Wyjeżdżasz na Wszystkich Świętych? Na to uważaj!

Wyjeżdżasz na Wszystkich Świętych? Na to uważaj!

Każdego roku tysiące Polaków rusza w drogę, aby odwiedzić cmentarze. Zanim ogarnie nas zaduma i melancholia, warto pomyśleć o bezpieczeństwie, aby sensownie zaplanować podróż. Na co trzeba uważać?

Październik i listopad, według statystyk policyjnych, bywają najniebezpieczniejszymi miesiącami w roku. Na drogach giną ludzie, a “Akcja Znicz”, prowadzona każdego roku przez Policję, pokazuje niezbyt chlubną prawdę o polskich kierowcach.

Jazda na podwójnym gazie, brawura, nadmierna prędkość, łamanie przepisów o pierwszeństwie, wyprzedzanie “na trzeciego”. To tylko początek listy przewinień. Młodzi kierowcy często przeceniają swoje możliwości za kółkiem, a starszym brakuje pokory. Konsekwencje bywają tragiczne, dlatego warto rozsądnie podchodzić do bezpieczeństwa i pamiętać, że nawet jeśli to nie my spowodujemy wypadek, nasza brawura może spowodować panikę i nierozsądne decyzje u mniej doświadczonych kierowców. 

Wypadków jest mniej, ale liczba kolizji ciągle rośnie!


Jeśli jesteśmy przy statystykach, warto wspomnieć, że liczba wypadków wyhamowała. Sporo jest jednak kolizji i z pewnością są to dane niedoszacowane -  nie wszyscy kierowcy zgłaszają takie zdarzenia Policji - jeśli w zdarzeniu nie było rannych, nie ma takiego obowiązku. 

Wypadki to zdarzenia poważniejsze, tu Policję należy wezwać. Pamiętajmy, że w okresie wzmożonego ruchu na drogach, na patrol przyjdzie nam poczekać.

Dobrze także wiedzieć, że chociaż liczba wypadków spada, to Polska znajduje się w niechlubnym ogonie Europy, jeśli chodzi o liczbę osób ginących w wypadkach drogowych. Pierwsza połowa tego roku była pod tym względem wyjątkowo zła i niestety statystyki za cały 2019, mogą nie wypaść najlepiej. Zgodnie z danymi UE, gorzej jest tylko w Bułgarii, Rumunii i Chorwacji. 

Jedziesz odwiedzić groby bliskich? Przygotuj się do podróży! 


Wielu z nas nie wyobraża sobie 1 listopada bez obecności na cmentarzach. Wiele osób odwiedza kilka nekropolii, często podróżujemy bardzo daleko, do odległych miejscowości. Przy wzmożonym ruchu trudno jest o zimną krew i zdrowy rozsądek. Widać to choćby w okolicach parkingów, gdzie kierowcy próbują pozostawić swój pojazd i gorączkowo reagują na opieszałość czy choćby małe zawahanie innych kierujących. Nerwowość niestety udziela się wszystkim, a w takich warunkach, o problemy bardzo łatwo.

Pośpiech jest złym doradcą, przede wszystkim pamiętaj o bezpieczeństwie. Jak już wspomnieliśmy, głównym powodem wypadków drogowych, szczególnie tych, w których są ranni i zabici, jest nadmierna prędkość, a także brawura. Noga z gazu -  to hasło, które powinniśmy powtarzać sobie w ten weekend do znudzenia.

Wyjeżdżając warto pamiętać o:
  • sprawdzeniu ważności przeglądu auta -  jeśli nie masz ważnego przeglądu -  nie jedź! 
  • ważnej polisie OC -  jazda bez niej to ogromne ryzyko! 
  • zaplanowaniu trasy -  wiele odcinków dróg może być wyłączonych, zamkniętych lub zakorkowanych! 


Wyjazd na Wszystkich Świętych? O tym pamiętaj!
  •     Unikaj bezpośredniej okolicy cmentarzy, skorzystaj z komunikacji miejskiej, jeśli to możliwe! 
  •     Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, jeśli chodzi o innych kierowców. Ci, którzy wyjeżdżają z garażu 3-4 razy w roku, oraz kierowcy “ na podwójnych gazie”, nie są wcale rzadkością! 
  •     Sprawdź stan ogumienia, stan techniczny pojazdu. Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, nie licz na łut szczęścia! Awaria na trasie w tym okresie oznacza spore kłopoty.


Co robić jeśli dojdzie do kolizji? 


Przede wszystkim nie panikuj. Jeśli to szkoda parkingowa, niewielka stłuczka, nikt nie ucierpiał -  wystarczy spisać oświadczenie, nie trzeba wzywać drogówki.

Prawdą jest, że jeśli spowodowałeś wypadek/kolizję, w kolejnym roku zapłacisz prawdopodobnie wyższą składkę za OC. Warto jednak po prostu porównać ceny OC w innych towarzystwach niż to, w którym mamy polisę w danym roku polisowym, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem OC będzie tutaj droższe niż u konkurencji - radzi Barbara Zielińska z Mubi.pl

Dobrą wiadomością dla kierowców jest ta, że ceny OC ciągle spadają i większość z nas może liczyć na naprawdę korzystne stawki -  nawet po szkodzie.

Więcej na temat jazdy samochodem na Wszystkich Świętych przeczytacie w artykule: https://mubi.pl/poradniki/wzmozony-ruch-na-przelomie-pazdziernika-i-listopada/


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty