Własne auto, taksówka, a może carsharing? Co wybrać?

Własne auto, taksówka, a może carsharing? Co wybrać?

Posiadanie własnego auta jeszcze do niedawna było wyznacznikiem statusu społecznego. Jednak dziś coraz więcej z nas odchodzi od nabywania pojazdów na własność. Wolimy korzystać np. z taksówek czy komunikacji miejskiej. W odwodzie mamy jeszcze usługi typu carsharing. Która z opcji jest korzystniejsza: własne auto, taksówka czy właśnie wynajem auta na minuty?

Koszty związane z posiadaniem własnego samochodu
Prócz dużego kosztu związanego z nabyciem auta na własność jego właściciel ponosi też szereg innych opłat przy jego użytkowaniu. Chodzi tu między innymi o konieczność wykupienia ubezpieczenia samochodu, sfinansowania okresowych przeglądów technicznych, napraw serwisowych czy wymiany płynów eksploatacyjnych. Do tego dochodzą koszty tankowania paliwa czy opłacania parkometrów w strefie płatnego parkowania. Wszystko to powoduje, że zwłaszcza te osoby, które incydentalnie korzystają z samochodów, skłaniają się w kierunku taksówek czy carsharingu.

Alternatywne rozwiązania: taksówki i carsharing
Taksówki są wygodnym sposobem przemieszczania się pomiędzy różnymi punktami – zwykle w obrębie jednego miasta. Pozwalają na dojazd praktycznie wszędzie, a osoby podróżujące nimi nie muszą mieć prawa jazdy. Za to koszty usług taksówkarskich są znacznie wyższe od tych, jakie ponoszone są przy usłudze typu carsharing.

Wynajem auta na minuty to właśnie carsharing. Usługa ta powoli staje się w Polsce coraz popularniejsza. Auto na minuty można wynająć między innymi w Warszawie, Krakowie czy w Lublinie - od firmy Panek CS. W tym celu wystarczy zainstalować na swoim telefonie odpowiednią aplikację, wybrać w niej najbliższe auto i skorzystać z usługi jego krótkoterminowego wynajmu. Samochód otwiera się automatycznie za pomocą smartfona. Klient w tej usłudze płaci za realny czas wynajęcia samochodu – np. 0,50 zł za każdą minutę carsharingu. Istnieje też możliwość skorzystania z naliczania opłat według liczby przejechanych kilometrów.

Dla osób, które chcą być niezależne, ale z drugiej strony nie chcą kupować na własność auta, carsharing wydaje się bardzo dobrą opcją, a przy tym jest tańszy niż korzystanie z taksówki.

https://panekcs.pl/


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty