natomiast jej najbardziej obfitym źródłem jest tran z wątroby ryb, takich jak; tuńczyk, sztokfisz czy płastuga. Podobnie jak witamina E, jest ona zaliczana do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Witamina A przeciwdziała infekcjom i zapobiega występowaniu kurzej ślepoty. Stymuluje procesy powstawania nowych komórek i wspomaga ich regenerację, ma także ogromny wpływ na równowagę wodno-tłuszczową, co przekłada się na ograniczenie szorstkości skóry i jej stopnia złuszczania.

Witamina A stymuluje komórki skóry właściwej, tym samym poprawiając jej elastyczność. Ma działanie odżywcze i zapobiega wiotczeniu skóry. Jednak do osiągnięcia tego celu powinna być stosowana przez dłuższy czas. Regularnie nakładanie preparatu z wysokim stężeniem witaminy A zmniejsza przebarwienia skóry, piegi i plamy posłoneczne.

Kosmetyki z witaminą A są dedykowane przede wszystkim skórze suchej, w której występuje upośledzenie działania gruczołów łojowych, ale także cerze szarej i zmęczonej. Stanowią one skuteczną kurację dedykowaną skórze zniszczonej mocnym słońcem. Preparaty z witaminą A w przypadku cery normalnej, stają się czynnikiem działającym pielęgnacyjnie i zapobiegawczo.

Witamina A ulega szybkiemu utlenianiu się, dlatego preparaty posiadające ją w swoim składzie, należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Pochodna witaminy A – kwas retinowy lub retinu A są wykorzystywane w dermatologii i kosmetyce do usuwania uszkodzeń skóry, spowodowanych promieniowaniem UV oraz do likwidowania zmarszczek. Kwas reguluje procesy metaboliczne w komórkach naskórka. Pomaga on w usunięciu zewnętrznej warstwy, dzięki czemu skóra staje się gładsza, jaśniejsza, delikatniejsza w dotyku. Z kolei retin A ma zdolność penetracyjną, jego działanie jest widoczne również w skórze właściwej. Komórki zostają pobudzone do pracy, co z kolei wpływa na zwiększenie syntezy kolagenu, którego wraz z wiekiem jest coraz mniej w skórze.

Witamina A wpływa na syntezę kolagenu oraz elastyny, a co za tym idzie poprawia elastyczność skóry i jędrność, przy okazji redukuje drobne zmarszczki. Opóźnia procesy starzenia się, neutralizując wolne rodniki. Działanie złuszczające umożliwia pozbycie się przebarwień skóry oraz odblokowanie porów.

Preparaty z witaminą A są przeznaczone przede wszystkim do skóry zmęczonej, dojrzałej i szarej oraz do cery trądzikowej i zniszczonej nadmiernym opalaniem. Witamina A sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na działanie słońca, co może doprowadzić do pojawienia się przebarwień, dlatego zaleca się stosowanie kosmetyków, w których składzie się ona znajduje, na noc, lub w towarzystwie mocnych filtrów przeciwsłonecznych. Warto pamiętać, że retinol działa wysuszająco i zmniejsza wydzielanie sebum, dlatego trzeba regularnie nawilżać i natłuszczać skórę.

Witamina A określana jest również mianem witaminy młodości. Jej ilość w skórze spada wraz z ilością promieniowania UVA, natomiast jej niedobór wpływa na przesuszenie skóry. Zawarta w kosmetykach pełni, przede wszystkim, funkcje odmładzającą, pogrubienia naskórka, regenerację komórek skóry oraz zmniejsza zmiany wynikające z fotostarzenia.

Retinol stanowi główną formę witaminy A w czystej postaci. Ma działanie gojące i przeciwzapalne, odpowiada za nadanie skórze zdrowego kolorytu, poprawia również ukrwienie. W przypadku cery trądzikowej i mieszanej, wpływa na regulację łoju, zwężenie porów, a także redukuje ilość powstających zaskórników. Retinol zwiększa produkcję kolastyny oraz kolagenu, a także zmniejsza objawy fotostarzenia oraz przebarwienia hormonalne i posłoneczne. Kosmetyki zawierające w swoim składzie retinol będą skuteczne tylko wtedy, gdy ma on odpowiednie stężenie, które jest nie mniejsze niż 0,25%, ale nie większe niż 1%.

Kwas retinowy, który jest pochodną retinolu, to najsilniejsza forma witaminy A, dlatego też jego użycie powinno zostać poprzedzone konsultacjami z dermatologiem. Kwas retinowy ma działanie złuszczające, zmniejsza aktywność gruczołów łojowych oraz likwiduje przebarwienia.

Witaminy w kosmetyce

Witamina C


Witamina C, czyli kwas askorbinowy jest bardzo często wykorzystywana w kosmetyce. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – jej brak zwiększa skłonność do występowania krwotoków, wywołuje szkorbut, zmiany w strukturze zębów i kości.

Witamina C stanowi czynnik antyoksydacyjny. Ma zdolność utleniania się, dlatego też w połączeniu z witaminą E są doskonałym połączeniem antyutleniaczy, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, które doprowadzają do starzenia się skóry oraz całego organizmu.

Witamina E może samodzielnie neutralizować wolne rodniki, jednak po zetknięciu z nimi, ulega rozkładowi. Natomiast witamina C ma zdolność powracania do pierwotnej formy, mało tego, może zregenerować również witaminę E, co w znaczący sposób wpływa na działanie antyoksydacyjne obu tych witamin.

Witamina C przyspiesza gojenie oparzeń posłonecznych, ma również korzystny wpływ na produkcję kolagenu, poprawiającego sprężystość, elastyczność oraz gładkość skóry. Zmniejsza skłonność skóry do powstawania przebarwień i piegów, działa złuszczająco i rozjaśniająco.

Preparaty z witaminą C działają oczyszczająco, odżywiająco i odświeżająco na skórę. Zalecane są w przypadku cery trądzikowej, ponieważ pomagają w zmniejszeniu wyprysków. Kwas askorbinowy bywa również dodatkiem do szamponów i odżywek. Jego zastosowanie ochrania włosy przed szybkim przetłuszczaniem się. Witamina C wykorzystywana jest w preparatach kosmetycznych do regulacji pH, pełni wówczas funkcję naturalnego środka zakwaszającego.

Najlepsze efekty dają kosmetyki ze stężeniem witaminy C oscylującym w granicach około 15%. Niższe stężenia sprawdzają się jako przeciwutleniacze w towarzystwie witaminy E. Witamina C jest bardzo wrażliwa na światło i tlen oraz charakteryzuje się dużą niestabilnością. Właśnie dlatego kosmetyki, w których się znajduje, powinny pozostawać szczelnie zamknięte oraz przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu.

Witamina K
Witamina K odpowiada za poprawę kolorytu skóry, szczególnie w przypadku cery naczynkowej. Działa rozjaśniająco na zniszczoną opalaniem i zaczerwienioną skórę. Bardzo często jest stosowana w pielęgnacji skóry starszych osób, u których pojawiają się drobne siniaki.

Witamina K ma wpływ na prawidłową krzepliwość krwi i działa przeciwobrzękowo. Jest to ważny składnik preparatów dedykowanych cerze naczynkowej.

Kosmetyki do cery naczynkowej znajdziesz tutaj.

Witamina F


Witamina F określana jest mianem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT lub niezbędnych kwasów tłuszczowych NKT. Kwasy te powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Ich głównym źródłem są oleje roślinne. Witamina F wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Zwiększa przyswajanie witamin E, A i D oraz przyspiesza regenerację tkanki skórnej.

Naturalnie występujące lipidy ulegają zniszczeniu pod wpływem wolnych rodników oraz słońca. Witamina F pomaga w odbudowie płaszcza lipidowego naskórka przy jednoczesnym unormowaniu jego właściwości ochronnych.

Niedobór NNKT objawia się utratą jędrności, wiotczeniem, marszczeniem się oraz przedwczesnym starzeniem się skóry, a nawet pojawieniem się trądziku. Zastosowanie witaminy F znacznie złagodzi jego przebieg. Ma ona także właściwości ochronne – tworzy delikatną powłokę na skórze, dzięki czemu jest ona mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych.

Witaminę F można spotkać przede wszystkim w kremach natłuszczających, poprawiających elastyczność skóry, a także w szamponach dedykowanych zniszczonym włosom.

Szampony do włosów Ziaja znajdziesz tu.

Witaminy w kosmetykach

Witamina D


Witamina D rzadko stosowana jest w kosmetykach. Znajduje się przede wszystkim w preparatach zapobiegającym łojotokowi, łysieniu, paradontozie, łamaniu się paznokci oraz tych o działaniu wyszczuplającym. Występuje w dwóch formach – witaminy D2 oraz D3. Wpływa na napięcie naskórka oraz sprzyja gojeniu się ran. Nie pojawia się zbyt często w składach kosmetyków, ponieważ może doprowadzić do wystąpienia hiperwitaminozy.

Podsumowanie


Witaminy w kosmetyce są niezwykle istotne dla wyglądu i kondycji naszej skóry. Świadoma interpretacja potrzeb cery jest w tym przypadku bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możliwy jest odpowiedni dobór preparatów.